Skąd prąd? Transformacja i ubóstwo energetyczne. Alina Pogoda: O nas bez nas? Transformacja Śląska bez głosu samorządów i mieszkańców [debata]
Czy przyszłość Śląska to sama branża węglowa i organizacje biznesowe? Na pewno nie, ale niestety tylko te dwa środowiska zostały zaproszone do konsultacji projektu ustawy dotyczącej powołania Funduszu Transformacji Śląska, który ukazał się pod koniec lipca tego roku. Grono konsultacyjne powinno być zdecydowanie szersze.
Skąd prąd? W sierpniu w Portalu Organizacji Pozarządowych Ngo.pl toczy się debata o sprawiedliwej transformacji i problemie ubóstwa energetycznego, do której zapraszamy ekspertki i ekspertów oraz osoby związane z III sektorem.
- Na komentarze (do 2 tys. znaków) czekamy pod adresem redakcja@portal.ngo.pl
Województwo śląskie zamieszkuje 4,5 mln osób. Prawie 80 tys. osób pracuje w sektorze węgla kamiennego, a drugie tyle pracuje w branży okołogórniczej. Węgiel na skalę przemysłową wydobywa się tu od ponad 300 lat. „Czarne złoto” wdrukowało się w DNA regionu, decydowało o jego bogactwie, kształtowało kulturę Śląska i jego środowisko. Pracownik logistyki, czy usług po prostu wykonuje pracę, prawdopodobnie jedną z wielu na przestrzeni całego życia. Natomiast górnikiem się jest. Tak jak jest się lekarzem, policjantem czy prawnikiem. Trud i niebezpieczeństwo zawodu górnika (mimo niezłych zarobków niewielu ludzi decyduje się na pracę pod ziemią) tworzą silną tożsamość, więzi i wspólnotę, których nie da się pominąć planując przyszłość regionu. Z drugiej strony województwo śląskie to nie tylko górnicy i kopalnie. Region nie może pozostać więźniem przeszłości, nie może pozwolić by węgiel, zamiast bogactwem, stał się jego przekleństwem. Nadszedł czas by pożegnać „czarne złoto” z godnością i rozwagą.
A my?
Katastrofa klimatyczna oraz wojna w Ukrainie wymuszają zielony zwrot i szybki odwrót od paliw kopalnych wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe. Ze względu na coraz mniej ekonomicznie opłacalne wydobycie węgla i unijny cel neutralności klimatycznej, którego intencją jest przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych, regiony węglowe w ciągu najbliższych kilkunastu lat muszą wstrzymać eksploatację surowca.W związku z tym województwo śląskie potrzebuje transformacji, dzięki której będzie mogło suchą stopą wejść w zieloną przyszłość. Konieczne jest zbudowanie nowej gospodarki i nowej jakości życia w regionie.
Transformacja tego największego w Polsce regionu węglowego musi być prowadzona zgodnie z wizją i wolą wszystkich jego mieszkańców i mieszkanek, ponieważ to oni tutaj żyją, pracują i spędzają swój wolny czas.
Na podstawie umowy społecznej z górniczymi związkami zawodowymi powstał projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska. Fundusz ten ma wspierać proces transformacji województwa śląskiego oraz podmioty z branży węglowej i organizacji biznesowych, w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom wygaszania działalności gospodarczej, przede wszystkim zmniejszaniu. wydobycia węgla kamiennego.
Do dnia 17 sierpnia trwają konsultacje społeczne Funduszu. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wysłało zaproszenie do udziału w konsultacjach społecznych Funduszu do podmiotów z branży węglowej i organizacji biznesowych.
Niestety brak w tym rozdzielniku samorządów czy organizacji społecznych, których proces transformacji również dotyczy.
Polska Zielona Sieć w swoim stanowisku w sprawie Funduszu wskazuje, że zabrakło partycypacyjnego wymiaru zaproszenia kluczowych interesariuszy do procesu konsultacji społecznych. Cytując Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego „Transformacja regionu będzie sprawiedliwa, jeśli w jej planowaniu wezmą udział wszystkie zainteresowane strony. Tylko w procesie dialogu możemy wypracować spójną wizję na przyszłość”.Niestety Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie wzięło sobie do serca tej ważnej zasady w momencie wysyłania zaproszeń do konsultacji dokumentu.
Na terenie województwa śląskiego znajduje się 167 gmin, które transformacja regionu będzie dotyczyć w jak największym stopniu. W tych gminach, w ciągu najbliższych kilkunastu lat będą realizowane inwestycje zmieniające oblicze województwa. W związku z tym niezwykle ważne jest to, aby skonsultować z nimi zakres działań transformacyjnych w ramach Funduszu.
Udana transformacja to sprawiedliwa transformacja na poziomie społecznym, gospodarczym i technologicznym. To nie tylko przejście z wysokoemisyjnych gałęzi przemysłu i źródeł energii na zeroemisyjne technologie energetyczne.
To również ważna zmiana społeczna w regionie kulturowo i tożsamościowo związanym z wydobyciem węgla.
Tym ważniejsze jest, aby transformacja w regionie odbywała się w mądry, przejrzysty i sprawiedliwy sposób, uwzględniając potrzeby środowiska naturalnego, gospodarki, ale przede wszystkich interesy mieszkańców i mieszkanek.
Alina Pogoda – inżynier górnictwa i geologii. Specjalistka Polskiej Zielonej Sieci ds. sprawiedliwej transformacji. Działa na Górnym Śląsku i w Wielkopolsce Wschodniej.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.