Jak skutecznie chronić przyrodę, dbać o swój dobrostan i powołać młodzieżową radę, czyli Magda Dobranowska-Wittels poleca do czytania!
Ponad 40 gatunków ptaków jest w Polsce zagrożonych wyginięciem. Czujecie się wyczerpani pracą na rzecz innych? W Waszej miejscowości nie ma oferty dla młodych? Co na to wszystko można poradzić? Odpowiedzi znają organizacje społeczne. Zajrzyjcie do tekstów, które w styczniu 2025 roku publikowaliśmy w portalu ngo.pl. Polecam i zachęcam do lektury!
Jak skutecznie chronić przyrodę?
Czy wiesz, że ptaki, które znałeś z dzieciństwa, znikają? Na „Czerwonej liście ptaków Polski” Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest ponad 40 gatunków, których liczebność spada w gwałtownym tempie. W bliższej lub dalszej perspektywie są zagrożone wyginięciem.
Dlaczego to ważne?
Bo ptaki to istotna część ekosystemu i nie wiadomo do końca, jakie będzie miało konsekwencje wyginięcie całych gatunków. Na szczęście są działania zaradcze, np. tworzenie tzw. „piramid ekosystemów” – obszarów, które będą chroniły nie tylko ptaki, ale całe siedliska przyrodnicze.
Ważne są też zmiany w prawie. W 2024 roku Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych w Unii Europejskiej. W Polsce trwają już prace nad planem krajowym.
Więcej o tym przeczytasz tutaj 👇
CZYTAJ: Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów >
CZYTAJ: „Czas najwyższy przejść do konkretów”. Jak odbudować zasoby przyrodnicze w Polsce? >
Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne
Stwórz listę ulubionych piosenek, które pomagają Ci się uspokoić albo wprawiają Cię w radość. Znajdź 15 minut w ciągu dnia na spacer albo aktywność na świeżym powietrzu. Poświęć chwilę na refleksję nad minionym dniem – co było najważniejszym wydarzeniem, jakie emocje ci towarzyszyły.
To właśnie takie proste codzienne czynności pozwalają nam zadbać o zdrowie psychiczne. A ono jest na wagę złota w organizacjach społecznych, w których często działamy intensywnie, po godzinach, wspierając innych lub działając, by zmienić rzeczywistość.
Stowarzyszenie Jeden Świat wydało specjalną talię kart z kilkudziesięcioma ćwiczeniami, które mają pomóc w zachowaniu dobrostanu psychicznego. To sprawdzone pomysły, które możesz wprowadzić w życie od zaraz – indywidualnie, z przyjaciółmi, czy w gronie rodzinnym.
Tutaj dowiesz się, gdzie znaleźć karty 👇
CZYTAJ: My Well–Being Kit, czyli darmowe karty pełne dobrych praktyk >
Jak powstaje rada młodzieżowa?
Z czym Ci się kojarzy Ciechocinek? Mnie – z wesołymi seniorami i seniorkami, którzy w dzień korzystają ze zbawiennych właściwości solanek, a wieczorami szaleją na dansingach i fajfach. Ale w Ciechocinku mieszkają też osoby młode, których potrzeby giną w ofercie skierowanej do starszej grupy wiekowej.
O młodych postanowiło zawalczyć Stowarzyszenie Szmaragdowy Paw. Na dobry początek przyczyniło się do powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej, która od 2023 roku działa przy urzędzie miasta. Rada składa się z mieszkańców i mieszkanek Ciechocinka między 14. a 20. rokiem życia, którzy razem z władzami miasta chcą dbać o sprawy młodych.
Proces powołania takiej rady wcale nie jest prosty. O tym, jak to wyglądało w Ciechocinku i z jakimi wyzwaniami się wiązało, przeczytasz w portalu ngo.pl 👇
W tekście znajdziesz też linki do Atlasu dobrych praktyk, czyli opisu innych inicjatyw organizowanych w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działają organizacje społeczne w Polsce, odwiedź nasz kanał na Youtube.
Odwiedzam →
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.