Czy darczyńca może przekazać darowiznę NGO, a następnie skorzystać z odliczenia podatkowego, jeśli wsparcia udziela organizacji niemającej statusu organizacji pożytku publicznego? Przypominamy zasady, odpowiadając na pytanie osoby zainteresowanej udzieleniem pomocy.
Jakiej organizacji można przekazać darowiznę a następnie skorzystać z odliczenia? Czy tylko takiej, która ma status OPP? Jakie warunki musi spełniać taka darowizna?
PYTANIE OD DARCZYŃCY
Zapoznałem się w PORADNIK.NGO.PL z informacją o zasadach przekazywania i odliczania darowizn. Czy dobrze rozumiem, że mogę przekazać darowiznę stowarzyszeniu nie będącemu OPP i odliczyć ją od podatku, jeśli to stowarzyszenie spełnia warunki z artykułu 4 ustawy o działalności pożytku - czyli działa w sferze zadań publicznych?
Darowizny nie tylko dla OPP
Organizacja pozarządowa, której darczyńca chce przekazać pieniądze, nie musi mieć statusu OPP.
Zgodnie z art. 26 ust. 1. pkt 9. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczeniu podlegają darowizny przekazywane na organizacje pozarządowe (w tym stowarzyszenia), niemające statusu OPP, pod warunkiem, że darowizna jest przekazana na cele pożytku publicznego (a organizacja statutowo te cele realizuje).
Odliczeniu podlega wysokość przekazanej darowizny, ale nie więcej niż 6% uzyskanego dochodu (odliczenie jest od dochodu - czyli podstawy opodatkowania, a nie od podatku).
Darowizny pieniężne można odliczać pod warunkiem, że są one udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej organizacji. W tytule przelewu warto podać cel darowizny mieszczący się w sferach pożytku publicznego (aby nie było wątpliwości, że darowizna spełnia wymogi do zwolnienia określone w przepisach).
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
Art. 26.
1. Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot:
(…)
9) darowizn przekazanych na cele:
a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e,
Warto pamiętać, że darowiznę rozliczamy w zeznaniu podatkowym obejmującym rok, w którym darowizna została przekazana – rozliczenia dokonujemy w roku kolejnym. Przykładowo: jeśli przekazaliśmy darowiznę w 2020 roku to rozliczaliśmy ją w zeznaniu składanym w 2021 roku (było to zeznanie za rok 2020).
Jeśli DZIŚ - w marcu 2022 roku - przekażemy NGO darowiznę, to nie będziemy mogli jej odliczyć w sporządzanych właśnie zeznaniach podatkowych za 2021 rok. Taka darowizna będzie jednak mogła zostać odliczona w 2023 roku (w rozliczeniu za 2022 rok).
Zobacz zasady odliczania darowizny na INFOGRAFICE
Komu mogę przekazać darowiznę? Zobacz informacje z serwisu DAROWIZNY
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23