Rząd (resorty gospodarcze) od kilku lat stara się wypracować nową regulację dla środowiska biznesowego. Projektowana ustawa nie ma nic wspólnego z trzecim sektorem. Poza jednym – użytym w nazwie określeniem. Czego obawiają się organizacje?
Projekt ustawy o fundacji rodzinnej znalazł się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. W wykazie zapisano, że planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2021 roku. To by oznaczało, że właściwie już teraz lub lada dzień powinny rozpocząć się konsultacje pomysłów wypracowanych w Ministerstwie Rozwoju.
Projekt stanowi odpowiedź na postulaty firm rodzinnych, które mierzą się lub będą mierzyć w niedalekiej przyszłości z koniecznością przekazania przedsiębiorstwa następcom prawnym.
(…)
Projekt ustawy powołuje nową instytucję, jaką będzie fundacja rodzinna. Jej zadanie to przede wszystkim zarządzanie majątkiem i jego ochrona, zgodnie z wolą określoną przez fundatora w statucie, w tym zapewnienie środków dla grupy wskazanych przez fundatora beneficjentów.
(fragmenty z opisu projektu umieszczonego w wykazie – zobacz cały opis na bip.kprm)
Z opisu ustawy i jej (ujawnianej już wcześniej na etapie wypracowywania założeń) zawartości wynika, że nie dotyczy ona trzeciego sektora. To rozwiązania dla biznesu. Organizacje pozarządowe nie musiałyby się tą regulacją przejmować, bo ich nie dotyczy. Ale jednak muszą. A to dlatego, że projektodawcy uparli się, żeby nowe biznesowe podmioty nazywane były "fundacjami".
Fundacje w Polsce
Za granicą i w teorii prawa fundacja to kapitał – w polskich realiach to po prostu jeden ze sposobów formalizacji działalności społecznej – często jakiegokolwiek zauważalnego kapitału wręcz pozbawiony. W Polsce powstaje bardzo dużo fundacji – to odróżnia nasz trzeci sektor od sytuacji w innych krajach. Wiele jest fundacji działających prężnie i widocznych w mediach. W powszechnym odbiorze określenie fundacja to niemal synonim organizacji społecznej, pozarządowej czy NGO-sa. Przeciętny Polak spytany o organizacje pozarządowe pomyśli "fundacje", mimo że liczbowo w trzecim sektorze dominują znacznie liczniejsze stowarzyszenia. To niewątpliwy sukces fundacji w Polsce, ale też to właśnie ten sukces w połączeniu z pomysłem na rodzinne "fundacje" generuje ogromne zagrożenie.
Róbcie rodzinne, ale nie fundacje. Argumenty III sektora
Projekt zapowiadany był od kilku lat i jest znany środowisku organizacji. Nowe podmioty od początku nazywane były "fundacjami" i od początku budziło to opór organizacji społecznych. Intencja dobra, rozwiązanie złe – komentowały NGO-sy.
Wprowadzenie nowego rodzaju fundacji, która działałaby w interesie indywidualnym fundatora i przynosiła zyski członkom jego rodziny, naruszałoby dotychczasowy dorobek i wizerunek polskich fundacji.
Na początku ubiegłego roku w portalu ngo.pl zebraliśmy głosy ekspertów na temat proponowanego już wtedy rozwiązania. Zaczęliśmy od wywiadu z Julią Kluczyńską z Forum Darczyńców w Polsce: zob. „Fundacje rodzinne”. Wspieramy rozwiązanie – jesteśmy krytyczni wobec nazwy.
Przypominamy też pozostałe głosy w debacie na temat projektowanego rozwiązania. Zachęcamy, żeby się z nimi zapoznać przed oczekującymi nas konsultacjami projektu.
Czy wesprze nas Przewodniczący KPP
Projektem ustawy o fundacjach rodzinnych oraz obawami jakie mają NGO-sy próbowaliśmy zainteresować Piotra Glińskiego, Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Pytaliśmy m.in:
Czy podzielana jest nasza obawa w związku z opisanym niefortunnym i, w naszej ocenie, szkodliwym dla środowiska organizacji społecznych w Polsce, zastosowaniem określenia „FUNDACJE RODZINNE” w ustawie, która proponuje narzędzie do zastosowania przez sektor firm, nie będące rozwiązaniami dla organizacji społecznych?
Czy Przewodniczący lub Departament społeczeństwa obywatelskiego planują lub już podjęli jakieś działania, mające wpłynąć na kształt zaproponowanych rozwiązań – a w szczególności na wybór nazwy dla tych rozwiązań? Jeśli tak, to jakie to działania lub plany?
Pytania wysyłaliśmy pod koniec stycznia. Do tej pory nie dostaliśmy odpowiedzi.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23