O strażakach, zmianie klimatu i bezradności młodych, czyli... Magda Dobranowska-Wittels poleca do czytania! [film]
Wrzesień w portalu ngo.pl zdominowała powódź, ale pisaliśmy nie tylko o trudnej sytuacji w południowo-zachodniej Polsce. Wybrałam dla Was teksty, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Polecam!
Pożar, powódź, trąba powietrzna. Strażacy na pierwszej linii frontu
Wrzesień zdominowała powódź w południowo-zachodniej Polsce. Także w portalu mieliśmy na ten temat wiele tekstów: apeli o pomoc i podpowiedzi, jak mądrze pomagać. Łatwo je u nas znajdziecie.
Chcę Wam jednak zwrócić uwagę na inny aspekt tych wydarzeń. Czy wiecie, że tego lata strażacy musieli interweniować blisko 250 tysięcy razy? To nawet ok. 2200 razy każdego dnia i aż o ok. 63 procent więcej niż jeszcze 10 lat temu. Kiedy jedna część kraju zmagała się z ekstremalnymi powodziami, druga wciąż walczyła z hydrologiczną suszą i trąbami powietrznymi. Na pierwszej linii frontu stoją strażacy. To oni są bezpośrednimi świadkami skutków zmiany klimatycznej, której doświadczamy już teraz.
Perspektywę strażaków poznacie z filmu przygotowanego przez Fundację Stocznia i Fundację Sendzimira.
Organizacje społeczne na rzecz klimatu
Polecam także rozmowę z Aleksandrą Malinowską. Ola jest koordynatorką ds. klimatu w Forum Darczyńców i opiekuje się m.in. inicjatywą Organizacje społeczne na rzecz klimatu.
O inicjatywie i związanej z nią deklaracji możecie posłuchać i poczytać w naszej rozmowie, ale chciałam zwrócić uwagę na jedną rzecz: deklaracja została wypracowana przez organizacje, na warsztatach, podczas których dostali m.in. solidną dawkę wiedzy o klimacie. Zapytałam Olę, co było najbardziej zaskakujące dla uczestników. To, że zmiana klimatu jest już z nami tu i teraz – odpowiedziała. I już wpływa na nas, na Was i na Waszych podopiecznych.
Jak nie odbierać poczucia sprawczości młodym?
Tradycyjny wrześniowy temat to powrót do szkoły. A tym samym do problemów młodych ludzi. Czy wiecie, że znaczny odsetek chłopców i dziewcząt czuje bezsilność wobec otaczającego ich świata? A brak poczucia sprawczości to jeden z czynników wpływających na słabą kondycję psychiczną młodzieży.
To, czy młoda osoba poczuje w sobie sprawczość, a może raczej – nie zagubi tego poczucia – bardzo zależy od dorosłych. Jeśli bagatelizujemy, wyśmiewamy, wyrażamy oceny, drwimy, to dajemy do zrozumienia, że młodzi w swoim myśleniu i zachowaniu nie mają racji. To odbiera sprawczość i gotowość do podejmowania działania. Jak nie popełniać tego błędu i co dać młodym w zamian? Więcej o tym w tekście Pawła Waleckiego z Programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Młodzi (nie)sprawczy: Gdzie popełniamy błąd? [patronat ngo.pl] >
Materiał sfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.