Skąd prąd? Transformacja i ubóstwo energetyczne. Darek Ryczkowski: Obywatelskie wspólnoty energetyczne [debata]
Kryzys uruchomił społeczną aktywność w tym obszarze i spowodował, że w wielu miejscach w Polsce, na poziomie lokalnym, pojawiły się cenne inicjatywy związane z energetyką społeczną, w tym obywatelskie wspólnoty energetyczne, korzystające z możliwości jakie daje ustawa o spółdzielniach energetycznych na obszarach wiejskich i wiejsko-miejskich.
Skąd prąd? W sierpniu w Portalu Organizacji Pozarządowych ngo.pl toczy się debata o sprawiedliwej transformacji i problemie ubóstwa energetycznego, do której zapraszamy ekspertki i ekspertów oraz osoby związane z III sektorem.
- Na komentarze (do 2 tys. znaków) czekamy pod adresem redakcja@portal.ngo.pl
Od czasu nałożenia sankcji na Rosję i kryzysu energetycznego, wzrosło społeczne zainteresowania energetyką alternatywną, zieloną, pochodzącą z źródeł odnawialnych. Kryzys uruchomił społeczną aktywność w tym obszarze i spowodował, że w wielu miejscach w Polsce, na poziomie lokalnym, pojawiły się cenne inicjatywy związane z energetyką społeczną, w tym obywatelskie wspólnoty energetyczne, korzystające z możliwości jakie daje ustawa o spółdzielniach energetycznych na obszarach wiejskich i wiejsko-miejskich.
Nasz Zespół, aktywny uczestnik ogólnopolskiego INKUBATORA SPOŁECZNOŚCI ENERGETYCZNYCH CoopTechHub, wspieranego przez Polską Zieloną Sieć, brał udział w naradzie obywatelskiej o kosztach energii i ubóstwie energetycznym, zorganizowanej przez Fundację STOCZNIA.
„Co Wy na to, żeby w Gminie Ujazd była najtańsza energia elektryczna w Polsce ?”
Z uwagą obserwujemy lokalne inicjatywy energetyczne, zwłaszcza na obszarze Górnego Śląska. Niedawno mieliśmy okazję przyjrzeć się takiej inicjatywie w Ujeździe, w województwie opolskim. Późną wiosną w mediach społecznościowych ukazała się informacja burmistrza Ujazdu – Huberta Ibroma, o lokalnej inicjatywie stworzenia wspólnoty energetyczne w formule spółdzielni.
Pod postem o tytule „Co Wy na to, żeby w Gminie Ujazd była najtańsza energia elektryczna w Polsce ?” pojawiło się kilka tysięcy reakcji, w większości pozytywnych.
Umówiliśmy się z burmistrzem i odbyliśmy bardzo interesującą rozmowę.
Ujazd to gmina miejsko-wiejska w powiecie strzeleckim w województwie opolskim, licząca około 6,5 tysięcy mieszkańców. Z informacji uzyskanych od burmistrza oraz dokumentów gminnych dowiedzieliśmy się, że burmistrzowi udało się przekonać do idei radnych gminnych. I tak, 30 maja, Rada podjęła uchwałę o przystąpieniu gminy, w roli członka założyciela, do prac nad utworzeniem Spółdzielni Energetycznej. Następnie, 23 czerwca, rada uchwaliła przystąpienie gminy do klastra energii, wspólnie z sąsiednią gminą Leśnica.
Pod koniec czerwca gmina złożyła do sądu rejestrowego wniosek o rejestrację pierwszej w Polsce samorządowej spółdzielni energetycznej.
„Moją ambicją jest żeby w Ujeździe był najtańszy prąd w Polsce. Gmina ma roczny budżet 40 mln złotych. Ostatnia faktura za prąd to 3 100 tysięcy złotych, a prognozy nie są wesołe. Naszą spółdzielnię tworzą Urząd Miejski, gminny Dom Kultury, zarząd LZS i OSP. Na gminnej działce o powierzchni 3 ha powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW i magazyn energii. Idzie o wymierne korzyści ekonomiczne i bezpieczeństwo energetyczne gminy i jej mieszkańców” – mówi burmistrz Ibrom.
Spółdzielnia będzie rozwijana i przyjmowani będą kolejni członkowie, do ustawowego limitu 1000 członków. W przypadku gminy Ujazd to 60 % budynków na terenie gminy. Będą to, jak szacuje burmistrz, najprawdopodobniej wszystkie domy, które nie mają własnej instalacji fotowoltaicznej. Z zainteresowaniem będziemy przyglądać się inicjatywie i kibicować burmistrzowi Ibromowi.
Darek Ryczkowski – pięćdziesięcioparolatek z Górnego Śląska. Historyk z wykształcenia. Animator inicjatyw ekonomii społecznej, zwłaszcza w małych społecznościach na obszarach miejsko-wiejskich. Wielki fan obywatelskich wspólnot energetycznych.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.