31 grudnia 2021 roku opublikowano ustawę o ochotniczych strażach pożarnych. Dzień później weszła ona w życie. Ochotnicze straże pożarne od nowego roku muszą stosować się do aktu prawnego, który nie miał żadnego vacatio legis - czyli nie było czasu na jego poznanie i dostosowanie się do nowych przepisów.
Na wiosnę 2021 roku poznaliśmy projekt ustawy regulującej funkcjonowanie ochotniczych straży pożarnych. Potem miały miejsce mniej i bardziej oficjalne konsultacje. W październiku rząd przyjął projekt. Ostatecznie uchwalono go w Sejmie 17 grudnia. Prezydent podpisał ustawę po świętach i ostatniego dnia starego roku ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 2490).
Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych to zupełnie nowy akt prawny - wcześniej OSP nie potrzebowały oddzielnej, dedykowanej sobie regulacji, aby móc prowadzić działalność.
Pierwotnie zakładano, że ustawa wejdzie w życie z półrocznym vacatio legis - planowano bowiem jej przyjęcie przed wakacjami 2021 r. Prace rządowe przedłużyły się jednak i przyjęcie ustawy nastąpiło pół roku później. Mimo to posłowie nie zdecydowali się zmienić daty wejścia w życie nowych przepisów i zaczynamy je stosować praktycznie i dosłownie z dnia na dzień.
Publikacja ustawy w Dzienniku Ustaw
zobacz opublikowany tekst ustawy:
Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych
OSP to stowarzyszenia
Tej podstawowej zasady nowa ustawa nie zmienia - ochotnicze straże pożarne tworzone są jako stowarzyszenia i działają opierając się na ustawie - Prawo o stowarzyszeniach. Mówi o tym artykuł 1 ustawy: "Ochotnicze straże pożarne to jednostki ochrony przeciwpożarowej będące stowarzyszeniami w rozumieniu ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261)."
Po co ustawa?
Projekt powstawał w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Jaki cel przyświecał autorom nowej regulacji?
Uzasadnienie do projektu na pierwszym miejscu postawiło "określenie w jednym akcie normatywnym rozproszonych uregulowań dotyczących relacji zachodzących między konstytucyjnie niezależnym stowarzyszeniem, jakim jest każda ochotnicza straż pożarna, konstytucyjnie niezależnym samorządem terytorialnym a administracją rządową, reprezentowaną przez jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej".
Dalej wymienia się m.in. "przeniesienie dotychczasowych uregulowań prawnych dotyczących ochotniczych straży pożarnych (z ich doprecyzowaniem) z ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, która powinna być ustawą ustrojową, bez określania zasad funkcjonowania jakiejkolwiek jednostki ochrony przeciwpożarowej".
W komunikatach przekazywanych przez autorów projektu podkreśla się z kolei świadczenia i uprawnienia, jakie dzięki nowej regulacji zyskają strażacy ochotnicy. "Ustawa ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska strażaków ochotników, takim jak postulat wprowadzenia świadczenia ratowniczego dla ochotników, biorących czynny udział w działaniach ratowniczych" (fragment komunikaty ze strony MSWIA).
🎖 Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych jest wyrazem docenienia działań strażaków ratowników #OSP na rzecz lokalnych społeczności. pic.twitter.com/sDWDDXcPTs
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) December 28, 2021
Łatwiejszy status pożytku dla OSP
Ustawa wprowadza też zmiany do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Jest to jedyny przepis z ustawy, który będzie miał vacatio legis (wchodzi w życie 1 lipca 2022 r.). Zmiany w ustawie o działalności pożytku polegają na zapisaniu w niej wyjątku od ogólnej zasady, która mówi, że status pożytku mogą otrzymać NGO-sy, które prowadzą działalność pożytku "nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata" (art. 22 ust. 1). W przypadku OSP nie będzie tego wymogu. Możliwa więc będzie sytuacja, że nowa OSP (przypomnijmy: powstająca jako stowarzyszenie) - rejestruje status pożytku w momencie powstanie czyli przy pierwszej rejestracji w KRS.
Nie tylko strażacy
W ustawie doceniono również inne służby ochotnicze - ratowników górskich (zob. art. 47 nowej regulacji).
🏔 Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych przewiduje przyznanie dodatków emerytalnych ratownikom górskim. pic.twitter.com/VWBQ1D2KNO
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) December 28, 2021
Informacja ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
zobacz też: informacja o ustawie ze strony prezydent.pl
Informacja o zmianach między rządowym projektem ustawy o ochotniczych strażach pożarnych (druk nr 1765) a uchwaloną 2 grudnia (informacje ze strony Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dotyczą wersji, która została skierowana do Senatu).
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23