Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochotniczych strażach pożarnych
Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Od tego czasu zmieniła się już kilka razy. Najnowsza nowelizacja tej ustawy jest najobszerniejsza. Przepisy wejdą w życie na przełomie sierpnia i września.
Ustawa o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw została uchwalona 7 lipca 2023 r. Prezydent podpisał ustawę 24 lipca. Ustawa nie jest jeszcze opublikowana. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Podpisana ustawa była projektem poselskim, który trafił do Sejmu w marcu 2023 roku (zob. Posłowie poprawiają…). Poza zmianami w ustawie o OSP (poprawiono w niej 15 artykułów) zmieniane są również: ustawa o Państwowej Straży Pożarnej, ustawa o ochronie przeciwpożarowej, ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz ustawa o kierujących pojazdami.
Celem ustawy o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw jest doprecyzowanie obowiązujących od 2022 r. przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych oraz dodanie do jej treści regulacji, które w założeniach mają dodatkowo poprawić sytuację członków ochotniczych straży pożarnych.
(fragment informacji o podpisaniu ustawy ze strony prezydent.pl)
Wybrane zmiany z ustawy
Nowelizacja poszerza katalog zadań własnych w zakresie ochrony przeciwpożarowej, które gmina ma zapewniać, stosownie do posiadanych środków. Umożliwia też bezpośredni udział w działaniach ratowniczych i akcjach ratowniczych strażakom ratownikom OSP po ukończeniu przez nich 65 lat. Duża ilość zmian dotyczy rekompensat, odszkodowań i innych świadczeń zapisanych w ustawie.
Szczegółowy opis zmian, które wprowadza ustawa podaje informacja ze strony prezydent.pl [kliknij].
Zobacz tekst ustawy podpisanej przez prezydenta
w PORADNIK.NGO.PL
zobacz DZIAŁ: Ochotnicze Straże Pożarne (OSP)
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.