Organizujemy zbiórki, zbieramy darowizny i wspieramy Ukrainę. Pomoc NGO-sów w pytaniach i odpowiedziach
Sytuacja na Ukrainie obudziła w nas ogromne zasoby energii i zaangażowania. Oczywiście do wspierania naszych sąsiadów dołączyły również organizacje pozarządowe. Jednak nie wszystkie działają na co dzień pomagając uchodźcom czy organizując wsparcie dla obszarów gdzie toczy się wojna. Dlatego część NGO-sów ma wątpliwości jak ma się zachować, kiedy pomaga w obszarze, który w normalnej sytuacji nie jest ich domeną.
Zbieramy trafiające do nas pytania i udzielane przez Zespół poradnik.ngo.pl odpowiedzi, dotyczące tego, jak dziś, zgodnie z prawem, angażować się w pomoc Ukrainie.
Pytanie od organizacji
Jesteśmy stowarzyszeniem zajmującym się edukacją muzyczną dzieci w Polsce. Należymy do większego podmiotu, który zrzesza podobne organizacje w Europie. W związku z obecną sytuacją chcielibyśmy przekazać darowiznę na rzecz koleżanek nauczycielek na Ukrainie. Czy możemy zrobić to zgodnie z prawem? Czy powinniśmy zwrócić na coś szczególną uwagę?
Odpowiedź
Chcecie przekazać darowiznę jako stowarzyszenie? Najważniejsze rzeczy, o których musicie pamiętać, to:
- żeby darowizna wpisywała się w działalność statutową waszego stowarzyszenia oraz
- czy można skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych (czy jest to wydatek korzystający ze zwolnienia).
Więcej o zwolnieniach z podatku możesz przeczytać m.in. w artykule: Zwolnienia podatkowe organizacji
ZOBACZ KONIECZNIE: Pomoc uchodźcom z Ukrainy a podatki NGO
o zwolnieniach z podatku czytaj też m.in. w artykule: Zwolnienia podatkowe organizacji
Pytanie od organizacji
Czy można zrobić zbiórkę internetową w EURO?
Odpowiedź
Tak. Można założyć zbiórkę internetową w EURO.
Pytanie od organizacji
Chcemy uruchomić zbiórkę pieniędzy. Będziemy zbierać w internecie czy musimy zgłosić zbiórkę publiczną?
Odpowiedź
Nie. Prowadzenie zbiórki pieniędzy w interencie, nie jest zbiórką publiczną.
Zobacz też: Co jest, co nie jest zbiórką publiczną [INFOGRAFIKA]
przeczytaj koniecznie: ZBIÓRKI PUBLICZNE
Pytanie organizacji
Chcemy wspierać finansowo osoby z Ukrainy przebywające w Polsce, dając im gotówkę. Wpisuje się to w naszą działalność statutową. Czy możemy przekazywać środki gotówką a nie na konto (często te osoby nie mają jeszcze swoich kont).
Odpowiedź
Nie ma powodu, żeby uznać wsparcie w formie przekazania gotówki za zabronione. Kłopotliwe - w porównaniu z przelewem na konto - może być jedynie udokumentowanie tego działania. Warto jednak pamiętać, że to sama organizacja ocenia, co jest dla niej dostatecznym udokumentowaniem:
- zarówno jeśli chodzi o dokumentację samego wydatku (jakiś rodzaj pokwitowania pobrania pieniędzy),
- jak i tego czy merytorycznie ten wydatek służy celom statutowym w zakresie zwolnienia podatkowego.
ZOBACZ KONIECZNIE: Pomoc uchodźcom z Ukrainy a podatki NGO
przeczytaj też: JAK WYDAWAĆ PIENIĄDZE W NGO?
Pytanie organizacji
Nasze stowarzyszenie prowadzi działania edukacyjne. Chcielibyśmy przekazać wsparcie finansowe na rzecz osób uciekających z Ukrainy. Nie mamy jednak w statucie zapisów o wspieraniu finansowych osób. Czy możemy to robić?
Odpowiedź
Statut stowarzyszenia wyznacza ramy jego działalności - nie powinny być prowadzone działania niemieszczące się w statucie. Grozi to m.in tym, że organizacja nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, czyli powstanie konieczność zapłaty podatku.
Aby bez obaw przekazać takie wsparcie, powinniście najpierw zmienić statut. Zastanówcie się jednak czy na pewno warto teraz dokonywać takiej zmiany. Wszystko wskazuje na to, że będzie potrzebna pomoc długofalowa. Działania edukacyjne na rzecz uchodźców na pewno będą bardzo potrzebne, więc będzie to dla waszego stowarzyszenia okazja do pomagania - tylko w innej formie.
Pytanie organizacji
Chcemy wspierać obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Czy możemy to robić, skoro to są obcokrajowcy? W statucie mamy zapis działalności charytatywnej i wspieraniu wszystkich potrzebujących.
Odpowiedź
Przepisy ogólne nic nie mówią na temat obywatelstwa osób, którym mogą pomagać organizacje pozarządowe. Takie ograniczenia mogą co najwyżej wynikać ze statutu organizacji. Jeśli Wasz statut albo inne akty wewnętrzne (np. regulamin świadczonej pomocy) nie wskazują, że odbiorcami pomocy mogą być tylko obywatele polscy, to nie ma najmniejszych przeszkód, abyście wspierali obywateli Ukrainy.
Pytanie organizacji
Zbieramy dary rzeczowe i przekazujemy je do miejsc gdzie przebywają uchodźcy z Ukrainy. Czy musimy sporządzać umowy przekazania tych darowizn?
Odpowiedź
Przepisy ogólne nie określają dokumentacji, za pomocą której organizacja potwierdza swoje działania. To sama organizacja powinna przemyśleć, co uznaje za wystarczającą dokumentację. Oprócz sformalizowanych umów, mogą być np. uproszczone protokoły przekazania rzeczy.
Pytanie organizacji
Zebraliśmy środki na pomoc i chcemy przekazać je innej bardziej doświadczonej w niesieniu pomocy organizacji. Jakie dokumenty musimy sporządzić, gdy chcemy przekazać wsparcie dla innej organizacji? Czy takie przekazanie będzie zwolnione z podatku?
Odpowiedź
W odpowiedzi na pytanie używamy określenia "darowizna (dotacja)", ponieważ z prawnego punktu widzenia mamy do czynienia z darowizną, ale przyjęte jest też określanie takich umów między organizacjami szczególną formą - nazwaną dotacją. Udokumentowaniem takiej operacji będzie umowa z obdarowanym (dotowanym), w której określone są przede wszystkim zobowiązana otrzymującego środki, co do celowości i sposobu ich spożytkowania. W praktyce forma takiej umowy może mieć bardzo różny charakter: do umowy notarialnej, po ustalania mailowe czy w skrajnych sytuacjach nawet telefoniczne.
Dla ważności darowizny wymagana jest umowa notarialna, jeśli świadczenie nie zostało spełnione.
W sytuacji gdy darowizna została przekazana, każda forma umowy jest tu dopuszczalna. Kluczowe jest jednoznacznie udokumentowanie jej przekazania np. potwierdzenie przelewu darowizny pieniężnej czy też protokół przekazania darów rzeczowych. Dla organizacji przekazującej wsparcie, w każdym przypadku wydatkowania pieniędzy ważne jest, by w dokumentacji widoczna była argumentacja ponoszenia wydatku jako realizującego cele statutowe organizacji - najbardziej typowym dokumentem to gwarantującym jest umowa darowizny (dotacji).
Przekazana darowizna (dotacja), spełniająca powyższe warunki, nie stanowi kosztów uzyskania przychodu organizacji, jest natomiast jej kosztem statutowym.
Darowiznę (dotację) organizacja może przekazać, bez konieczności naliczenia podatku dochodowego od osób prawnych pod warunkiem, że:
- statut przewiduje taki rodzaj wsparcia,
- przeznaczone jest na działania realizujące cele statutowe,
- realizuje cele mieszczące się w zakresie zwolnienie CIT określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4 lub pkt 6C ustawy o podatku dochodowym dochodowym od osób prawnych.
Wartość takiej darowizny będzie kosztem działalności statutowej, wykazywanym w rachunku zysków i strat w sprawozdaniu finansowym. Z kolei w CIT-8 jest ona wyłączona z kosztów uzyskania przychodu. Przychód przyspożony nią będzie więc generował dochód w CIT-8 w części D.3. Dochód ten będzie zwolniony z podatku, jeśli spełnione są warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 albo pkt 6C ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w CIT-8/O w odpowiednich pozycjach części B.1. Suma dochodów zwolnionych z poz. 39 CIT-8/O jest następnie wykazywana w części E.1 CIT-8.
ZOBACZ KONIECZNIE: Pomoc uchodźcom z Ukrainy a podatki NGO
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23