Na wiosnę duża część z nas siedziała zamknięta w domach. Wiele organizacji zostało więc zmuszonych do zmiany sposobu działania. Od maja zaczęło następować „odmrażanie”. Ale nadal trzeba było się trzymać ostrych zasad, które na dodatek często się zmieniały. W ngo.pl relacjonowaliśmy sytuację i zbieraliśmy zasady.
Regulacje dotyczące funkcjonowania w czasie epidemii obejmują zarówno ogólne przepisy o "spotykaniu się", jak i bardziej szczegółowe zalecenia dotyczące konkretnych obszarów i rodzajów aktywności. To skomplikowany zestaw, który musiały brać pod uwagę organizacje pozarządowe – i nadal muszą – prowadząc swoje działania.
Spotkania
Organizacje pozarządowe odzyskały formalną możliwość zwoływania „normalnych” spotkań już w połowie maja (pisaliśmy o tym w kontekście wewnętrznych spotkań organizacji: Czy w trakcie pandemii można zorganizować zwykłe (nie online) posiedzenie organu NGO?). Przepisy zmieniały się na przełomie maja i czerwca (potem kolejny raz w czerwcu), ale w praktyce pozostawiono możliwość organizowania spotkań. Pytaliśmy o nie Departament Społeczeństwa Obywatelskiego i uzyskaliśmy poniższe zalecenia.
Do powyższych ogólnych zasad warto dołożyć wytyczne dotyczące pracy biurowej, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Głównym Inspektorat Sanitarny.
Przeczytaj: Wytyczne dla organizacji pracy biurowej.
Dla wielu NGO-sów istotne były też wytyczne tych samych co powyżej instytucji, tłumaczące jak organizować spotkania zewnętrzne, większe niż posiedzenia zarządów czy zebrania członków (od których zaczęliśmy).
Zobacz: Spotkania biznesowe, szkolenia, konferencje i kongresy w czasie pandemii koronawirusa.
Branże
Poza uniwersalnymi przepisami, mającymi zastosowanie w przypadku większości NGO-sów przy wielu ich standardowych aktywnościach, wprowadzano również zasady branżowe – nacelowane na konkretne typy działań czy placówek.
W praktyce
Funkcjonowanie w czasie epidemii, z zastosowaniem się do skomplikowanej siatki zaleceń, nie jest łatwe. NGO-sy musiały się wykazać nie tylko uważnością, ale też kreatywnością. Jak radziły sobie organizacje pozarządowe – zobacz wybrane przykłady.
Informacje o odmrażaniu, ważne dla działań NGO-sów, znajdziesz też zebrane w wątkach:
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23