O zetkach, psach ratownikach, opozycjonistkach i ważnych ludziach, czyli Magda Dobranowska-Wittels poleca!
O zetkach w wolontariacie, psach ratownikach w akcji, opozycjonistkach w bajce dla dzieci i młodych ludziach w małych społecznościach – cztery inspirujące inicjatywy, opisane w portalu ngo.pl, wybrałam dla Was w tym miesiącu. Zachęcam do lektury!
Zetki w akcji
Zetki są leniwe, roszczeniowe i wiecznie siedzą w telefonie.
Takie opinie można usłyszeć o osobach urodzonych po 1995 roku. Jak często sprawa jest jednak nieco bardziej złożona, a tam gdzie jedni widzą zagrożenie, inni - potencjał.
W Stowarzyszeniu Inicjatywa Obywatelska Pro Civium zetki stanowią ¼ zespołu wolontariackiego. Wnoszą do niego świeżość, znajomość nowych narzędzi i zdrowe zasady higieny pracy, których często brakuje w starszych pokoleniach. Radzą sobie też całkiem nieźle w zarządzaniu pracą innych osób, także starszych od siebie.
O tym, jak wygląda wolontariat z udziałem pokolenia Z, jakie niesie korzyści i wyzwania - przeczytasz w artykule Stowarzyszenia Inicjatywa Obywatelska Pro Civium👇
Psy ratownicy
Pewnego zimowego dnia 2023 roku na Pomorzu zaginął 74-letni mężczyzna. Komenda Powiatowa Policji w Pucku, obawiając się o życie zaginionego, poprosiła o pomoc Polski Czerwony Krzyż. PCK skierowało do pracy zespół poszukiwawczy, którego pełnoprawnym członkiem była Hera - owczarek niemiecki, a jednocześnie przeszkolony pies tropiący.
Hera podjęła trop tuż przy domu zaginionego i poprowadziła ratowników w stronę przystanku autobusowego. Dzięki temu policja szybko dotarła do właściwego autobusu komunikacji miejskiej, gdzie odnaleziono zaginionego – zdezorientowanego, zziębniętego, ale całego i zdrowego.
Takich historii jak ta - z udziałem czworonożnych ratowników - są dziesiątki. Profesjonalnie wyszkolone psy od ponad 30 lat wspierają działania poszukiwawczo-ratownicze w Polskim Czerwonym Krzyżu. Pracują w dzień i w nocy, wchodząc często do akcji tam, gdzie zawodzi technologia. Docierają w miejsca zbyt niebezpieczne lub niedostępne dla ludzkich ratowników. Ich niezwykły węch pozwala odnaleźć osoby nawet pod wodą czy gruzami, często decydując o sukcesie akcji ratowniczej.
O specyfice pracy ludzko-psich zespołów, szkoleniach i ratowniczych historiach przeczytasz w artykule PCK.👇
Bohaterowie na czterech łapach. Psy ratownicze w zespołach ratownictwa specjalnego PCK
Okulary Pani Ani
Umówmy się - dla 8-latka to, co działo się w Polsce kilka dekad temu to zamierzchła, trudna do zrozumienia, historia. To nie znaczy jednak, że nie ma sensu o niej uczyć. Trzeba tylko zrobić to w odpowiedni sposób.
Znalazła go Fundacja Zaczytani.org, która - przy wsparciu Fundacji Totalizatora Sportowego - wydała bajkę edukacyjną „Okulary Pani Ani”. Dzięki niej, razem z kilkuletnim Maćkiem odwiedzającym dziadków w Gdańsku, młodzi czytelnicy mogą dowiedzieć się o wydarzeniach z okresu Solidarności. A także o tym, jaką rolę w tych wydarzeniach miały kobiety m.in. Anna Walentynowicz, Henryka Krzywonos, czy Alina Pieńkowska.
Bajkę, przeznaczoną dla dzieci w wieku 7-9 lat, można pobrać za darmo. Jako ebook i w wersji audio. Towarzyszą jej scenariusze dla rodziców i nauczycieli, które ułatwiają pracę z tekstem.
Więcej o bajce przeczytasz w artykule Fundacji Zaczytani.org👇
Fundacja Totalizatora Sportowego oraz Zacztani.org stworzyli bajkę edukacyjną „Okulary Pani Ani"
Ważni ludzie z małych miejsc
Choć może się wydawać, że w dzisiejszych czasach świat stoi przed młodymi otworem, nie zawsze tak jest.
Fundacja Stocznia przeprowadziła blisko 50 rozmów z osobami w wieku 13-19 lat z małych miejscowości. To często miejsca, w których autobus kursuje kilka razy dziennie, nie ma kawiarni, siłowni, zajęć sportowych czy muzycznych. Sklepy zamykają o 15-tej, a premiery kinowe w pobliskich miastach pojawiają się z półrocznym opóźnieniem.
Warto przeczytać raport z badania “Ważni ludzie z małych miejsc. Głosy młodzieży z małych miejscowości”. Wyłania się z niego ciekawy obraz tego, co młodzi ludzie spoza dużych ośrodków miejskich myślą o świecie, jakie mają marzenia, co ich frustruje, a co mobilizuje do działania.
Więcej o raporcie, który powstał z inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, przeczytasz w artykule Fundacji Stocznia.👇
Raport z Polski, której nie widać z miasta. Głos młodych ze wsi i małych miasteczek
🔔 Jeśli działasz w organizacji społecznej, pamiętaj, że Ty także możesz dodać do portalu informację na temat Waszych działań. Aby to zrobić, wejdź na stronę moje.ngo.pl.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.