Działalność społeczna związana z ochroną zdrowia ma bogatą tradycję. Liczne inicjatywy podejmowane na ziemiach polskich przez działaczy i działaczki społeczne, towarzystwa dobroczynne i fundacje skupiały się na polepszeniu sytuacji zdrowotnej zwłaszcza ubogich warstw społecznych. Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Karmienia Piersią przypominamy "Kroplę mleka" – ideę krzewiącą naturalne karmienie i higienę odżywiania noworodków, która narodziła się na początku XX wieku.
Na przełomie XIX i XX wieku blisko jedna czwarta wszystkich zgonów na ziemiach polskich dotyczyła noworodków. Wysoka śmiertelność zbierała żniwo zwłaszcza wśród dzieci wiejskich, ubogich robotniczych warstw miejskich oraz wśród dzieci nieślubnych. W wielu przypadkach na zgony niemowląt wpływ miał nieprawidłowy dobór pokarmów i niska higiena. Dzieci dokarmiano krowim mlekiem, które często było zanieczyszczone i powodowało groźne zatrucia.
Postępująca na przełomie wieków industrializacja powodowała masowy przypływ ludności do miast. Fabryki potrzebowały taniej siły roboczej. W robotniczych rodzinach matki zazwyczaj zmuszone były do szybkiego powrotu do pracy po porodzie, a z powodu niedożywienia i przepracowania często też nie były w stanie wykarmić dziecka piersią. Dlatego właśnie w dużych, robotniczych miastach działacze i działaczki społeczne, lekarze czy kobiety z wyższych sfer rozpoczęli starania o zapewnienie opieki nad robotniczymi dziećmi i poprawę ich stanu zdrowia.
Opiekę dzienną nad starszymi dziećmi starano się zapewnić, zakładając żłobki i ochronki. Wspieraniem młodych matek i noworodków zająć miały się wyspecjalizowane placówki, podobne do tych, które działały z powodzeniem we Francji i nazywane były "Goutte de lait" ("Kropla mleka").
Literatura i medycyna
Jednym z działaczy społecznych, propagujących na ziemiach polskich naturalne karmienie i higienę żywienia niemowląt, był Tadeusz Boy-Żeleński – krytyk literacki i teatralny, pisarz, poeta satyryk, miłośnik kawiarnianego życia i artystycznej cyganerii, ale także i lekarz.
W 1905 roku wydano drukiem jego odczyt "Sztuczne i mieszane żywienie niemowląt a instytucya "Kropli mleka" we Francyi", wygłoszony na posiedzeniu Krakowskiego Towarzystwa Lekarskiego. Autor zachęcał do przeszczepienia na polski grunt francuskich rozwiązań promujących naturalne karmienie i obowiązujących tam rygorów postępowania z mlekiem krowim, używanym do karmienia niemowląt.
Autor satyrycznych tekstów dla kabaretu "Zielony Balonik" poprawę żywienia noworodków traktował najzupełniej poważnie, uważając ją za kluczowy czynnik w walce z wysoką śmiertelnością:
Kwestya poprawy warunków żywienia mieszanego i sztucznego staje się głównym terenem walki ze śmiertelnością niemowląt.1
Instytucją skutecznie działającą na rzecz higieny połogu i żywienia noworodków miały być punkty "Kropli mleka", wzorowane na francuskich "Goutte de lait":
Organizacya ta jest najważniejszą zdobyczą współczesną, uzyskaną na polu walki ze śmiertelnością niemowląt; jest ona zarazem wspaniałym przykładem samopomocy społecznej, opartej przedewszystkiem na rozumnej i umiejętnej organizacyi.2
Żeleński nie ograniczał się tylko do teoretycznych rozważań. Pracując jako lekarz pediatra w Szpitalu św. Ludwika w Krakowie, zainicjował powstanie krakowskiej "Kropla mleka", której był kierownikiem i gdzie pracował jako doradca lekarski.
Pierwsza kropla
Na ziemiach polskich pierwsza "Kropla mleka" powstała w 1904 roku w Łodzi, jako sekcja Łódzkiego Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego.
Główne obszary działań, które miały być realizowane w łódzkiej "Kropli mleka", a także w kolejnych tego typu placówkach powstałych na ziemiach polskich, wzorowane były na rozwiązaniach francuskich. Planowano udzielanie matkom wskazówek w zakresie zdrowia i pielęgnowania niemowląt, zachęcanie matek do samodzielnego, naturalnego karmienia oraz dostarczanie odpowiednio przyrządzonego mleka krowiego dla dzieci, które nie były karmione piersią.
Rozprowadzano mleko krowie, które wcześniej badano bakteriologicznie, pasteryzowano i przygotowywano w odpowiednich dla dzieci proporcjach. Mleko pochodziło od krów szczepionych, które były objęte stałą kontrolą weterynaryjną.
Skala potrzeb w robotniczej Łodzi była ogromna. Już w pierwszym roku działalności "Kropla mleka" wydała prawie 142 tysiące dziennych porcji, w kolejnym ponad 187 tysięcy porcji. W latach 1904–1905 dziennie wydawano mleko dla średnio 200–250 dzieci. Po dziesięciu latach działalności liczba dzieci, korzystających każdego dnia z wydawanego mleka, wzrosła do 1100. W okresie najbardziej intensywnych działań mleko wydawano w sześciu lokalizacjach.
Wybuch I wojny światowej spowodował problemy ze zdobywaniem środków finansowych na działalność "Kropli mleka", ale przede wszystkim znacznie utrudnił kupowanie dobrego jakościowo mleka ze sprawdzonych źródeł i transportowanie go do miasta. Za mleko pasteryzowane zaczęto więc pobierać drobną opłatę, mleko niewyjałowione wciąż można było otrzymać bezpłatnie. Gdy mleka brakowało, wydawano kleik z kaszy i cukier.
W czasie wojennej rzeczywistości zarząd łódzkiej "Kropli mleka" starał się na różne sposoby zdobywać mleko. Od Komitetu Polskiego w Vevey w Szwajcarii otrzymał jeden wagon mleka skondensowanego. Od niemieckich władz okupacyjnych kupowano po cenie cła mączkę Nestle'a i wydawano ją jako uzupełnienie mleka. Przez jakiś czas amerykańska Fundacja Rockefellera wspomagała dożywianie łódzkich niemowląt, dostarczając 14 tysięcy puszek mleka skondensowanego miesięcznie.
Działalność łódzkiej "Kropli Mleka", zgodnie z francuskim pierwowzorem, nie ograniczała się jedynie do rozdawnictwa posiłków dla niemowląt. Zachęcano matki do karmienia piersią i propagowano zasady higieny żywienia noworodków. Dzieci były pod stałą opieką lekarzy, którzy dokonywali systematycznych oględzin dziecka, udzielali porad, a w przypadku zachorowań kierowali dzieci do szpitala lub ambulatorium.
"Kropla mleka" postrzegana była nader pozytywnie, dlatego mogła liczyć na wsparcie finansowe z różnych źródeł. Inicjatywa dofinansowywana była przez Magistrat m. Łodzi, oddolne inicjatywy społeczne (takie jak Główny Komitet Obywatelski, Komitet Obywatelski Niesienia Pomocy Biednym, Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich, Komitet Tanich i Bezpłatnych Kuchni), Łódzką Gminę Żydowska, łódzkie fabryki, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i kredytowe, redakcje czasopism oraz licznych mieszkańców Łodzi.
W 1931 r. instytucja przekształciła się w Towarzystwo Opieki nad Matką i Dzieckiem "Kropla Mleka" w Łodzi, które działało do wybuchu II wojny światowej.
Kolejne krople
"Kropla mleka" w Łodzi była pierwszą i wzorcową tego typu inicjatywą na ziemiach polskich. Podobne powstawały także w innych miastach. W 1904 roku stacje "Kropli Mleka" powstały w Warszawie, Kaliszu i Radomiu. Rok później w Lublinie, a potem w Płocku, Piotrkowie, Dąbrowie, Zamościu i innych miastach.
Pierwsza warszawska "Kropla mleka" powstała przy Instytucie Higieny Dziecięcej im. Lenvala w 1904 roku, założonym i wybudowanym przez Polskie Towarzystwo Higieniczne. Wyjałowione mleko sprzedawano w buteleczkach po 1,5 kopiejki za 100–200 gramów. W pierwszym roku działalności wydano ponad 33 tysięcy porcji, w kolejnych latach – kilkakrotnie więcej.
Z kolei w 1914 roku powstało Towarzystwo "Kropla mleka m. Warszawy", o czym z entuzjazmem informowała warszawska prasa:
Powstała w mieście naszem wielce pożyteczna instytucya, znająca na celu ułatwianie matkom wychowanie dzieci w epoce najtrudniejszej ich życia, t. j. przez pierwsze dwa lata.3
Towarzystwo otworzyło ognisko przy Nowym Świecie. Jak potrzebna była ta instytucja filantropijna, niech świadczą podawane w prasie cyfry:
Od dnia 9 listopada 1914 do 31 grudnia 1915 r. korzystało z "Ogniska" 2,632 niemowląt. Z porad hygieniczno-lekarskich 1,499. Wydano 40,482 porcyj mleka. Butelek z mlekiem rozdano 165,766. Recept rozdzielono 435. Mączek 175 pudełek.4
Działalność ogniska oceniano bardzo pozytywnie:
"Ognisko" oddziaływa bardzo dodatnio na matki, zachęcając je do utrzymywania w czystości dzieci i zachowania czystości około siebie.5
Kolejna warszawska "Kropla mleka" rozpoczęła działalność w 1934 roku. Powołane zostało do życia Towarzystwo Opieki nad Niemowlętami Wyznania Mojżeszowego "Kropla Mleka", którego celem było niesienie pomocy matkom w opiece nad niemowlętami i zaopatrywanie matek w mleko, przetwory mleczne, lekarstwa i tran.
W czasie okupacji w getcie warszawskim, pomimo ogromnych braków żywnościowych, działały dwie stacje "Kropli Mleka".
Mimo stosunkowo ograniczonego działania, "Krople mleka" odegrały ważną rolę w popularyzacji racjonalnego żywienia niemowląt, pomogły wielu ubogim rodzinom i samotnym matkom. Ograniczały w dużych, robotniczych miastach zjawisko ubóstwa i marginalizacji społecznej. Działania większości z nich przerwała II wojna światowa. Po jej zakończeniu "Krople mleka" nie wznowiły działalności.
Więcej historycznych zdjęć "Kropli mleka" [galeria]
Źródła cytatów:
1, 2 Żeleński Tadeusz "Sztuczne i mieszane żywienie niemowląt a instytucya "Kropli mleka" we Francyi", Drukarnia Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 1905 r., w zbiorach Biblioteki Narodowej
3, 4, 5 Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 09-07-1916, w zbiorach Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej
Źródło: fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Biblioteki Narodowej i Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej. Informacje faktograficzne zaczerpnięto z: 1) Sosnowska Joanna "Działania towarzystwa "Kropla mleka" na rzecz opieki nad dzieckiem i matką w Łodzi w latach I wojny światowej", Studia z historii społeczno-gospodarczej, tom XI, 2013 r.; 2) Bołdyrew Aneta "Żłobki i stacje "Kropla Mleka" jako placówki wspierające ubogie rodziny w Królestwie Polskim na przełomie XIX i XX wieku", Wychowanie w rodzinie, tom XIV (2/2016).