Realizowaliście w 2023 roku zadanie z pieniędzy samorządu? Dotacja była do 31 grudnia? A może realizujecie zadanie wieloletnie? Jeśli tak, to do 30 stycznia musicie przygotować i złożyć sprawozdanie z realizacji zadania publicznego.
O tym, jak dobrze sporządzić takie sprawozdanie, co jest w nim ważne i na co zwrócić uwagę, rozmawialiśmy z Magdaleną Mike i Łukaszem Gorczyńskim podczas #ngoplLIVE "Jak przygotować sprawozdanie z realizacji zadania publicznego? Doradza samorząd". ZOBACZ NAGRANIE👇
PRZEJDŹ DO WYBRANEJ CZĘŚCI SPOTKANIA
00:00 | Przywitanie i wprowadzenie do tematu.
04:33 | Po co sporządzamy sprawozdania – czy tylko dlatego, że to obowiązek narzucony przez prawo? Sprawozdanie jako element działań/metody projektowej. Jakie korzyści możemy czerpać ze sprawozdania – z procesu jego sporządzania.
10:59 | Kto ma obowiązek sporządzania sprawozdań z realizacji zadań publicznych. Termin składania sprawozdań. Zaglądamy do umowy dotacyjnej. Przystępujemy do sporządzania sprawozdania i kontaktujemy się z urzędnikami.
21:15 | Sprawozdania w projektach wieloletnich.
24:30 | Proces sporządzania sprawozdania – skąd czerpać informacje potrzebne do sprawozdania. Rezultaty w sprawozdaniu, sposób opisywania i dokumentowania. Co jeszcze znajdzie się w sprawozdaniu. "Oferta w czasie przyszłym – sprawozdanie w czasie przeszłym" – czy to wystarczający i dobry schemat?
41:20 | Wydatkowanie całości lub części dotacji – jak wpływa na realizację projektu, sprawozdanie i rozliczenie działań. Okres ponoszenia kosztów. Na co uważać, żeby nie komplikować sobie i urzędnikom rozliczenia projektów.
52:20 | Dokumentacja projektowa. Faktury w rozliczeniu projektów – wymagane czy nie?
56:08 | Sprawozdanie z realizacji zadania publicznego – obowiązek… samorządu.
1:00:25 | Podziękowanie gościom spotkania. Informacje o dostępności nagrania i polecane materiały. Ostatnie słowa ekspertów.
Sprawdź nagrania poradnikowych transmisji LIVE ngo.pl: 🔴ngo.pl LIVE Poradnik.
DLACZEGO WARTO OBEJRZEĆ NAGRANIE?
Sprawozdawanie się z realizacji projektu (z realizacji zadania publicznego, na które otrzymaliśmy pieniądze od administracji publicznej, najczęściej właśnie od samorządu – gminy, miasta)), to ostateczne domknięcie działań realizowanych przez NGO. Nie wystarczy dobrze wykonać swoją pracę, dotrzeć ze wsparciem do odbiorców i odbiorczyń, przeprowadzić skuteczną kampanię społeczną, zorganizować wydarzenie, czy serię szkoleń. Wszystko to trzeba jeszcze dobrze opisać i rozliczyć. Jak nie potknąć się na tym ostatnim etapie?
Z nagrania #ngoplLIVE dowiesz się m.in.:
- jakie zasady regulują sporządzenie sprawozdania z realizacji zadania publicznego
- kiedy i w jaki sposób sporządzamy i wysyłamy takie sprawozdanie
- jakie są najważniejsze elementy sprawozdania
- co w sprawozdaniu chciałby znaleźć samorząd, który udzielił NGO dotacji.
O SPRAWOZDANIACH OPOWIADALI
Magdalena Mike – socjolog, pełnomocnik Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, pracownik Centrum Aktywności Obywatelskiej, trener i doradca dla podmiotów III sektora
Łukasz Gorczyński – doradca i szkoleniowiec w Centrum 3.0 - Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych, samorządowej jednostce wspierającej NGO. Członek zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, wiceprezes Fundacji trzeci.org, członek zarządu Stowarzyszenia Dialog Społeczny i wiceprezes Stowarzyszenia „Cała Naprzód”. Współautor bloga www.trzeci.org i serwisu proste.ngo.
🔔 Zajrzyj na playlistę Jak finansować działania NGO? [KLIKNIJ]
Wideo serwisu PORADNIK.NGO.PL zbieramy w tym miejscu: przejrzyj wideo serwisu poradnik.ngo.pl >>
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.