O przemocy wobec dzieci w sporcie, kobietach w samorządach, wolontariacie europejskim i ... chronionym znaku czerwonego krzyża. Magda Dobranowska-Wittels poleca do czytania!
O czym w maju pisaliśmy w Portal organizacji pozarządowych ngo.pl? O wielu sprawach. Poniżej teksty, które szczególnie zwróciły moją uwagę. Polecam lekturę!
Przemoc wobec dzieci w sporcie
✋86% dzieci doświadcza przemocy psychicznej podczas zajęć sportowych, a 54 – przemocy fizycznej. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Nie brzmi dobrze, prawda? A jeśli do tego dołożymy dane Badania Stowarzyszenia Klon/Jawor o tym, że sportem, turystyką i rekreacją zajmuje się w Polsce 35% organizacji pozarządowych, to mamy problem…
Więcej przeczytacie w wywiadzie Macieja Możańskiego z dr. Szymonem Wójcikiem z FDDS >
Kobiety w samorządach
🗓️ Maj obfituje w różne fajne święta. Jedno z nich to Dzień Samorządu Terytorialnego. Praca urzędniczek, radnych, sołtysek, lokalnych działaczek często jest pomniejszana i niedoceniania. Także przez nie same. Tematem tym zajęła się Fundacja Laboratorium Zmiany. Jak przełamywać stereotypy płciowe? Jak wzmacniać kobiety działające lokalnie? Jak pokonać syndrom oszustki? Do czego mogą służyć kręgi kobiet?
Wolontariat europejski
🧡 Do Dnia Wolontariusza jeszcze daleko (bo to dopiero w grudniu), ale może warto już teraz postarać się o pretekst do świętowania? Jeśli macie skończone 18 lat, a mniej niż 31 – korzystajcie z wolontariatu europejskiego. To jedno z dobrodziejstw Unii Europejskiej, jak się okazuje – wcale nie tak popularne. Gdybym mogła, to bym pojechała.
Zwłaszcza po przeczytaniu tekstu Igi Kamockiej z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i wysłuchaniu podkastu #Todziała.
I na koniec ciekawostka
🤔Wiecie, że znak czerwonego krzyża jest chroniony prawem? I można go używać tylko w określonych celach i w określony sposób? Mnie to na początku trochę zastanowiło, ale okazuje się, że są tacy, którzy ten – powszechnie kojarzący się z niesieniem pomocy symbol – wykorzystują w niekoniecznie szlachetnych celach. Przeczytajcie w ngo.pl, kto, gdzie i jak może używać znaku czerwonego krzyża i czerwonego półksiężyca.
Materiał sfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.