Organizacja pozarządowa nie złożyła w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego. Co ma zrobić?
Zdarza się, że NGO-sy z różnych powodów nie dotrzymują terminów składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego. W tym roku mogły np. mieć trudności z ogarnięciem elektronicznej formy sprawozdania. Ale przyczyn może być wiele. Co robić w takiej sytuacji?
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Jestem prezeską stowarzyszenia. 28 czerwca Walne Zgromadzenie zatwierdziło nasze sprawozdanie finansowe. Następnego dnia członkowie zarządu rozjechali się na wakacje. 20 lipca wróciłam do domu i okazało się, że każdy z nas – członków zarządu – myślał, że to ktoś inny zajmie się wysłaniem sprawozdania do urzędu skarbowego. W rezultacie ciągle jest ono niewysłane. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy grozi nam jakaś kara?
PORADNIK.NGO.PL ODPOWIADA
Czy organizacji w takiej sytuacji grozi kara? Niestety tak. Nie jest to jednak sytuacja beznadziejna, a dzięki mobilizacji można uniknąć poważniejszych konsekwencji.
10 dni na złożenie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego (dotyczy NGO-sów niewpisanych do rejestru przedsiębiorców)
Organizacja pozarządowa, która nie złożyła do US sprawozdania finansowego w ciągu 10 dni od jego zatwierdzenia (i nie później niż do 10 lipca), popełnia wykroczenie skarbowe. Grozi ono grzywną nałożoną przez urząd skarbowy. Wysokości kary zmieniają się co rok w związku ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia – najniższa wynosi w 2019 r. 225 zł.
(Już po terminie) NIEZWŁOCZNIE złóż sprawozdanie finansowe!
Jeśli jednak, tak jak w opisanym przykładzie, zarząd stowarzyszenia sam – bez wezwania US – zorientuje się, że popełnił błąd, kary można uniknąć. Należy tylko jak najszybciej złożyć sprawozdanie finansowe oraz dołączyć do niego tzw. czynny żal.
Co to jest czynny żal?
Czynny żal jest określeniem nieformalnym, dlatego też tego zwrotu nie znajdziemy w obowiązujących przepisach. Jest to szczególny rodzaj zawiadomienia urzędu skarbowego o popełnieniu czynu zabronionego (wykroczenia lub przestępstwa skarbowego), np. o nieprowadzeniu ksiąg rachunkowych czy niezłożeniu w terminie deklaracji lub zeznania podatkowego, nieodprowadzeniu należnych podatków itp. Takie zawiadomienie zwalnia osobę winną od odpowiedzialności karnej skarbowej.
Pismo w tej sprawie składa (podpisuje) osoba odpowiedzialna za dopełnienie danego obowiązku wobec US (np. osoba zajmująca się księgowością w organizacji). Jeśli nie wskażemy urzędowi skarbowemu pisemnie takiej osoby, odpowiedzialność ponosi cały zarząd fundacji lub stowarzyszenia.
Odpowiadając na pytanie NGO
Organizacja pozarządowa, która zorientowała się, że nie złożyła w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego, powinna złożyć je jak najszybciej, dołączając pismo, które potocznie nazywa się „czynnym żalem”.
Sprawozdania finansowe w 2019 r.
Pamiętajmy, że sprawozdania finansowe organizacji pozarządowych wysyłane do urzędu skarbowego w 2019 r. mają formę elektroniczną. Warto zapoznać się z informacjami na ten temat, które publikujemy od marca, m.in. z poniższymi artykułami:
- Jak wysłać do US elektronicznie podpisane sprawozdanie finansowe NGO bez działalności gospodarczej?
- Składamy sprawozdanie finansowe NGO bez działalności gospodarczej do US [infografika]
- Profil zaufany umożliwia podpisanie sprawozdania finansowego NGO
- Wszystko, co musisz wiedzieć o sprawozdaniach finansowych organizacji pozarządowych w 2019 roku
Podstawa prawna:
USTAWA z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1958 z późn. zm.)
[kara za niezłożenie sprawozdania] Art. 80b
Kto wbrew obowiązkowi nie przekazuje w terminie właściwemu organowi podatkowemu sprawozdania finansowego lub sprawozdania z badania, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
[wysokość kary] Art. 48
§ 1. Kara grzywny może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, chyba że kodeks stanowi inaczej.
§ 2. Mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.
[czynny żal] Art. 16
§ 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23