Ustawa Kamilka. Zostały 4 miesiące - pamiętaj o standardach ochrony małoletnich!
Do połowy sierpnia 2024 roku organizacje pozarządowe, które pracują z dziećmi, muszą wdrożyć standardy ich ochrony. To nowy obowiązek z ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
Standardy i inne przepisy wprowadzone nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich będą dotyczyły wielu organizacji. W dużym skrócie powinny się tym zainteresować NGO-sy, które swoje działania kierują do dzieci i młodzieży (małoletnich), także w sytuacjach, kiedy małoletni się są głównym odbiorcą tych działań, ale jedną z wielu grup, dla których organizacja ma ofertę.
Precyzyjne wyliczenie podmiotów, które mają stosować przepisy znajduje się w ustawie - zawiera je m.in. tytuł rozdziału 3 ustawy, art. 21, art. 22b. Warto też zajrzeć do przygotowanego przez PORADNIK.NGO.PL opracowania: Wprowadzenie standardów…
Konrad Ciesiołkiewicz o standardach
Mamy szansę wykonać w tym roku milowy krok w stronę tworzenia empatycznych instytucji, organizacji, przedsiębiorstw oraz bezpieczniejszych, bardziej przyjaznych warunków do życia dla młodych ludzi. Stać się tak może za sprawą wprowadzanych w życie standardów ochrony dzieci. Od nas zależy, czy będzie to jedynie biurokratyczny obowiązek do „odhaczenia”, wykonany minimalnym nakładem sił, czy jakościowa zmiana w podejściu do słabszych.
Pisząc o empatycznych instytucjach mam na myśli wszystkie organizacje, placówki i firmy, które koncentrują się na człowieku, cechujące się społeczną wrażliwością, doceniające i uwzględniające sferę emocjonalną w swoim działaniu. Instytucje takie są otwarte i w trybie stałym komunikują się ze swoim otoczeniem, żeby lepiej odczytywać potrzeby społeczne. Są także refleksyjne, czyli uczą się na podstawie własnych doświadczeń oraz dostępnej wiedzy, a w swojej pracy kierują się znacznie bardziej wspólnym dobrem niż krótkookresową i partykularną efektywnością.
(kliknij i przeczytaj cały artykuł, z którego pochodzi powyższy cytat)
Zobacz nagranie z webinarium
Dobrym wprowadzeniem w temat standardów ochrony małoletnich może być webinarium zrealizowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach projektu "Fimango – zarządzanie finansami w organizacjach pozarządowych" finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania nagrania👇
Nowe przepisy z ustawy o przeciwdziałaniu w skrócie
Sprawdzamy osoby pracujące z małoletnimi w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, a także uzyskujemy od osoby zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego (lub/i oświadczenia w przypadku obywateli innych państwa lub osób zamieszkujących w ostatnich 20 l. w innych państwach).
Wprowadzamy standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem - czyli opracowujemy, spisujemy, zatwierdzamy i stosujemy określone zalecenia i procedury. Musimy to zrobić najpóźniej do 15 sierpnia 2024 roku.
Więcej szczegółów, w tym opis tego co powinny zawierać STANDARDY, znajdziecie w artykule Arkadiusza Kłosa: Wprowadzenie standardów ochrony małoletnich w NGO - przeczytajcie koniecznie!
Inne materiały, z których możecie skorzystać
Organizacji pozarządowych pracujących z małoletnimi jest dużo, a niektóre z nich to rozbudowane i profesjonalne struktury z wieloletnim doświadczeniem (jak choćby organizacje harcerskie). Część z organizacji przygotowała już odpowiednie materiały i dzieli się nimi z innymi. Poniżej linkujemy do wybranych stron z takimi materiałami.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23