O tym, czy Rada Narodowego Instytutu Wolności jest komisją śledczą. O tym, gdzie szukać inspiracji, aby nowi radni i radne słuchali mieszkańców i mieszkanek nie tylko raz na cztery lata. O lasach i polityce leśnej. I o nietoperzach - takie teksty wybrałam dla Was z tych, które w marcu opublikowaliśmy w portalu ngo.pl. Warto do nich wrócić! Zachęcam!
🔔 Temat, który często gościł w minionym miesiącu w portalu ngo.pl to zmiany w Narodowym Instytucie Wolności. Warto śledzić informacje na bieżąco, bo dzieje się sporo
Aby jednak je zrozumieć, chociaż częściowo, polecam rozmowę mojego redakcyjnego kolegi Rafała Kowalskiego z osobami, które weszły do nowej rady NIW, czyli z Anną Czyżewską i Łukaszem Gorczyńskim. Z tej rozmowy dowiecie się, na czym polega ich praca w Radzie i być może skorygujecie swoje oczekiwania wobec nich.
✍ W marcu, siłą rzeczy, sporo pisaliśmy także o wyborach samorządowych. Jak się do nich przygotować i co zrobić, aby najlepiej poznać kandydatów i kandydatki na radnych i do władz miast i gmin. Jednak samorząd to nie tylko radne, burmistrzowie lub prezydentki. To przede wszystkim my, mieszkańcy i mieszkanki danej miejscowości.
Dlatego polecam artykuł, który został w portalu opublikowany dzięki współpracy z akcją Masz Głos. Alicja Zaczek-Żmijewska opisuje w nim starania Stowarzyszenia Mieszkańców dla Trzebnicy o to, aby rada gminy przyjęła uchwałę o konsultacjach społecznych. Radni ostatecznie odrzucili projekt tej uchwały, ale inicjatywa stowarzyszenia znalazła się w „Atlasie dobrych praktyk” akcji Masz Głos Fundacji im. Stefana Batorego. Może posłuży innym, którym uda się nowych radnych i radne przekonać do tego, że warto słuchać opinii mieszkańców nie tylko raz na pięć lat.
Uchwała w sprawie konsultacji społecznych [patronat ngo.pl] >
🌲 W marcu obchodziliśmy Dzień Lasów. Z tej okazji w portalu ukazała się bardzo ciekawa rozmowa Jędrzeja Dudkiewicza z Martą Jagusztyn-Krynicką, prezeską Fundacji Lasy i Obywatele oraz Krzysztofem Niedziałkowskim, profesorem Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk o tym, jak rozwijają się ruchy leśne i dlaczego obecny czas jest bardzo ważny, aby udało się przeprowadzić zmiany w polityce leśnej.
🦇 A na koniec kilka słów od Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" o … nietoperzach.
Wiecie, że mogą Was odwiedzić nocą w czasie swych sezonowych wędrówek? Co zrobić, gdy rano odkryjecie w fałdach zasłony drzemiącego nietoperza? Nie panikować! Przechować w spokoju i wypuścić nocą. A jeśli macie wątpliwości - dzwońcie do Salamandry. Telefon znajdziecie w artykule.
Od środy nocne niebo zaroi się od nietoperzy – co zrobić, gdy jakiś wpadnie do mieszkania? >
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.