Realizuję projekt miejski. Czy mogę w nasze działania włączać uchodźców z Ukrainy? Pełnomocniczka wyjaśnia
– Czy możemy swoje działania, zaplanowane w ramach miejskich projektów, kierować również do uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy? – pyta organizacja. – Jeśli uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy przebywają w Warszawie z zamiarem stałego pobytu, ich udział w działaniach realizowanych przez organizacje, a finansowanych przez Miasto odbywa się na takich samych zasadach, jak wobec innych mieszkańców i mieszkanek stolicy – wyjaśnia Pełnomocniczka Prezydenta m.st Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Organizacja pozarządowa pyta:
Moja organizacja chce się włączyć w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na zlecenie samorządu warszawskiego organizujemy zajęcia rozwojowe dla dzieci. Czy możemy – w ramach projektu – przyjmować do grup także dzieci z Ukrainy?
Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta ds. współpracy z organizacjami odpowiada:
Sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy jest trudna i dynamiczna, dlatego doradzam, aby do wszelkich zmian w realizowanych projektach podchodzić spokojnie.
Organizacje warszawskie spontanicznie włączyły się w akcje pomocy napływającym do stolicy uchodźcom i uchodźczyniom, wiele działań prowadząc bez środków z Miasta, angażując swoich pracowników, wolontariuszy i innych mieszkańców Warszawy. Taka sytuacja nie wymaga żadnego dodatkowego uregulowania.
Co do zasady: jeśli uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy przebywają w Warszawie z zamiarem stałego pobytu ich udział w działaniach realizowanych przez organizacje, a finansowanych przez Miasto odbywa się na takich samych zasadach, jak wobec innych mieszkańców i mieszkanek stolicy. Wówczas nie są potrzebne żadne aneksy.
Jeśli organizacje, które już mają podpisane umowy na realizację zadania publicznego, zauważą, że mają wśród odbiorców uchodźców lub uchodźczynie i są przygotowane na to, żeby te osoby włączyć w swoje działania – analizują, czy wymaga to aneksu do umowy. Jeśli tak – powinny się zwrócić z prośbą o wprowadzenie zmian do odpowiedniego Biura lub Wydziału Dzielnicy, z którą mają podpisaną umowę.
Zalecam jednak rozwagę: może się np. okazać, że organizacja, która ma ofertę kulturalną dla dzieci, zechce ją rozszerzyć także na dzieci ukraińskie i – na mocy aneksu do umowy – zatrudni tłumacza. A potem trafią do niej dzieci z traumą wojenną. Taka sytuacja może znacznie przekraczać kompetencje i możliwości tej organizacji. Apeluję, aby systemowe wsparcie dla osób, które zostaną w Warszawie planować rozważnie i możliwie na spokojnie.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23