Wybory prezydenckie: pytamy kandydatów o sprawy organizacji pozarządowych. Odpowiada Władysław Kosiniak-Kamysz
Czy podpisałby Pan podobną do węgierskiej i rosyjskiej ustawę o "ujawnieniu finansowania NGO-sów", o której mówi minister Michał Woś? Czy w pandemii i kryzysie gospodarczym zaprosiłby Pan organizacje pozarządowe do współpracy, by szukać rozwiązań? M.in. o to zapytaliśmy najwyżej notowanych w sondażach kandydatów w wyborach prezydenckich. Otrzymaliśmy pierwsze odpowiedzi: nadesłał jej sztab Władysława Kosiniaka-Kamysza. Polityk przesłał również list do działaczy organizacji.
Portal Ngo.pl skierował pytania do sztabów wyborczych sześciu najwyżej notowanych w sondażach kandydatów w wyborach prezydenckich, których pierwsza tura zostanie przeprowadzona 28 czerwca. Andrzeja Dudę, Rafała Trzaskowskiego, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Szymona Hołownię, Roberta Biedronia i Krzysztofa Bosaka zapytaliśmy o sprawy ważne dla organizacji pozarządowych w Polsce:
- Czy podpisałby Pan ustawę o "ujawnieniu finansowania NGO-sów", o której mówi Michał Woś? Przepisy podobne do tych, nad którymi prace zapowiada minister środowiska, obowiązują w Rosji i na Węgrzech. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł 18 czerwca, że węgierska ustawa o organizacjach pozarządowych finansowanych z zagranicy, jest niezgodna z prawem unijnym.
- Czy w pandemii i kryzysie gospodarczym, który wywołała zaprosiłby Pan organizacje pozarządowe do współpracy i jaką rolę widzi dla nich Pan w podobnych sytuacjach?
- Czy będzie Pan regularnie spotykał się z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji pozarządowych i w jakiej formie?
- W jaki sposób gwarantuje Pan niezależność III sektora od polityki?
Jako pierwszy odpowiedział sztab Władysława Kosiniaka-Kamysza, kandydata Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz'15).
Czy podpisałby Pan ustawę o "ujawnieniu finansowania NGO-sów", o której mówi Michał Woś?
Odpowiedź: Nigdy nie podpisałbym takiej ustawy jako Prezydent RP. Mało tego - uważam, że polski sektor organizacji pozarządowych potrzebuje dodatkowego impulsu rozwojowego i uniezależnienia się od konkursów grantowych ustawiających NGO w pozycji klienta władzy.
Dlatego w swoim programie wyborczym proponuję zwiększenie z 1 do 2 procent kwoty podatku dochodowego, którą będzie można przekazać na wskazaną organizację pożytku publicznego.
Na poziomie lokalnym, w komisjach samorządowych przyznających granty, obowiązkowo powinni być reprezentowani przedstawiciele organizacji pozarządowych zapewniający transparentność rozstrzygnięć finansowych.
Czy w pandemii i kryzysie gospodarczym zaprosiłby Pan organizacje pozarządowe do współpracy?
Odpowiedź: Doświadczenie ostatnich lat pokazuje, iż coraz większą rolę w funkcjonowaniu społeczeństwa i wypełnianiu zadań publicznych odgrywają organizacje pozarządowe. Potrafią one efektywnie działać tam, gdzie państwo poprzez swoje instytucje i organy nie dociera. Jest to rzesza wspaniałych ludzi społeczników, których sensem życia jest służba drugiemu człowiekowi. Epidemia koronawirusa i wspaniała postawa trzeciego sektora z jej skutkami zasługuje na szczególne docenienie i wsparcie – szczególnie zmierzające w kierunku zwiększenia stabilności finansowej i wypracowania odpowiednich kanałów porozumienia między władzą a organizacjami społecznymi po to aby efektywnie działać w sytuacjach zagrożenia, na zasadzie poszanowania podmiotowości społeczników i wzajemnego uzupełniania się.
Czy będzie Pan regularnie spotykał się z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji pozarządowych?
Odpowiedź: Działalność organizacji pozarządowych to jeden z największych sukcesów Polski po 1989 r. Wykonują one na co dzień olbrzymią pracę, wszędzie tam, gdzie instytucje państwowe zawodzą. Barierą w tej działalności okazuje się często uzależnienie ich finansowania od polityków aktualnie sprawujących władzę.
Dlatego też jako Prezydent RP powołam Radę Dialogu Obywatelskiego, która będzie skupiać przedstawicieli trzeciego sektora, a w jej posiedzeniach brać udział będą również strona rządowa i samorządowcy.
Rada pozwoli na dialog organizacji pozarządowych z władzami, prowadzony na równych, partnerskich zasadach. Jej podstawowym celem będzie wypracowanie rozwiązań ustawowych zwiększających efektywność tych podmiotów i zapewniających stabilne finansowanie.
Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje do organizacji pozarządowych
Do odpowiedzi Władysław Kosiniak-Kamysz dołączył list, który zaadresował do "Działaczy i Pasjonatów skupionych w Organizacjach Pozarządowych". Podziękował w nim za tworzenie Polski "lepszej, nowocześniejszej i aktywniejszej". Wyraził krytykę dla traktowania NGO-sów jak "intruza" i "wroga". Zdaniem kandydata każdy rząd powinien wspierać organizacje, bo "budują ład społeczny i pluralizm, a także pobudzają aktywność obywatelską".
Władysław Kosiniak-Kamysz pisze, że widzi w III sektorze partnera. I przypomniał, że jako minister pracy podpisał pierwszy resortowy program współpracy z organizacjami pozarządowymi, którego realizacja została przewidziana na lata 2015-2017. Następnie zapewnił, że wsparcie organizacji pozarządowych będzie jednym z jego priorytetów. Przedstawił również propozycje dla sektora:
- powołanie przy Pałacu Prezydenckim Rady Dialogu Obywatelskiego,
- projekt ustawy zwiększający do 2 proc. kwotę podatku dochodowego, którą będzie można przekazać wybranej organizacji użytku publicznego,
- obowiązkowa reprezentacja przedstawicieli organizacji pozarządowych w komisjach samorządowych przyznających granty,
- projekt ustawy zapewniający granty dedykowane tym organizacjom, które z uwagi na umiejscowienie na terenach wiejskich mają utrudniony dostęp do pieniędzy publicznych.
Cały list publikujemy poniżej. Czekamy na odpowiedzi kolejnych sztabów.
Przesłanie Władysława Kosiniaka-Kamysza do działaczy organizacji pozarządowych
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.