W PORADNIK.NGO.PL: Czytamy ze zrozumieniem sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej
Będąc w zarządzie organizacji pozarządowej dostajesz do przeczytania sprawozdanie finansowe. Masz je podpisać, czasem też zatwierdzić. Czy wiesz, co oznaczają kwoty w bilansie i rachunku? Rozumiesz, w jakiej sytuacji jest organizacja pozarządowa, której sprawozdanie finansowe masz przed sobą?
Odpowiedzialność zarządu organizacji
Każda organizacja pozarządowa sporządza sprawozdanie finansowe (wyjątkiem są organizacje, które prowadzą uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów). Sprawozdanie finansowe jest zazwyczaj sporządzone przez księgowych lub biura rachunkowe.
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego to zadanie zarządu lub innych organów, jak walne czy organ kontroli wewnętrznej – zależy to od zapisów w statucie.
Niezależnie od tego, kto formalnie zatwierdza sprawozdanie finansowe, to zarząd ponosi za nie odpowiedzialność.
Zarząd odpowiada za sprawozdanie finansowe i jego członkowie powinni dobrze wiedzieć, co się w sprawozdaniu znajduje. Dlatego właśnie z myślą o członkach zarządów, ale też dla wszystkich innych zainteresowanych sekretami sprawozdań finansowych, przygotowaliśmy w PORADNIK.NGO.PL opracowanie.
w PORADNIK.NGO.PL: Zarządzie, czy wiesz, jak czytać sprawozdanie finansowe?
Po co organizacja pozarządowa robi sprawozdanie finansowe
Sprawozdanie finansowe (ale przecież inne też) traktujemy najczęściej jako uciążliwy obowiązek – składamy je co roku do urzędu skarbowego, do ministerstwa czy KRS. Niekiedy, jako członkowie zarządów lub osoby realnie kierujące NGO, bardziej przejmujemy się sprawozdaniem, jeśli na jego podstawie rozliczają nas członkowie organizacji (np. walne zebranie). Tymczasem warto korzystać z wiedzy zgromadzonej w sprawozdaniu!
Sprawozdanie finansowe jest spojrzeniem na organizację z wielu perspektyw. Rachunek pokazuje, na co NGO wydaje pieniądze i ile. Bilans wyjaśnia, jaki majątek należy do organizacji, czy jest bogata, biedna, zadłużona czy stabilna. Informacja dodatkowa opisuje mniej zrozumiałe elementy z rachunku i bilansu, prezentuje też organizację w perspektywie, której nie udało się oddać w innych częściach sprawozdania.
Sprawozdanie finansowe daje wgląd w to, jaka jest organizacja pozarządowa. Czy jest rzetelna, pracowita i zaradna. Czy się rozwija i zmierza w dobrym kierunku. Czy ma solidne podstawy i zabezpieczenie na trudne sytuacje. To wiedza niezbędna dla władz NGO, przydatna dla jej członków czy pracowników. Jest też istotna dla podmiotów udzielających nam dotacji, osób przekazujących darowizny czy 1%.
Sprawozdanie finansowe można też postrzegać jako element transparentności organizacji pozarządowej. Może być jej dodatkową wizytówką.
Sporządzamy, podpisujemy, zatwierdzamy, wysyłamy
Sprawozdanie finansowe sporządzamy, podpisujemy, zatwierdzamy i wysyłamy do różnych miejsc w określonych terminach. Sezon sprawozdawczy to dla wielu organizacji maj-czerwiec (czerwiec to miesiąc, w którym mija ostateczny termin na przyjęcie sprawozdania). Terminów trzeba się trzymać – to również odpowiedzialność zarządu. A więc warto je znać.
2019 rok. Formalności przysłaniały zawartość
Sprawozdania finansowe są dokumentami ważnymi i trudnymi. Namawiamy, żeby czytać je uważnie – koncentrować się na ich zawartości. W tym roku kwestie formalne odciągnęły nas trochę od istoty sprawozdań. Elektroniczna forma sprawozdań finansowych i konieczność podpisywania ich w specjalny sposób przykuły uwagę wielu organizacji. Okres podpisywania sprawozdań dla większości już minął. Mamy teraz trochę czasu, żeby przed zatwierdzeniem pochylić się nad tym co w środku. Zachęcamy!
w PORADNIK.NGO.PL: Zarządzie, czy wiesz, jak czytać sprawozdanie finansowe?
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.