Razem z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, Krystyną Starczewską, Ewą Kulik-Bielińską i Jakubem Wygnańskim rozłożyliśmy na czynniki pierwsze hasło „nowa normalność” oraz zastanowiliśmy się nad tym, co zadziałało, a co zawiodło podczas pandemii. Zapraszamy do obejrzenia zapisu debaty.
Przejdź do wybranej części debaty
00:00:00 Wprowadzenie
00:00:34 Powitanie
00:03:28 Refleksje po wprowadzeniu ograniczeń związanych z pandemią
00:12:55 Jacy byliśmy jako państwo i społeczeństwo przed pandemią?
00:42:45 Patologie, które odsłoniła pandemia i co się powinno zmienić?
01:08:15 Szanse i zagrożenia dla polskiej demokracji
01:35:48 Jak zmobilizować ludzi do działania? Jak patrzeć władzy na ręce?
Zobacz, jakie inne materiały na temat wpływu pandemii na organizacje pozarządowe warto zobaczyć: POD LUPĄ: Organizacje wobec pandemii – czego się dowiedzieliśmy? [film]
O debacie
„Teraz wszyscy chcą być futurologami i mówić, jak będzie wyglądać świat po pandemii. Ja bardzo cenię odpowiedź: Nie wiem. Dziś tylko takiej można udzielić” - powiedział w rozmowie z portalem Ngo.pl prof. Radosław Markowski, który badał postawy Polek i Polaków w pandemii. Podobnie wypowiedział się dla „Kultury Liberalnej” prof. Bogdan de Barbaro: „Dla mnie wiarygodni są ci, którzy mają w sobie więcej znaków zapytania niż wykrzykników”.
Dlatego zapraszając na debatę „Pandemia i co dalej?”, obiecaliśmy żadnej taniej futurologii. Staraliśmy się więc stawiać diagnozy i rozmawiać o konkretach oraz kreślić mapę szans i zagrożeń.
W spotkaniu udział wzięli RPO Adam Bodnar, Ewa Kulik-Bielińska (dyrektorka Fundacji Batorego), Krystyna Starczewska (współtwórczyni Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących „Bednarska“ i prezeska Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej) i Jakub Wygnański (prezes Fundacji STOCZNIA). A także internauci i internautki, którzy oglądali je na żywo, komentując i zadając pytania.
Uczestnicy i uczestniczki dyskusji podzielili się swoimi doświadczeniami z ostatnich miesięcy. Następnie rozłożyliśmy na czynniki pierwsze hasło, które zrobiło w ostatnich miesiącach furorę: „nowa normalność”. Czy wcześniej wszystko było w porządku? RPO Adam Bodnar ocenił stan praworządności na chwilę przed lockdownem, Ewa Kulik-Bielińska kondycję społeczeństwa obywatelskiego, Jakub Wygnański – III sektora, a Krystyna Starczewska – edukacji.
Następnie – bo „ważne, żebyśmy tej nauczki nie zmarnowali”, jak powiedział Jakub Wygnański – zastanawialiśmy się nad tym, co zadziałało, a co zawiodło podczas pandemii. O ile w pierwszej części spotkania stawiane diagnozy były miażdżące, to w tej okazało się, że z pewnymi wyzwaniami poradziliśmy sobie całkiem nieźle.
„Państwo znają moją działalność i wiedzą, że jestem dość krytyczny, jeśli chodzi o różne rzeczy, ale mnie trochę czasami wkurza, jak my tak po prostu – nawet jak się nam coś uda, nawet jak coś osiągniemy, dwa dni później już o tym zapominamy i unieważniamy naszym zapomnieniem to, że odnieśliśmy jakiś sukces” – powiedział RPO Adam Bondar.
Obejrzyj fragment debaty
Stawialiśmy również znaki zapytania, dyskutując o przyszłości polskiej demokracji, która równolegle do humanitarnego przeżywała swój kryzys. Przy tej okazji, trudnym pytaniem, z którym mierzyli się debatujący jest to, czy tak podzielone społeczeństwo da się jeszcze skleić. Bo trudno nie zgodzić się z Krystyną Starczewską, że „nie ma demokracji bez akceptacji wielokulturowości, różnorodności, różnych postaw, różnych poglądów" i że "jest to bardzo trudna sprawa, której się trzeba nauczyć”.
Zakończyliśmy apelem Jakuba Wygnańskiego do organizacji pozarządowych, którego w okresie wyborczym zachęcamy do wysłuchania w całości.
Debata została zorganizowana w ramach cyklu POD LUPĄ. To cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych i przyglądamy mu się z różnych stron. Tym razem przedstawiamy materiały, w których przyglądamy się, co zmieniła i co zmieni pandemia w funkcjonowaniu organizacji.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.