Wzmocnij swoją organizację i zrób coś pożytecznego w 90 dni!
Chcąc zrobić coś ważnego dla swojego środowiska lokalnego, często nie potrzebujemy dużych pieniędzy. A może wystarczy 10 tys. zł? Aby dobrze realizować lokalne działania także same organizacje wymagają wsparcia, dlatego Centrum Komunikacji Społecznej przygotowało małe granty na wzmocnienie warszawskich organizacji. Można z nich skorzystać m.in. na drobne remonty, doposażenie w niezbędny sprzęt, szkolenia, rozbudowę stron internetowych. Także w innych Biurach i Dzielnicach trwają konkursy na małe dotacje.
Małe dotacje to potoczna nazwa przyjęta dla pozakonkursowego trybu zlecania realizacji zadań publicznych. Dotacja tego typu jest przyznawana na wniosek organizacji pozarządowej.
Przygotowując wniosek o małą dotację warto wiedzieć, że:
- dotacja nie może być wyższa niż 10 000 złotych,
- termin realizacji zadania nie może być dłuższy niż 90 dni,
- zadanie może być powierzeniem lub wsparciem – decyduje o tym oferent,
- termin realizacji zadania musi zawierać się w danym roku kalendarzowym (tj. nie może przekraczać roku budżetowego),
- w danym roku kalendarzowym łączna kwota środków finansowych przekazanych z budżetu m.st. Warszawy danej organizacji pozarządowej na realizację zadań publicznych w trybie tzw. małych dotacji nie może przekroczyć 20 000 złotych.
Zarządzenie Prezydenta m.st. Warszawy nr 1097/2021 w sprawie małych dotacji wprowadza procedurę małych dotacji dotyczącą przyznawania dotacji organizacjom pozarządowym i podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Sprawniejsze organizacje, lepsze działania
Obecnie wiele Biur i Dzielnic m.st. Warszawy ogłasza konkursy na małe dotacje. Jeden z nich jest dostępny w Centrum Komunikacji Społecznej, które uruchomiło nabór małych dotacji w zakresie działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2023 roku. Organizacje pozarządowe, realizujące swoje zadania na terenie m.st. Warszawy, mają możliwość aplikowania o dotację przykładowo na:
- remonty (niewiążące się z wydatkami majątkowymi, a więc nie pierwszorazowe inwestycje, nieprowadzące do powiększenia majątku organizacji, o wartości nieprzekraczającej 10 tysięcy zł i okresie użytkowania nie dłuższym niż 1 rok);
- doposażenie;
- rozwój instytucjonalny (wspomagający realizację celów i kosztów prowadzenia działalności statutowej, wspomagający budowanie stabilnych podstaw dalszego funkcjonowania organizacji, tworzenia perspektywicznych planów działania i finansowania, podnoszący standardy pracy i zarządzania organizacją, w tym budowania kapitału ludzkiego oraz zasobów technicznych organizacji - np. w zakresie administracji, stałego personelu eksperckiego, pomieszczeń i sprzętu biurowego, gotowości aplikujących podmiotów do budowy lub rozwijania sieci, federacji lub innych form aliansów w ramach sektora na rzecz wzmocnienia potencjału organizacyjnego, np. szkolenia dla ngo, itp.);
- rozwój, przebudowę stron internetowych.
Projekty w tym zakresie można składać do 15 grudnia 2023 r. do godz. 12.00. Wiadomo jednak, że im szybciej, tym lepiej. Sprawdź szczegóły konkursu.
Centrum Komunikacji Społecznej prowadzi także nabór wniosków na małe dotacje w zakresie działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Zapoznaj się z konkursem.
Wiele potrzeb, dużo możliwości
W Biurze Pomocy i Projektów Społecznych organizacje mogą ubiegać się o wsparcie na działania dotyczące różnych grup społecznych:
- na rzecz osób z niepełnosprawnościami – zapoznaj się z konkursem >
- na rzecz rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej – weź udział w konkursie >
Dotację można także otrzymać na projekty dotyczące:
- przeciwdziałania alkoholizmowi, narkomanii, uzależnieniom behawioralnym, wynikających z Programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii w m.st. Warszawie na lata 2022-2025 – sprawdź >.
- poradnictwa specjalistycznego – zobacz >
Biuro Edukacji przygotowało wsparcie w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania – sprawdź >
Dzielnica Mokotów przygotowała małe dotacje dla projektów dotyczących przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym – poznaj ten konkurs >.
Podobne działania w ramach małych dotacji można sfinansować w Dzielnicy Ochota – zobacz > oraz Dzielnicy Wola:
· profilaktyki uzależnień od alkoholu,
· przeciwdziałania alkoholizmowi oraz negatywnym skutkom spożywania alkoholu.
Natomiast Dzielnica Wawer pomoże zrealizować projekty na rzecz osób z niepełnosprawnością – przekonaj się, że warto >
Propagowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców Dzielnicy Wilanów oraz uatrakcyjnienie oferty wydarzeń sportowych odbywających się na terenie dzielnicy to przykładowe działania, których organizację można dofinansować z małej dotacji – sprawdź >
Przedsięwzięcia artystyczne i kulturalne uzyskają wsparcie w Dzielnicy Wesoła – zapoznaj się z konkursem >
Sprawdzaj fundusze w Warszawie!
Z pozoru niewielkie pieniądze pozwalają wzmocnić organizację i środowisko lokalne. Dają szansę, by żyło na się lepiej na naszej ulicy. Ten pierwszy, mały krok może być drogą do wielkich projektów i dużych zmian.
W znalezieniu dotacji pomoże zestaw konkursów - ofert zarówno ogłaszanych przez poszczególne biura Urzędu m.st. Warszawy, jak i dzielnice. Można je znaleźć na stronie https://warszawa.ngo.pl/ w sekcji „Fundusze w Warszawie”, gdzie wyszukiwarka pomoże w sprawnym znalezieniu odpowiednich funduszy.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23