#ngoplLIVE: Rewolucjoniści czy pozytywiści? Jak działają ekologiczne NGO-sy? Zobacz nagranie [film]
Przykuwają się do drzew. Manifestują pod urzędami. Edukują dzieci, nauczycieli, urzędników, rolników. Sadzą lasy i kwiaty. Ruch organizacji ekologicznych ma wiele barw i oblicz. Bliżej im do rewolucjonistów czy pozytywistów? To pytanie zadaliśmy osobom, które wzięły udział w publicystycznym #ngoplLIVE. Zapraszamy do obejrzenia nagrania!
Dlaczego warto obejrzeć nagranie?
Podczas live’a rozmawialiśmy o m.in. tym:
- Co zrobić, aby posłuchali nas decydenci i politycy?
- Jak doprowadzić do zmiany: rozmową czy radykalizmem?
- Jak współpracować z innymi organizacjami, z liderami, z biznesem
Zobacz nagranie!
Przejdź do wybranej części spotkania
00:00:00 - 00:03:40 Powitanie, przedstawienie gości i gościni, wprowadzenie do rozmowy
00:03:41 - 00:22:00 Rewolucjoniści czy pozytywiści?
00:22:01 - 00:37:52 Kiedy rozmowa może być skuteczną strategią do zmiany postawy?
00:37:53 - 00:53:33 Czy działania mobilizujące przynoszą sprawie więcej korzyści czy szkody?
00:53:34 - 01:01:40 O współpracy w koalicji
01:01:41 - 01:04:46 O współpracy z liderami
01:04:48 - 01:13:20 O współpracy z biznesem
O osobach biorących udział w live’ie
Grzegorz Bożek – związany z ruchem ekologicznym od początku lat 90. Dołączył do Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot w 1996 r., w zespole Pracowni pracuje od 2004 r. Od 2010 r. jest redaktorem naczelnym Miesięcznika Dzikie Życie, a od 2012 r. redaktorem witryny www Pracowni. Jest krośnianinem, z wykształcenia wychowawcą i nauczycielem z 9-letnim stażem pracy w szkolnictwie. W latach 90. organizator koncertów w ramach sceny hardcore/punk. Opiekuje się społecznie lokalnym cmentarzem żydowskim, kończy pisać książkę o swoim mieście Krośnie "Krosno na granicy".
Przemek Siewior – współzałożyciel Ruchu Solidarności Klimatycznej. Wcześniej związany z Extinction Rebellion. W ruchach społecznych zajmuje się tworzeniem i mobilizacją do bezprzemocowych akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego, strategią oraz tworzeniem kultury i narzędzi do komunikacji i koordynacji. Przygotowuje się do otwierania przestrzeni na spotkanie z żałobą i rozpaczą.
Agata Tannenberg-Ratajczak – psycholożka, konsultantka i diagnostka skuteczności zespołów i liderów. Zarządzała projektami biznesowymi, kulturalnymi i wolontariackimi. Od 2018 roku – mama. Od 2019 roku – aktywistka klimatyczna. Tworzyła struktury organizacyjne XR Wrocław i XR Polska, strategie medialne, koordynowała kampanie na rzecz ochrony klimatu, w tym kampanię zakończoną ogłoszeniem alarmu klimatycznego we Wrocławiu. Jest inicjatorką koalicji wrocławskich ruchów proklimatycznych – Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu, gdzie obecnie się udziela.
Spotkanie prowadziła Magda Dobranowska-Wittels (spotkanie odbyło się w kwietniu 2023 roku).
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.