Współpraca z NGO-sami, które opiekują się Polonią i Polakami za granicą oraz funkcjonowanie Komitetu do spraw Pożytku Publicznego - to tematy dwóch zmian, które już niebawem pojawią się w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
W środę 15 maja 2024 r. Sejm przyjął ostatecznie nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zmiany znalazły się w większym projekcie: projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Zmiany w ustawie o działalności pożytku wynikają głównie - jak zresztą wyraźnie wskazuje tytuł ustawy, w której zostały pomieszczone - ze zmian w funkcjonowaniu administracji rządowej.
Dwie zmiany w ustawie o pożytku
Ustawa o pożytku zmieniana jest w dwóch miejscach. W artykule 4d, który ważny jest dla organizacji pozarządowych zajmujących się Polonią i Polakami za granicą oraz w artykule 34a regulującym zasady funkcjonowania (przede wszystkim skład) Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Propozycja nowelizacji ustawy o pożytku znalazła się w artykule 16 ustawy o zmianie (…). Cały artykuł 16, wprowadzający obie zmiany, cytujemy poniżej.
Art. 16. W ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 4d ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:
„1. Opiekę nad Polonią i Polakami za granicą, w zakresie zadań, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 28, sprawują Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz minister właściwy do spraw zagranicznych.
2. Opieka, o której mowa w ust. 1, jest realizowana w szczególności poprzez współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3, polegającą na zlecaniu realizacji zadań publicznych finansowanych z części budżetu państwa dotyczących, odpowiednio, Kancelarii Senatu albo ministra właściwego do spraw zagranicznych.”;
2) w art. 34a w ust. 1:
a) pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„2) wiceprzewodniczący – sekretarz stanu albo podsekretarz stanu, o którym mowa w pkt 3 lit. a, powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu;”,
b) w pkt 3 w lit. a po wyrazach „sekretarza stanu” dodaje się wyrazy „albo podsekretarza stanu”.
Wejście w życie nowelizacji ustawy o pożytku
Przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Jest więc bardzo prawdopodobne, że nowelizacja zacznie funkcjonować już w czerwcu.
Jakie zdanie organizacji?
Opisane powyżej zmiany wydają się drobne i uzasadnione (z punktu widzenia zmian zasad funkcjonowania rządu) i rzeczywiście takie są. Mimo wszystko szkoda, że nie postarano się, żeby w prace nad nimi zaangażowane były organizacje pozarządowe - choćby za pośrednictwem utworzonych w parlamencie ciał dedykowanych NGO-som: Zespołu Parlamentarnego i Podkomisji Stałej przy Komisji Polityki Społecznej.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23