Najnowsza nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwana "Ustawą Kamilka" wprowadza szereg zmian, które mają na celu lepszą ochronę praw dziecka. Fundacje, stowarzyszenia i inne organizacje pozarządowe, które pracują z dziećmi i dla dzieci, muszą dostosować swoje procedury oraz wdrożyć nowe dokumenty.
Dzięki Ustawie Kamilka zwiększy się bezpieczeństwo dzieci, ale także w organizacjach będą istnieć konkretne mechanizmy, które powiedzą, jak reagować na przypadki przemocy lub zaniedbania. Więcej o nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przeczytasz w moim artykule
https://legalden.pl/ustawa-kamilka-wprowadzenie-standardow-ochrony-maloletnich/
Poniżej znajdziesz listę podstawowych dokumentów, które organizacje (fundacje i stowarzyszenia) powinny wdrożyć lub zaktualizować, aby dostosować się do nowych wymogów.
1. Polityka Ochrony Dzieci przed krzywdzeniem
Jest to najważniejszy dokument, który określa zasady działania organizacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom. Polityka powinna zawierać procedury postępowania w przypadku podejrzenia nadużyć czy przemocy wobec dzieci, jak również zasady interwencji.
2. Zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko oraz dziecko – dziecko
Zapewniają wytyczne dotyczące odpowiedniego i bezpiecznego kontaktu między dziećmi a personelem oraz między samymi dziećmi. Ich celem jest promocja zdrowych i pozytywnych interakcji.
3. Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu
Dzięki wprowadzeniu tych zasad, będziesz mieć pewność, że każdy zatrudniony pracownik jest właściwie sprawdzony i ma kwalifikację do pracy z dziećmi, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo środowiska.
4. Notatka służbowa
Umożliwia dokumentowanie wszelkich obserwacji lub incydentów dotyczących bezpieczeństwa i dobrostanu dzieci. Jest to niezbędne narzędzie do śledzenia i reagowania na wszelkie zagrożenia.
5. Karta interwencji
Szczegółowy formularz do dokumentowania działań podjętych w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej lub problemu dotyczącego dziecka. Dzięki karcie łatwiej będzie Ci zebrać wszystkie potrzebne informacje, które mogą być przydatne, jeśli trzeba będzie przekazać sprawę odpowiednim służbom.
6. Ankieta monitorująca poziom realizacji polityki
Narzędzie do regularnego oceniania efektywności i zgodności wdrożonych procedur z ustalonymi standardami ochrony dzieci.
7. Zgoda na wykorzystanie i udostępnienie wizerunku dziecka.
Oświadczenie jest niezbędne do uzyskania zgody rodziców lub opiekunów na publikację zdjęć lub filmów z udziałem dzieci, zgodnie z prawem i najlepszymi praktykami ochrony prywatności.
8. Lista stałego personelu
Pomaga w organizacji i zapewnieniu przejrzystości dotyczącej zatrudnienia, ułatwiając zarządzanie personelem i jego weryfikację.
9. Raport monitoringu polityki
Szablon służący do tworzenia raportów dotyczących funkcjonalności, postępów i problemów związanych z wdrażaniem polityki ochrony dzieci, co jest kluczowe dla ciągłego doskonalenia.
10. Polityka dla małoletnich
Dokument skierowany bezpośrednio do dzieci i młodzieży, wyjaśniający w przystępny sposób zasady ich ochrony i to, jak mogą zgłaszać swoje obawy.
11. Oświadczenie o zapoznaniu się z polityką
Wymagane oświadczenie od wszystkich pracowników, potwierdzające ich zrozumienie i zaangażowanie w przestrzeganie zasad ochrony dzieci.
Pamiętaj, że każda organizacja działa inaczej, co oznacza, że wykaz potrzebnych dokumentów w Twojej organizacji może być większy. W zależności od charakteru działalności, specyfiki pracy z dziećmi oraz organizacji pracy, może pojawić się potrzeba uzupełnienia listy o dodatkowe dokumenty i procedury. Warto również regularnie przeglądać i aktualizować wdrożone dokumenty, aby zapewnić, że organizacja nieustannie odpowiada na nowe wymogi prawne oraz najlepsze praktyki w zakresie ochrony praw dziecka.
Nie wiesz, jak podejść do wdrożenia Ustawy Kamilka w swojej organizacji, zobacz case studies, które przygotowałam https://legalden.pl/ustawa-kamilka-case-study/
Nie ma jednak jednego, uniwersalnego modelu, który byłby odpowiedni dla wszystkich. Zmiany wprowadzone przez Ustawę Kamilka wymagają indywidualnego podejścia i mogą potrzebować dodatkowych, specyficznych dla danej organizacji dokumentów i procedur. Jeśli chcesz dostać gotowe wzory dokumentów, które będziesz mógł dostosować do struktury oraz działania swojej organizacji – weź udział w moim szkoleniu. Wypełnij formularz: https://legalden.pl/ustawa-kamilka/ lub napisz do mnie: natalia.kwiatkowska@legalden.pl.
O autorce
Natalia Kwiatkowska – adwokat współpracujący z Kancelarią Adwokacką Legalden Jacek Olejarz (https://legalden.pl/otwiera się w nowej karcieotwiera się w nowej karcie ). Od najmłodszych lat działa i udziela się w projektach społecznych takich jak nauka na gitarze dzieci z rodzin dysfunkcyjnych w świetlicy socjoterapeutycznej czy wolontariat w warszawskich domach dziecka. W Legalden zajmuje się przede wszystkim prawem pracy oraz koordynacją procesu legalizacji pobytu i pracy personelu zagranicznych fundacji. Prowadzi już ponad 150 postępowań, podczas których pomaga cudzoziemcom w legalizacji, poczynając od uzyskania wizy wjazdowej, aż do otrzymania karty pobytu. Obecnie pomaga wdrożyć Standardy Ochrony Małoletnich w wielu organizacjach pozarządowych.