Na realizację najważniejszych obowiązków pierwszego miesiąca roku zostało już niewiele czasu. Przypominamy NGO-som, o czym na pewno nie mogą zapomnieć w ostatnim tygodniu stycznia.
Najważniejsze dla organizacji pozarządowych sprawy w styczniu to:
- Sprawozdania – przede wszystkim z realizacji zadań publicznych
- Roczne deklaracje PIT – dla NGO-sów, które zatrudniają pracowników lub współpracowników
- Podjęcie decyzji o rodzaju prowadzonej księgowości
- Uaktualnienie planu kont księgowych
zobacz też: 4 podstawowe obowiązki NGO w styczniu
Sprawozdania z projektów
Styczeń to miesiąc sprawozdawania się z realizacji projektów. Niewiele jest takich NGO, które w ogóle nie korzystają z dotacji. Sprawozdajemy się głównie z realizacji zadań publicznych zlecanych przez samorząd i inne jednostki administracji.
Należy pamiętać, że zazwyczaj sprawozdania składamy do 30 stycznia - mimo, że styczeń ma 31 dni, a wiele urzędowych terminów wypada na ostatni dzień miesiąca, to ten termin jest wyjątkowy, należy więc uważać i nie czekać do ostatniego dnia stycznia!
O sprawozdaniach z realizacji zadań publicznych opowiadaliśmy podczas spotkania lajw - zobaczcie koniecznie: Jak przygotować sprawozdanie z realizacji zadania publicznego [film]
PIT-y pracowników i współpracowników
NGO zatrudniająca pracowników lub współpracowników wysyła w styczniu tzw. PIT-y pracownicze. W 2024 r. wszystkie zobowiązane organizacje sporządzają i wysyłają deklaracje elektronicznie. Podpowiadamy, jak i do kiedy zrealizować ten obowiązek.
zobacz koniecznie: Styczniowe obowiązki NGO. PIT-y pracownicze
Wybór UEPIK
Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów to metoda prowadzenia księgowości w NGO, która dedykowana jest małym organizacjom i pomaga uniknąć części obowiązków "prawdziwej" księgowości. Macie jeszcze czas na wybór UEPIK i zgłoszenie swojej decyzji do urzędu skarbowego. Wybór musi być przemyślany i wybiegać w przyszłość.
Co brać pod uwagę rozważając formę prowadzenia księgowości w 2024 r.? Przeczytajcie: Wybieramy uproszczoną ewidencję. Decyzję trzeba zgłosić urzędowi skarbowemu do końca stycznia.
Aktualizacja planu kont księgowych
Każda NGO musi mieć politykę rachunkowości – obowiązkowy dokument opisujący zasady prowadzenia rachunkowości w organizacji. Obowiązkowym załącznikiem do polityki rachunkowości jest plan kont księgowych. Plan zmienia się - jest aktualizowany - kiedy zmienia się coś w NGO. Często następuje to właśnie na początku roku.
O czym jeszcze warto pamiętać w STYCZNIU 2024
- o podatku od nieruchomości - zob. Podatek od nieruchomości a NGO [infografika]
- o minimalnych stawkach za pracę - zob. Minimalne stawki wynagrodzeń od nowego roku. Przypominamy! [film]
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23