Uchwała w sprawie konsultacji społecznych [patronat ngo.pl]
Poza kilkoma sytuacjami, gdy władze samorządowe muszą zorganizować konsultacje społeczne, nie jest to mechanizm obowiązkowy, ale dobra praktyka. W Trzebnicy władze nie pytają mieszkańców o zdanie przy okazji np. planów inwestycyjnych miasta, choć ich decyzje wpływają na życie całej społeczności. Na sytuację zareagowało Stowarzyszenie Mieszkańców dla Trzebnicy, a historia znalazła się w „Atlasie dobrych praktyk” akcji Masz Głos Fundacji Batorego.
„Skutkiem niekonsultowania może być późniejszy brak aprobaty dla działań władz lub niezadowolenie mieszkańców. Podjęcie uchwały w sprawie konsultacji społecznych pozwoli zapobiec właśnie takim sytuacjom” – mówi Grzegorz Wójkowski, koordynator akcji Masz Głos, który pomagał przygotować projekt uchwały w Trzebnicy.
Mieszkańcy tego chcą
Z projektem uchwały o konsultacjach społecznych wystąpiło do Rady Miasta Stowarzyszenie Mieszkańców Trzebnicy w ramach inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców. Znalazły się w nim m.in. przepisy dotyczące technik, prowadzenia konsultacji, podmiotów, które mogą wystąpić z wnioskiem o ich przeprowadzenie, warunki organizowania kampanii informacyjnej.
Członkowie Stowarzyszenia musieli pozyskać poparcie mieszkańców dla tych zapisów. Wymóg formalny jest taki, że aby uchwała zgłoszona z inicjatywy oddolnej była procedowana przez radnych, musi zostać podpisana przez minimum 300 dorosłych mieszkańców. Pod projektem uchwały o konsultacjach społecznych podpisały się 364 osoby z Trzebnicy i okolicznych miejscowości. Większość podpisów udało się zebrać w zaledwie jeden dzień.
Kwestia świadomości
Tak dobry wynik poparcia dla projektu uchwały to efekt kampanii informacyjnej, którą liderzy i liderki Stowarzyszenia prowadzili przez kilka tygodni, zanim zaczęli zbierać podpisy. Tłumaczyli mieszkańcom, co to są konsultacje społeczne, jak bardzo mogą przydać się przy takich sprawach, jak pomysł na zagospodarowanie parku miejskiego, postawienie pomnika czy budowa, modernizacja lub regulamin udostępniania obiektów sportowo-rekreacyjnych. Wszystko to były problemy, którymi niedawno żyła Trzebnica, a w których mogliby się wypowiedzieć mieszkańcy, gdyby była uchwała o konsultacjach.
Stowarzyszenie dotarło do mieszkańców z kampanią informacyjną przez swój profil na Facebooku, lokalne media, plakaty i bezpośrednie rozmowy, które odbywały się w jedną z listopadowych sobót w miejskim parku na ul. Leśnej „przy stawach” przy okazji zbierania podpisów.
Mieszkańcy Trzebnicy dali jasny sygnał władzom, że chcą mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość. Za wymowny uważam jeden z komentarzy, który usłyszałam podczas zbierania podpisów, że nasz projekt jest potrzebny, aby władza pamiętała o tym, że są mieszkańcy – mówi Magdalena Mazur ze Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Trzebnicy.
Niestety radni odrzucili projekt uchwały, mimo że Stowarzyszenie było gotowe zaproponować władzom wsparcie w przeprowadzeniu pierwszego procesu konsultacyjnego.
Nagroda Super Głos
Stowarzyszenie Mieszkańców dla Trzebnicy zostało docenione nagrodą Super Głos Fundacji Batorego – jurorzy docenili przygotowanie projektu uchwały dotyczącej zasad i sposobu przeprowadzania konsultacji społecznych w Trzebnicy.
Więcej w „Atlasie dobrych praktyk”
W „Atlasie dobrych praktyk. Historie lokalne 2022” jest 25 historii o zaangażowaniu ludzi w lokalne zmiany. Wydarzyły się one w różnych miejscach w całej Polsce, przy wsparciu akcji Masz Głos Fundacji Batorego i jej lokalnych koordynatorów. Historie dotyczą tworzenia miejsc wspólnych dla mieszkańców, dialogu w społeczności lokalnej, załatwiania potrzeb różnych grup wiekowych, ochrony środowiska i zostały zrealizowane dzięki sprawnej współpracy władz z mieszkańcami.
Przeczytaj historie o ludziach, którzy wzięli sprawy w swoje ręce.
Akcja Masz Głos to prowadzony od 2006 roku ogólnopolski projekt Fundacji im. Stefana Batorego, który ma na celu budowanie dialogu i współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi a władzami samorządowymi. Patroni medialni: Onet.pl, Ngo.pl, NaszeMiasto.pl.
Stowarzyszenie Mieszkańców dla Trzebnicy działa od 2021 roku. W jego gronie są sympatycy gminy Trzebnica, którzy chcą, żeby wszystkim wokół żyło się lepiej. Przyświeca im idea społeczeństwa obywatelskiego, bo – jak podkreślają – właśnie kreatywni, pracowici i zaangażowani mieszkańcy Trzebnicy są jej największym kapitałem.
Źródło: akcja Masz Głos