Jak inspirować do dbania o zdrowie, o lasach społecznych, środkach higieny menstruacyjnej i społecznych agencjach najmu, czyli... Magda Dobranowska-Wittels poleca do czytania! [film]
Jak nie straszyć, a inspirować do dbania o własne zdrowie? Czym są i gdzie są lasy społeczne? Kto zadbał o środki higieny menstruacyjnej w szkołach? Czy organizacja może być pośrednikiem najmu mieszkań? Wybrałam dla Was teksty, na które warto zwrócić uwagę w portalu ngo.pl. Zachęcam do lektury!
Nie straszyć! Inspirować!
Październik to Miesiąc świadomości raka piersi. W portalu temat ten poruszaliśmy od nieco innej strony. Organizacje społeczne często włączają się w prozdrowotne kampanie profilaktyczne. Jak to robić?
Dawniej, żeby zwrócić uwagę na problem, straszono chorobą. Dziś wiemy, że to nie działa. Zamiast budować lęk, lepiej jest inspirować do działania, aby odbiorcy i odbiorczynie naszych działań poczuli się gotowi zadbać o swoje zdrowie.
Tak robi Fundacja Rak’n’Roll, a w portalu ich podejście opisała Julia Kaffka. 👇
„Zbieramy na cycki, nowe fryzury i dragi”, czyli jak prowadzić skuteczne kampanie prozdrowotne? >
Poprzyj lasy społeczne!
Słyszeliście o lasach społecznych? To koncepcja, która powstała w czasie Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Organizacje społeczne, samorządy i leśnicy od kwietnia razem pracują nad tym, by lasy wokół 14 polskich miast były miejscami wypoczynku, poprawiały jakość powietrza i wody, a jednocześnie chroniły bioróżnorodność. Jedna z tych dyskusji toczy się w Nadleśnictwie Chojnów koło Warszawy. Niestety, mimo wielu spotkań, nie ma pełnego porozumienia. Strona społeczna i samorządowa zabiegają o ochronę lasów przed wyrębem, podczas gdy leśnicy chcą nadal mieć możliwość pozyskiwania drewna. Aktywiści zachęcają do poparcia ich działań, aby Ministerstwo Klimatu i Środowiska było pewne, że obywatele chcą zmian w gospodarce leśnej.
Czytaj więcej 👇
Lasy społeczne wokół Warszawy. Nadleśnictwo Chojnów. Ostatnia prosta >
W szkołach będą środki higieny menstruacyjnej
W Polsce brak dostępu do środków menstruacyjnych to problem, z którym zmagają się uczennice w wielu szkołach. Jedną z pierwszych organizacji, która zwróciła na to uwagę była Fundacja Akcja Menstruacja.
Przez pięć lat nagłaśniała sprawę, ale też dostarczała darmowe środki menstruacyjne do ponad 600 szkół i wspierała ponad 120 tys. uczennic. W międzyczasie powstała Koalicja Okresowa. Połączonymi siłami organizacje społeczne doprowadziły w końcu do tego, że temat podjęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, które finansuje pilotażowy program doposażenia szkół w środki higieny menstruacyjnej.
Jak do tego doszło? Czytajcie 👇
Mieszkanie wynajmę społecznie
Organizacja pozarządowa jako pośrednik najmu mieszkań? Proszę się nie oburzać. To żadne nowatorskie narzędzie fundraisingowe, tylko sprawdzona metoda rozwiązywania problemów mieszkaniowych i zapobiegania bezdomności. Społeczne Agencje Najmu oferują możliwość wynajmu mieszkań w przystępnych cenach dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na tradycyjny najem.Wspierają różne grupy – od samotnych rodziców, przez osoby z niepełnosprawnościami, po migrantów. Współpracują z samorządem. Odbudowują zaufanie na rynku najmu.
Jak to dokładnie działa? Dlaczego nie zawsze wychodzi i co jest potrzebne, by wypaliło?
Wszystko znajdziecie w rozmowie Jędrzeja Dudkiewicza z Magdaleną Ruszkowską-Cieślak, ekspertką zajmująca się tworzeniem i wdrażaniem społecznych rozwiązań mieszkaniowych 👇
Mieszkanie potrzebne od zaraz – czyli komu pomaga Społeczna Agencja Najmu [wywiad] >
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.