Terminy. Sprawozdawczość organizacji pozarządowych – poznajemy projekt. Część 7
Po wejściu w życie propozycji z projektu ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych nie wszystko się zmieni. Nie zmienią się terminy sprawozdawcze. Wcześniej omawialiśmy, co nowego wnosi projekt, który poznaliśmy 1 lipca – na zakończenie piszemy o tym, co pozostanie takie, jak dziś. A to dlatego, że terminy sprawozdawcze to ważny element systemu. Więc trudno byłoby opisać nowy system bez tego elementu – mimo to, że pozostaje bez zmian (prawie).
Kończymy omawianie projektu ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych. Mamy nadzieję, że wprowadziliśmy Was w temat – opisaliśmy, jak mogą wyglądać obowiązki sprawozdawcze NGO w 2023 roku, jeśli projekt wejdzie w życie i jeśli wejdzie w takim kształcie. Ale to wszystko może się jeszcze zmienić. Jak? Tego nie wiemy. Możecie być jednak pewni, że uważnie będziemy śledzić dla Was, co się dzieje z projektem i jaki ostateczny kształt będą miały przepisy. Poznawanie projektu ustawy ma walor edukacyjny. Warto znać projekt – jego treść i jego losy – żeby zmiany nas nie zaskoczyły. Warto się do nich przygotować, zanim wejdą w życie. Bądźcie czujni!
Projekt ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych właściwie nie zmienia terminów sprawozdawczych. Jednak to, jak są sformułowane przepisy, nie do końca pozwala zdekodować wszystkie momenty – wszystkie czynności i graniczne daty ich wykonania. Głównie z powodu wprowadzenia nowego „wzoru”, nowego rodzaju informacji sprawozdawczej (informacja o źródłach przychodów…), niewystępującej w ustawie o rachunkowości, do której musimy sięgać, szukając terminów.
Artykuł 7 projektowanej ustawy
1. Organizacje pozarządowe składają sprawozdanie finansowe, informację o źródłach przychodów, kosztach i rodzajach prowadzonej działalności w terminach określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości dla sprawozdań finansowych.
2. Organizacje pożytku publicznego składają sprawozdanie finansowe, informację o źródłach przychodów, kosztach i rodzajach prowadzonej działalności w terminach określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości dla sprawozdań finansowych oraz sprawozdania merytoryczne ze swojej działalności albo uproszczone sprawozdania merytoryczne ze swojej działalności w terminach, o których mowa w art. 8 ust. 2 i 3.
Artykuł 8 projektowanej ustawy [bez ustępu 1]
(…)
2. Organizacje pożytku publicznego zamieszczają zatwierdzone sprawozdania finansowe, informacje i sprawozdania merytoryczne z działalności, o których mowa w art. 5, w terminie do dnia 15 lipca roku następującego po roku, za który są składane, na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej.
3. Organizacje pożytku publicznego, których rok obrotowy nie jest rokiem kalendarzowym, zamieszczają na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej, zatwierdzone sprawozdania finansowe, informacje i sprawozdania merytoryczne z działalności, o których mowa w art. 5, w terminie do dnia 30 listopada roku następującego po roku obrotowym, za który są składane.
Terminy bez zmian
Sprawozdanie i informacja o źródłach przychodów mają być składane „w terminach określonych w ustawie o rachunkowości”. Tak wskazuje zacytowany powyżej ustęp 1 w art. 7 projektowanej ustawy. Czytamy w nim tylko o składaniu sprawozdania i składaniu informacji o źródłach przychodów. Ale w przypadku sprawozdań finansowych, terminy sprawozdawcze to nie tylko terminy składania. Zacznijmy więc od sprawozdań finansowy.
Terminy: sprawozdanie finansowe
W ustawie o rachunkowości mamy trzy terminy związane z realizacją obowiązków sprawozdawczych (związane ze sprawozdaniem finansowym) – i trzy etapy realizacji tych obowiązków:
- Sporządzenie i podpisanie sprawozdania – w ciągu 3 miesięcy od zakończenia roku obrotowego (czyli w przypadku większości NGO do 31 marca)
- Zatwierdzenie sprawozdania – w ciągu 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego (dla większości do 30 czerwca)
- Przesłanie sprawozdania w ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia (do 15 lipca jeśli zatwierdzamy sprawozdanie ostatniego dnia 30 czerwca).
Dziś funkcjonują dwa terminy wysyłania (składania) sprawozdań – 10 dni od zatwierdzenia i 15 dni od zatwierdzenia (w zależności od tego, czy organizacja prowadzi, czy nie prowadzi działalności gospodarczej). Termin 15 dni zapisany jest w ustawie o rachunkowości, natomiast termin 10 dni w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeśli projektodawcy ustawy o sprawozdawczości NGO odsyłają w sprawie terminu składania do ustawy o rachunkowości, to prawdopodobnie planują wykorzystanie znajdującego się tam terminu 15-dniowego i objęcie nim wszystkich organizacji (a przez to ujednolicenie terminu).
Terminy: Informacja o źródłach przychodów
Z terminami dotyczącymi informacji – nowego „wzoru” sprawozdania NGO – jest kłopot. Polega on na tym, że projektodawca nie wskazuje na etapy realizacji obowiązków związanych z tą informacją (takie, jak opisaliśmy przed chwilą przy sprawozdaniu finansowym). A w ustawie o rachunkowości termin składania sprawozdania powiązany jest bezpośrednio z terminem jego zatwierdzenia. Czy informację będziemy musieli zatwierdzać w określonym terminie? Czy będzie to termin z ustawy o rachunkowości? A może ważna będzie tylko data lipcowa określająca (patrz wyżej) ostatni dopuszczalny terminy składania sprawozdań?
Pewne jest więc to, że standardowe terminy sprawozdawcze się nie zmienią, nie wiadomo jednak, czy do informacji o źródłach przychodów będziemy stosować wszystkie terminy (wszystkie terminy opisane w ustawie o rachunkowości dotyczące sprawozdania finansowego), czy tylko jeden albo dwa.
Przy okazji warto zwrócić uwagę, że informacja o źródłach przychodów na pewno będzie podlegać zatwierdzeniu. Projekt ustawy o sprawozdawczości nie wskazuje tu, jak już pisaliśmy, terminu zatwierdzenia (a także procedury, ani w ogóle konieczności zatwierdzenia), ale należy domniemywać, że analogicznie jak sprawozdania finansowe, również informacja o źródłach, jako jeden z najważniejszych dokumentów organizacji w ciągu roku, będzie przyjmowana – zatwierdzania przez określony organ organizacji.
Terminy sprawozdań OPP
Termin wysyłania sprawozdań organizacji pożytku publicznego będzie ten sam co obecnie. OPP będą więc składać sprawozdania w dwóch terminach:
- do 15 lipca – OPP, których rok obrotowy jest ten sam co kalendarzowy
- do 30 listopada – OPP, których rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy.
Zmiana polega tu wyłącznie na przeniesieniu artykułów dotyczących terminów sprawozdań OPP z ustawy o działalności pożytku (gdzie się obecnie znajdują) do nowej ustawy. Z ustawy o pożytku zniknie cały artykuł 23 dotyczący sprawozdawczości OPP.
Jeśli chodzi o terminy, zamiar projektodawcy wydaje się prosty – umieszczenie ostatecznego terminu składania wszystkich sprawozdań i informacji w połowie lipca. Terminy sprawozdawcze nie były też nigdy problemem NGO i w projekcie z pewnością nie próbuje się ich zmieniać. Jednak sposób zapisania terminów w ustawie nie jest oczywisty i łatwy do odczytania. Wiemy więc, czego się spodziewać, ale czekamy jeszcze na ostateczny kształt przepisów, które potrzebują dopracowania.
Projekt ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych w serwisie legislacja.gov.pl – zobacz tekst projektu, uzasadnienie, ocenę skutków regulacji.
Weź udział w konsultacjach!
Zobacz:
- Sprawozdawczość organizacji pozarządowych – poznajemy projekt ustawy. Część 1
- Podział organizacji i ich obowiązki. Sprawozdawczość organizacji pozarządowych – poznajemy projekt. Część 2
- Jedna baza sprawozdań. Sprawozdawczość organizacji pozarządowych – poznajemy projekt. Część 3
- UEPIK dla OPP. Sprawozdawczość organizacji pozarządowych – poznajemy projekt. Część 4
- Kontrola. Sprawozdawczość organizacji pozarządowych – poznajemy projekt. Część 5
- Informacja o źródłach przychodów. Sprawozdawczość organizacji pozarządowych – poznajemy projekt. Część 6
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23