W marcu trafił do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw. !2 kwietnia skierowano projekt do pierwszego czytania w Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Już rok po wejściu w życie zupełnie nowej ustawy o ochotniczych strażach jest potrzeba jej poprawienia.
Nie będzie to pierwsza zmiana nowej ustawy - od stycznia 2022 roku, kiedy zaczęły obowiązywać nowe przepisy, zmieniono je już… trzy razy. Były to jednak mniejsze zmiany, natomiast propozycja poselska, która znajduje się teraz w Sejmie jest bardziej kompleksowa.
Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych weszła w życie 1 stycznia 2022 r. Rok obowiązywania ustawy to dobry moment na spojrzenie na nią z szerszej perspektywy i wprowadzenie niezbędnych zmian.
Projektowana ustawa została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko skupione wokół ochotniczych straży pożarnych i stanowi kamień milowy w dziedzinie zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego.
Celem projektowanej regulacji jest doprecyzowanie przepisów zmierzających do dalszej poprawy sytuacji członków ochotniczych straży pożarnych oraz samych stowarzyszeń, które są jednymi z podstawowych podmiotów systemu bezpieczeństwa wewnętrznego, zapewniających sprawną i skuteczną realizację specyficznych zadań.
Zakres nowelizacji
Projekt ustawy proponuje zmiany w 12 artykułach ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Są to m.in.:
- art. 10 o obowiązkach gminy wobec OSP
- art. 11 o szkoleniach
- art. 13 o świadczeniach przysługujących strażakom, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu
- art. 15 o ekwiwalencie za udział w akcji
- art. 30 o wyróżnieniach przysługujących strażakom.
Ponadto projekt proponuje zmiany w 5 innych ustawach, w tym ustawie o Państwowej Straży Pożarnej oraz ustawie o ochronie przeciwpożarowej.
Dla przepisów przewidziano 30-dniowe vacatio legis.
Projektodawcy oceniają, że nowe przepisy nie powodują dodatkowych skutków finansowych dla gmin, nie nakładają też na nie nowych obowiązków.
Zobacz projekt nowelizacji ustawy o OSP na stronach sejmowych
w PORADNIK.NGO.PL
zobacz DZIAŁ: Ochotnicze Straże Pożarne (OSP)
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.