Sprawozdania finansowe organizacji pozarządowych w 2020 r. Jakie zmiany?
Składanie sprawozdań w ubiegłym (2019) roku było dla NGO-sów prawdziwym wyzwaniem. Przytłoczyła je ilość zmian i mechanizmów, które wprowadzono na ostatnią chwilę, oraz w pełni elektroniczny charakter obowiązku sprawozdawczego. Jak będzie w tym roku? Czy czeka nas podobna przeprawa?
UWAGA: ta informacja dotyczy lat ubiegłych. Szukasz aktualnych informacji o sprawozdaniach finansowych NGO w 2021 roku (za rok 2020)? Śledź wątek SPRAWOZDANIA - zebrane najnowsze informacje dotyczące sprawozdań, ukazujące się na bieżąco w portalu ngo.pl.
Na początku stycznia 2020 r. zbliżający się okres sprawozdawczy nie wydaje się tak trudny, jak poprzedni. Możliwe, że za jakiś czas, kiedy przystąpimy do sporządzania sprawozdań, ich podpisywania i wysyłania, zaczną pojawiać się praktyczne problemy, jednak ten rok różni się zdecydowanie od poprzedniego. Wydaje się, że wiadomo, co nas czeka, a potrzebne do wywiązania się z obowiązków sprawozdawczych narzędzia przygotowano na czas. Wystarczy więc tylko dowiedzieć się, jakie zmiany zaszły.
Dobra informacja: sprawozdania NGO z działalnością gospodarczą bez zmian
Zacznijmy od tego, co się nie zmienia. Organizacje pozarządowe prowadzące działalność gospodarczą – czyli te, które wpisane są do rejestru przedsiębiorców – składają sprawozdanie finansowe w takiej samej formie i w ten sam sposób, co w roku ubiegłym.
Przypomnijmy krótko, że NGO-sy z działalnością gospodarczą składają sprawozdanie do Krajowego Rejestru Sądowego. Sprawozdanie musi być sporządzone w tzw. strukturze logicznej – ten sposób sporządzania sprawozdania organizacje z działalnością gospodarczą trenowały już w ubiegłym roku. Część organizacji do sporządzenia sprawozdania w strukturze logicznej może wykorzystywać programy księgowe, ale jest również możliwość użycia bezpłatnego narzędzia, które udostępnia Ministerstwo Finansów: e-Sprawozdania Finansowe.
Sprawozdanie w strukturze logicznej należy podpisać elektronicznie i przesłać – również elektronicznie – do KRS. Wykorzystujemy do tego serwis: https://ekrs.ms.gov.pl/.
Powyższe zasady obowiązywały przy składaniu sprawozdań w 2019 r. W 2020 r. są takie same.
Struktura logiczna także dla organizacji bez działalności gospodarczej
Zmiany przy składaniu sprawozdań w 2020 r. dotyczą organizacji pozarządowych bez działalności gospodarczej. Pierwsza zmiana polega na nowej formie sprawozdania. Sprawozdanie w 2020 r. musi zostać sporządzone w strukturze logicznej (czyli dokładnie tak samo, jak w przypadku sprawozdań NGO z działalnością gospodarczą). W ubiegłym roku organizacje bez działalności gospodarczej musiały zachować tylko formę elektroniczną – była ona jednak dowolna (mógł to być obrazek, pdf, arkusz excel).
Jak uzyskać odpowiednią formę sprawozdania, czyli zapisać je w STRUKTURZE LOGICZNEJ? Wskazujemy to już wyżej. Jeśli NGO ma program księgowy, to prawdopodobnie umożliwi on odpowiednie zapisanie sprawozdania. Jeśli nie ma odpowiedniego programu, wykorzystuje narzędzie udostępnione przez Ministerstwo Finansów.
narzędzie udostępnione przez Ministerstwo Finansów:
Organizacje pozarządowe bez działalności gospodarczej wysyłają sprawozdanie do KAS
To druga zmiana, która dotyczy sprawozdań składanych w tym roku. Poprzednio NGO-sy bez działalności gospodarczej wysyłały sprawozdania do urzędu skarbowego – każda organizacja do swojego. Od 2020 r. sprawozdania przekazujemy w jedno miejsce – Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.
art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, z wyłączeniem podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdanie (…).
Żeby wysłać sprawozdanie do szefa KAS, trzeba skorzystać z funkcjonalności, którą oferuje program księgowy.
Jeśli natomiast nie mamy programu księgowego, umożliwia nam to wspomniane wyżej narzędzie Ministerstwa Finansów. Wszystko wskazuje na to, że e-Sprawozdania Finansowe pozwolą organizacjom na przejście całego procesu: od sporządzenia, przez podpisanie, aż po wysłanie sprawozdania finansowego do KAS.
Przypominamy
Nie wszystkie organizacje pozarządowe muszą składać sprawozdanie finansowe. Z obowiązku tego zwolnione są NGO-sy, które prowadzą uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Zobacz: Co musi, a czego nie musi NGO, która wybrała UEPiK.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23