W mediach słyszymy o kilku dużych organizacjach, które walczą ze zmianami klimatu, zabiegają o czyste powietrze, dbają o środowisko czy edukują o ekologii. Ale ile właściwie organizacji ekologicznych działa w Polsce? Odpowiadamy.
W Polsce jest ok. 70 tysięcy aktywnych stowarzyszeń i fundacji. 4% z nich to organizacje pozarządowe, które swoje działania skupiają na ochronie środowiska i ekologii. To oznacza, że ok. 2800 organizacji to organizacje ekologiczne.
Organizacje ekologiczne charakteryzują się najkrótszym stażem działania w porównaniu do pozostałych branż w sektorze – przeciętna organizacja w tym obszarze działa 6 lat.
Wyjątkowo często angażują w swoje działania wolontariuszy i wolontariuszki, a na tle innych organizacji stosunkowo rzadko korzystają z pracy płatnej. Fundacje i stowarzyszenia, które głównie zajmują się ekologią i ochroną środowiska są również otwarte na różnorodne współprace - najczęściej z całego sektora współpracują z grupami nieformalnymi czy ruchami społecznymi, z mieszkankami i mieszkańcami okolicy oraz z partiami politycznymi.
Warto jednak pamiętać, że polskie organizacje pozarządowe działają wielobranżowo, tzn. prowadzą działania w kilku obszarach tematycznych. Przyjmując tę szerszą perspektywę, czyli patrząc nie tylko na główny obszar działania organizacji, ale wszystkie jej pola działań okazuje się, że 16% polskich organizacji zajmuje się ekologią. Ta dana dotyczy 2021 roku, trzy lata wcześniej takich organizacji było 12%. Tym samym ekologia jest branżą, która choć jest jedną z najmniejszych branż sektor społecznego, to odnotowała największy wzrost między 2018 i 2021 rokiem.
Dane pochodzą z badania „Kondycja organizacji pozarządowych 2021”. Wejdź na stronę kondycja.ngo.pl i pobierz raport z podstawowymi wynikami badania „Kondycja organizacji pozarządowych 2021 – najważniejsze fakty”.
Źródło: informacja własna ngo.pl