Wolontariat – satysfakcja ze wspólnych działań. Wywiad z Olegiem Samoilenko
Wolontariat to pojęcie określające bardzo szerokie i wieloaspektowe działania. To szanse i wyzwania, to okazja do realizacji swoich pasji i zamierzeń, to wreszcie możliwość pomocy innym. W jaki sposób działać wieloaspektowo, w rozmowie z Kingą Komorowską mówi Oleg Samoilenko – koordynator wolontariatu w Armii Zbawienia, laureat II miejsca w konkursie Koordynator Wolontariatu Roku 2020*, organizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu.
Kinga Komorowska: – Dlaczego zainteresowałeś się tematyką wolontariatu? Czy miałeś ku temu jakieś konkretne powody?
Oleg Samoilenko: – Jako dziecko trafiłem do Armii Zbawienia, gdzie od razu zostałem zaproszony do pomocy innym w roli wolontariusza. Rozdawaliśmy posiłki starszym osobom, odwiedzaliśmy chorych w szpitalu, spędzaliśmy czas z maluchami zarażonymi wirusem HIV. Od tamtego czasu nie wyobrażam sobie, jak można nie pomagać innym. Wolontariat to coś więcej niż tylko oddawanie swojego wolnego czasu, to niesienie nadziei i zmiany w życiu innych.
Czy wolontariat potrafi uzależniać, oczywiście w tym dobrym tego słowa znaczeniu 😊?
– Kiedy znajdziesz „swoje” miejsce, w którym będziesz czuł się szczęśliwy, robiąc to, co robisz, to tak, czujesz wtedy, że nie możesz bez tego już żyć.
Armia Zbawienia jest instytucją specyficzną, ze względu na szeroka gamę działań, czy z związku z tym szukacie ludzi, którzy posiadają specjalne cechy osobowości?
– Armia Zbawienia zawsze była i będzie miejscem dla wszystkich i każdego. Nie ma osoby, która nie mogłaby być przydatna.
A więc nie szukamy osób o szczególnych cechach. Tylko tych, którzy są pełni pragnienia zmiany świata na lepsze. Spotkałem kiedyś starszą panią w wieku około 87 lat, która przychodziła codziennie o szóstej rano, aby ustawić krzesła w pokoju, w którym później dzieci miały zajęcia. Dla wielu była już tylko starą kobietą, ale dla mnie przykładem, że każdy może pomóc.
Dlaczego zdecydowałeś się akurat na taki rodzaj zaangażowania i wybrałeś tę, a nie inną instytucję?
– Pewnie dlatego, że ta organizacja stała się moim drugim domem. Kiedy angażujesz się jakieś działanie od ponad 20 lat, znasz już zalety i wady tej instytucji, ale nadal kochasz to, co robisz i nie widzisz siebie bez tej organizacji.
Czym szczególnym wyróżnia się wolontariat w instytucji takiej, jak Armia Zbawienia?
– Wolontariat w Armii Zbawienia jest zawsze trochę jak pudełko z niespodzianką. Nie wiesz, co jutro na ciebie czeka.
Dziś karmisz osoby w kryzysie bezdomności na dworcu, jutro pomagasz z lekcjami dzieciom ze schroniska dla uchodźców, a pojutrze spotykasz się z Ambasadorką Kanady, która przywiozła ubrania do charytatywnego sklepu Armii Zbawienia. Ta różnorodność umożliwia ciągłe nabywanie nowych umiejętności.
Organizujecie bardzo dużo akcji, skierowanych do różnych grup docelowych. W jaki sposób przygotowujecie wolontariuszy do przeprowadzenia takiej akcji?
– Każda grupa docelowa posiada pewne specyficzne cechy. Nie można podejmować takich samych działań w stosunku do osób starszych i dla dzieci. Dlatego też na różnych spotkaniach i warsztatach szkolimy wolontariuszy indywidualnego podejścia do każdej osoby i różnych grup.
W jaki sposób zorganizować działania dużej grupy wolontariuszy?
– Duża grupa przeznaczona do działań, to zawsze sytuacja wymagająca większego zaangażowania. Aby zorganizować wszystkich, trzeba umieć dzielić obowiązki zgodnie z talentami wolontariuszy. Niech każdy robi to, co kocha. Wtedy wszystko, co robimy, będzie działało jak jedna dobrze pracująca maszyna, w której każda część jest ważna.
W jaki sposób przygotowujecie wolontariuszy do pracy?
– Prowadzimy różne warsztaty i szkolenia. Na przykład w przypadku pracy z dziećmi obowiązkowy jest kurs „Safe & Sound”, dotyczący bezpieczeństwa dzieci. Nasi wolontariusze uczestniczą także w warsztatach organizowanych przez inne organizacje.
W jaki sposób rekrutujecie wolontariuszy?
– Korzystamy przede wszystkim z portali internetowych, które są do tego przeznaczone, głównie ze strony Ochotników Warszawskich oraz TuDu (www.tudu.org.pl).
Na jakie benefity może liczyć wolontariusz, przychodząc do Was?
– Gwarantujemy możliwość rozwoju w bardzo różnych dziedzinach. Każdy, kto do nas przychodzi ma możliwość rozwoju w różnych dziedzinach i sprawdzenia siebie. Dzięki naszemu międzynarodowemu zespołowi, zapewniamy także rozwój w kierunku doskonalenia posługiwania się językami obcymi. To jest nasze naturalne środowisko pracy. Dla łasuchów zawsze znajdą się w szafie jakieś słodycze 😊.
Armia Zbawienia to organizacja, która istnieje od ponad stu pięćdziesięciu lat i jest na tyle znaną organizacją, że można pochwalić się współpracą z nami.
Z jakimi wyzwaniami w Armii Zbawienia mierzy się koordynator wolontariatu?
– Przede wszystkim koordynator wolontariatu to zwykły człowiek, który też bywa smutny, chory i czasem, zwyczajnie po ludzku nie ma na nic ochoty, ale mimo to zbiera wszystkie siły i działa, ponieważ wolontariusze są od niego zależni, polegają na nim, na niej. Bywają też sytuacje, że koordynator, koordynagtorka ma wspaniałe plany, organizuje wszystko, wymyśla, ale wolontariusze nie dopisują tego dnia, bo np. zmienili plany. To są cienie i blaski w pracy koordynatora wolontariatu, który zazwyczaj sam odpowiada za wszystkie działania.
Jaki jest przepis na sprawnie działający wolontariat?
– Najważniejsze jest, aby słuchać swoich wolontariuszy, dostrzegać ich talenty i mocne strony, wspierać ich i być z nimi, a nie ponad nimi. Pozwolę sobie zacytować w tym miejscu, moją żonę Dominikę: „Przepis dobrego wolontariatu polega na tym, żeby obie strony miały satysfakcje z rezultatu wspólnych działań”.
*Celem konkursu Koordynator Wolontariatu Roku 2021 jest promocja wolontariatu oraz docenienie roli organizatorów wolontariatu – koordynatorów, którzy na co dzień pracują z wolontariuszami, kierują ich pracą, wspierają, pomagają dokonywać właściwych wyborów w podejmowaniu aktywności wolontariackiej.
Konkurs organizuje Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie w ramach działania „Wsparcie organizatorów wolontariatu” realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.
Nie czekaj i już dziś zgłoś koordynatora wolontariatu do konkursu Koordynator Wolontariatu Roku 2021. Serdecznie zapraszamy wszystkich koordynatorów wolontariatu działających w Warszawie, a szczególnie samych wolontariuszy i organizacje, w których działa wolontariat do udziału w konkursie – każdy z Was może zgłosić swojego kandydata. Szczegółowe zasady i regulamin znajdziecie TUTAJ.