Małe dotacje są dobre dla początkujących organizacji. Ale nie tylko
Małe dotacje to potoczna nazwa przyjęta dla pozakonkursowego trybu zlecania realizacji zadań publicznych. Dotacja tego typu jest przyznawana na wniosek organizacji pozarządowej. W Warszawie rocznie przekazuje się ponad 2 mln zł na realizację takich projektów. W kwietniu w serwisie warszawa.ngo.pl przypominamy, jak i na co można dostać małą dotację.
Nie więcej niż 10 tys. zł na 90 dni
Małe dotacje to potoczna nazwa przyjęta dla pozakonkursowego trybu zlecania realizacji zadań publicznych. Dotacja tego typu jest przyznawana na wniosek organizacji pozarządowej.
Przygotowując wniosek o małą dotację warto wiedzieć, że:
- wnioskowana od m.st. Warszawy dotacja nie może być wyższa niż 10 000 złotych,
- termin realizacji zadania nie może być dłuższy niż 90 dni,
- zadanie może być powierzeniem lub wsparciem – decyduje o tym oferent,
- termin realizacji zadania musi zawierać się w danym roku kalendarzowym (tj. nie może przekraczać roku budżetowego),
- w danym roku kalendarzowym łączna kwota środków finansowych przekazanych z budżetu m.st. Warszawy danej organizacji pozarządowej na realizację zadań publicznych w trybie tzw. małych dotacji nie może przekroczyć 20 000 złotych.
Informacja o dostępnej puli środków na małe dotacje
W danym roku kalendarzowym wysokość środków finansowych przyznanych w trybie małych dotacji nie może przekroczyć 20% dotacji planowanych w danym biurze lub dzielnicy na realizację zadań publicznych przez organizacje.
Jeśli biuro lub dzielnica dysponują środkami na zlecanie zadań w trybie małych dotacji, wówczas informacja taka jest upubliczniania. Jeśli środków nie ma, nie ma także informacji o ich dostępności.
Informacje o środkach dostępnych na dany rok zamieszczane są na stronie https://um.warszawa.pl/waw/ngo/-/dostepnosc-srodkow-finansowych
Każde biuro lub dzielnica może przeznaczyć pulę środków na małe dotacje, ale nie musi tego robić.
Składanie oferty na małą dotację
Organizacja pozarządowa może złożyć ofertę w dowolnym terminie, pod warunkiem dostępności środków.
Organizacja składa ofertę w Generatorze.
UWAGA! Nie ma możliwości uzupełnienia złożonej oferty. Ocenie formalnej podlegają tylko prawidłowo złożone oferty, czyli oferty złożone elektronicznie w Generatorze.
Jeśli organizacja złożyła ofertę mimo braku naboru w danym biurze albo wydziale dla dzielnicy, urząd w terminie 7 dni roboczych od złożenia oferty informuje organizację za pośrednictwem poczty elektronicznej lub pisemnie o braku środków finansowych i nie przystępuje do rozpatrywania oferty.
W przypadku wyczerpania środków w naborze w trakcie oceny formalnej lub merytorycznej złożonych ofert, biuro lub wydział dla dzielnicy informuje o tym fakcie zarówno organizację pozarządową, która złożyła ofertę, jak i Pełnomocnika oraz członków zespołu do oceny realizacji zadań.
Sugerowany termin rozpoczęcia zadania to 40 dni kalendarzowych od złożenia oferty w Generatorze witkac.pl.
Ocena formalna oferty na małą dotację
W ciągu 4 dni roboczych od dnia złożenia oferty w Generatrze pracownicy właściwego merytorycznie biura albo wydział dzielnicy dokonują oceny formalnej oferty.
Jeśli oferta zawiera błędy formalne, dyrektor biura albo burmistrz w ciągu 7 dni roboczych od dnia złożenia oferty w Generatorze przekazuje oferentowi oraz Pełnomocnikowi informację o niespełnieniu przez ofertę wymagań formalnych.
Organizacja może złożyć odrzuconą ofertę ponownie, jako nową, poprawiając wcześniej wskazane błędy formalne.
Upublicznienie oferty na małą dotację
Jeśli oferta została pozytywnie oceniona pod względem formalnym – zgodnie z ustawowymi przepisami – w ciągu 7 dni roboczych od złożenia oferty w Generatorze jest ona upubliczniania przez 7 dni, tj. zamieszczana:
- na tablicy ogłoszeń biura Urzędu m.st. Warszawy lub wydziału dla dzielnicy m.st. Warszawy,
- na stronie internetowej Miasta,
- w Biuletynie Informacji Publicznej.
W terminie 7 dni od dnia upublicznienia oferty każdy może zgłosić do niej uwagi.
Ocena merytoryczna oferty na małą dotację (uznanie celowości)
Gdy minie czas składania uwag do upublicznionej oferty (7 dni), Urząd (dyrektor biura lub burmistrz dzielnicy) podejmuje decyzję, czy realizacja zgłoszonego zadania jest celowa z punktu widzenia Urzędu m.st. Warszawy.
Na podjęcie decyzji Urząd ma 10 dni roboczych od ostatniego dnia składania uwag.
Zanim dyrektor biura lub burmistrz podejmie decyzję, zapoznaje się z rekomendacjami zespołu opiniującego oferty składane w ramach procedury małych dotacji.
Ostateczną decyzję o przyznaniu małej dotacji podejmuje dyrektor biura lub burmistrz dzielnicy. O swojej decyzji – w ciągu 3 dni od jej podjęcia – informuje pisemnie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej organizację-oferenta i Pełnomocnika.
Umowa na małą dotację
W ciągu 20 dni roboczych od daty podjęcia pozytywnej decyzji pracownicy Urzędu przygotowują treść umowy.
Organizacja ma obowiązek dostarczyć potrzebne do przygotowania umowy dokumenty i informacje. Są to szczególnie:
- prawidłowo podpisane oświadczenie o przyjęciu dotacji;
- zaktualizowana oferta, stanowiąca załącznik do umowy i potwierdzenie aktualności danych oferenta zawartych w ofercie, niezbędne do przygotowania umowy;
- oświadczenia Zleceniobiorcy dotyczącego podatku VAT (czynny/zwolniony/nie jest podatnikiem podatku VAT) – wzór oświadczenia zamieszczony jest na stronie internetowej: www.ngo.um.warszawa.pl.
Ponad to potrzebne moga być np. informacje o numerze rachunku bankowego właściwego do przekazania środków, informacje o rodzaju wkładu własnego (czy to wkład finansowy, osobowy czy rzeczowy, o ile wkład własny został przewidziany w ofercie).
Organizacja pozarządowa ma 7 dni roboczych na przesłanie tych informacji, licząc od daty otrzymania powiadomienia o uznaniu celowości realizacji zadania publicznego.
Umowa jest akceptowana pod względem formalnoprawnym i przesyłana do kontrasygnaty Skarbnika, a w przypadku Dzielnic – głównego księgowego.
Umowę podpisuje Prezydent (albo upoważniona przez niego osoba) lub dwóch członków zarządu dzielnicy łącznie – ze strony Urzędu m.st. Warszawy oraz osoby upoważnione ze strony organizacji. Następnie do Biura Księgowości i Kontrasygnaty Urzędu m.st. Warszawy lub odpowiedniego wydziału budżetowego dzielnicy jest kierowany wniosek o przekazanie dotacji lub jej transzy dla organizacji.
Zajrzyj do Poradnika warszawa.ngo.pl
Masz pytania dotyczące procedury przyznawania małych dotacji? Zajrzyj do Poradnika warszawa.ngo.pl - w zakładce Małe dotacje w Warszawie znajdziesz dużo użytecznych informacji.
A jeśli jeszcze masz pytania, zadzwoń lub napisz do Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO). Nasi doradcy dyżurują od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00. .
Aby uzyskać poradę, skontaktuj się z Infolinią SCWO:
- telefonicznie: (22) 828 91 23,
- mailowo: scwo@warszawa.ngo.pl,
- za pomocą SMS-a: 501 979 159 (SMS służy wyłącznie do umawiania porad; prosimy nie przesyłać tą drogą całych zapytań).
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23