PIT-y pracownicze, sprawozdania z realizacji zadań publicznych, deklaracje ZUS, minimalne wynagrodzenie. O czym jeszcze organizacje pozarządowe powinny pamiętać na początku roku kalendarzowego? O tym piszemy w styczniowym temacie miesiąca.
Styczeń to miesiąc, gdy organizacje pozarządowe muszą podjąć różne dodatkowe działania lub decyzje związane z prowadzeniem swojej działalności. Dotyczą one głównie spraw księgowych, ale także obowiązków sprawozdawczych.
Pamiętaj w styczniu!
Do 30 stycznia – sprawozdania z realizacji zadań publicznych z dotacji ze środków publicznych o ile terminem zakończenia realizacji zadania był 31 grudnia 2019 r.
Organizacja, która realizowała w 2019 r. zadanie ze środków publicznych (miała dotację np. urzędu gminy itp.) jest zobowiązana do przygotowania i złożenia sprawozdania z jego realizacji. Sprawozdanie wysyła się w terminie określonym w umowie i wg wzoru określonego w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej. Najczęstszy termin złożenia sprawozdania (w przypadku zadań publicznych realizowanych do 31 grudnia 2019r.) to 30 stycznia 2020 r.
Do 31 stycznia deklaracje: PIT-4R, PIT-8AR oraz PIT-11, PIT-8C.
Organizacja, która zatrudniała w 2019 r. osoby na umowy o pracę, dzieło lub na zlecenie, musi złożyć do urzędu skarbowego (US) na formularzu PIT-4R rozliczenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PDOF), które były płacone w ciągu roku.
Organizacja, która w 2019 r. wypłacała wynagrodzenia do wysokości 200 zł/m-c lub ponosiła świadczenia na rzecz byłych pracowników (rencistów, emerytów), składa do US informacje (na formularzu PIT-8AR) o przekazanych w ciągu roku kwotach zryczałtowanego podatku dochodowego.
UWAGA: Od 1 stycznia 2019 r. każdy płatnik (a więc także fundacje i stowarzyszenia), ma obowiązek wysłania formularzy deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić poprzez:
- program księgowy, mający moduł wysyłania deklaracji elektronicznie,
- https://www.podatki.gov.pl/e-deklaracje/zloz-e-deklaracje,
- lub Uniwersalną Bramkę Dokumentów.
Począwszy od 2019 roku nie obowiązuje zasada, zgodnie z którą organizacja wystawiająca nie więcej niż 5 PIT-ów mogła składać deklaracje w formie papierowej. Wszystkie organizacje składają deklaracje w formie elektronicznej i podpisują je kwalifikowanym podpisem elektronicznym (płatnym).
Do 31 stycznia – złożenie deklaracji i odprowadzenie podatku od nieruchomości do urzędu gminy.
Organizacja, która posiada nieruchomość lub wynajmuje lokal od gminy (urzędu), składa do urzędu gminy deklarację na podatek od nieruchomości na 2020 r. na formularzu obowiązującym w danej gminie. Organizacje pożytku publicznego (lub inne organizacje, które urząd zwolnił z podatku) składają deklarację zerową, jeśli lokal służy im do prowadzenia działalności statutowej. Sposób opłacania podatku (m.in. terminy, liczba rat) zależy od danej gminy, należy je sprawdzić w swoim urzędzie.
Do 31 stycznia – złożenie deklaracji ZUS IWA do ZUS.
Składa ją organizacja, która była zgłoszona jako płatnik w ZUS nieprzerwanie przez cały rok, zgłaszała średnio w miesiącu co najmniej 10 pracowników do ubezpieczenia wypadkowego i nadal działa. W deklaracji podaje się informacje o ewentualnych wypadkach w miejscu pracy w 2019 r.
Odpowiedzialność za terminowe wysłanie sprawozdań i deklaracji spoczywa na organie zarządzającym, czyli najczęściej na członkach zarządu stowarzyszenia, fundacji. Trzeba pamiętać, że w przypadku niedopełnienia tych obowiązków mogą oni być osobiście pociągnięci do odpowiedzialności karno-skarbowej (np. zapłacą karę).
Chcesz pamiętać o ważnych dla NGO datach? Kup kalendarz NGO.PL 2020
Pamiętaj co miesiąc!
Oprócz tych ważnych szczególnie w styczniu obowiązków, warto pamiętać także o tych, które powtarzają się co miesiąc.
Do 15 stycznia zapłata naliczonych składek i przesłanie deklaracji do ZUS za miesiąc poprzedni.
Organizacja płaci do ZUS składki od wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim miesiącu, jeśli zatrudnia pracowników na umowę o pracę albo na umowę zlecenie (jeśli osoba ta nie jest zatrudniona na stałe gdzieś indziej, ma skończone 26 lat i nie jest studentem). Równocześnie przesyła deklarację ZUS (w niej kwotę ubezpieczenia zdrowotnego, społecznego i składki na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych) najczęściej za pomocą programu Płatnik (którym zazwyczaj posługują się księgowi).
Do 21 stycznia wpłata do US zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych za miesiąc poprzedni.
Organizacja, która zatrudnia osoby na umowy o pracę, o dzieło, umowy zlecenie lub wypłaca inne opodatkowane świadczenia dla osób fizycznych, przekazuje do odpowiednich US zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (z tytułu wypłaconych w poprzednim miesiącu należności).
Do 25 stycznia złożenie deklaracji VAT 7 i ewentualna zapłata podatku VAT za miesiąc poprzedni.
Organizacja, która z racji wysokości przychodów objętych podatkiem VAT lub na mocy własnej decyzji jest zarejestrowana jako aktywny płatnik podatku VAT, tzw. VAT-owiec, ma obowiązek wysłać elektronicznie deklarację VAT (jednolity plik kontrolny JPK_VAT ) i ewentualnie zapłacić podatek.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23