Kończymy trzecią edycję cyklu „Pod Lupą”. Tym razem przyglądaliśmy się zjawisku pracy – w organizacjach pozarządowych, choć nie tylko – opisując je zarówno przez indywidualne doświadczenie, jak i jako fenomen społeczny, ukształtowany przez czynniki historyczne, kulturowe, ekonomiczne czy prawne.
Punktem wyjścia do zastanowienia się nad tematem pracy była publikacji Stowarzyszenia Klon/Jawor: „ZaTRUDnienie. Problemy personelu organizacji pozarządowych z perspektywy pracowniczej”, analizująca warunki zatrudnienia w sektorze pozarządowym.
W ramach cyklu Pod Lupą przygotowaliśmy dwa materiały prezentujące wnioski z wyżej wspomnianej publikacji:
- artykuł, w którym przedstawiamy wypracowane z ekspertami rekomendacje „Praca, a nie kierat”
- materiał wideo omawiający jeden z problemów pracowników organizacji opisany w publikacji.
Problemy pracy w trzecim sektorze, choć nie tylko w nim, były tematem rozmowy z dr hab. Julią Kubisą, socjolożką pracy na Uniwersytecie Warszawskim.
Dr Kubisa zwraca uwagę:
III sektor zbiera w sobie złe cechy prywatnego i publicznego: niestabilność zatrudnienia cechującą ten pierwszy i niskie zarobki właściwe dla tego drugiego, choć bez rekompensaty w postaci pewności utrzymania pracy. Na dodatek towarzyszy temu opowieść o powołaniu, misji – podobnie jak pracy w ochronie zdrowia i edukacji. Taka narracja przykrywa problemy. Zachodzi więc pytanie o ambiwalencję pomiędzy tym, czym osoby zatrudnione w organizacjach społecznych się zajmują, a warunkami, w jakich to robią.
Kwestią wynagrodzeń – a bardziej precyzyjnie, płacy minimalnej – zajął się w swoim felietonie Kamil Fejfer, odpowiadając na pytanie, kto zyskuje na wprowadzeniu tego typu regulacji wynagrodzeń.
Podobnie jak w poprzednich edycjach cyklu „Pod Lupą”, także tym razem jej elementem była debata ngo.pl. Jej uczestnicy odpowiadali na pytanie „Dlaczego (nie) pracuję w NGO?”, przedstawiając blaski i cienie pracy w organizacjach pozarządowych na tle pracy w innych sektorach: publicznym i prywatnym. Swoją osobistą perspektywą i doświadczeniem podzielili się:
- Magdalena Klaus „Czerpię bardzo dużo z doświadczenia pracy w sektorze pozarządowym”
- Bohdan Pękacki „Tam i z powrotem. O wycieczkach między biznesem a organizacjami pozarządowymi”
- Marzena Strzelczak „Międzysektorowa współpraca”
- Mirella Panek-Owsiańska „Jasne i ciemne strony administracji, biznesu i akademii”
- Agnieszka Machnicka „Biznes i NGO powinny uczyć się od siebie”
Wszyscy wiemy, jak wiele w naszym życiu zależy od pracy. Ale czy każdy może zostać Billem Gatesem, jeśli trochę się postara? Z jakimi problemami muszą się mierzyć pracownicy i pracowniczki w Polsce? Czy domagający się lepszych warunków pracy młodzi są leniwi i roszczeniowi? Te pytania były inspiracją do debaty LIVE na temat „Czy praca wzbogaca?”, w której udział wzięli Edwin Bendyk, Maria Świetlik, dr Iza Desperak i Piotr Kaszczyszyn. Debatę poprowadziła Estera Flieger.
Jednak czytelnicy i czytelniczki ngo.pl to nie tylko pracownicy. Część z nich jest także pracodawcami. Dla nich przygotowaliśmy LIVE poradniczy na temat obowiązków i kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników.
Kończąc podsumowanie „Pod Lupą: Praca wzbogaca? O pracy w NGO”, warto przypomnieć początek artykułu wstępnego, którym Estera Flieger, redaktor naczelna publicystyka.ngo.pl zapowiadała tę edycję cyklu.
Nie znam badań na temat tego, o czym Polki i Polacy rozmawiają najczęściej. Ale zaryzykuję tezę, że o zdrowiu i pracy – zwłaszcza w okresie pandemii. Nic w tym dziwnego: od warunków pracy zależy poziom naszego życia, poza tym spędzamy w niej co najmniej(!) jedną trzecią dnia, nie zawsze zostawiając ją za zamykającymi się po powrocie do domu drzwiami (lub po wyłączeniu komputera).
Mamy nadzieję, że naszym cyklem artykułów wnieśliśmy i my swój wkład do tego tak ważnego dla Polek i Polaków tematu.
POD LUPĄ to cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych i przyglądamy mu się z różnych stron.
Poznaj wcześniejsze odsłony cyklu "POD LUPĄ":
Źródło: informacja własna ngo.pl