Jeśli w ofercie waszej organizacji są np. wycieczki z przewodnikiem, zwiedzanie muzeów czy innych obiektów, krótsze lub dłuższe wyjazdy, a może nawet obozy i kolonie, to musicie zapoznać się z przepisami ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
Za miesiąc rozpoczynają się wakacje. Wiele NGO-sów w ich trakcie, ale także w ciągu całego roku, prowadzi działania, które mieszczą się w szeroko pojętym obszarze turystyki. Obszar ten podlega regulacjom prawnym i w związku z tym, odpowiednio wcześniej, chcielibyśmy przypomnieć organizacjom pozarządowym na co powinny zwrócić uwagę, działając w obszarze turystyki. W kolejnych dniach będziemy przypominać materiały poruszające te zagadnienie. Zaczynamy od nadrzędnej regulacji: ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych weszła w życie 1 lipca 2018 r. Od tego czasu jej przepisy muszą stosować również organizacje pozarządowe działające na tym polu, czyli np. NGO-sy organizujące wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży, ale też takie, które np. w ramach uniwersytetu trzeciego wieku planują dla swoich absolwentów wycieczkę.
W ustawie ważne są definicje oraz wyjątki, które wskazują, kiedy stosujemy przepisy w pełni i musimy stosować się do większej ilości zasad i wymagań, a kiedy nie mamy takiego obowiązku. Właśnie te wyjątki - zwolnienia - będą szczególnie ważne dla organizacji pozarządowych, których aktywność na polu turystyki różni się jednak (nieraz znacznie) od aktywności nastawionych na zysk biur turystycznych, do których w pierwszej kolejności kieruje się przepisy ustawy.
Turystyka społeczna
Działalność NGO w zakresie turystyki społecznej i specjalistycznej stanowi nieoceniony przykład wieloletniego zaangażowania organizacji pozarządowych w wykorzystaniu turystyki jako narzędzia wychowania, procesów socjalizacyjnych, edukacji oraz integracji rożnych grup społecznych, a także zawodowych (fragment artykułu: NGO jako „szara strefa” w turystyce).
Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, NGO-sy potrafią dotrzeć ze swoją ofertą do osób i środowisk, które z innej oferty (tu najczęściej komercyjnej) nie mogłyby skorzystać. Ustawa o imprezach turystycznych uhonorowała ten fakt m.in. przewidując wyłączenia dla pewnych działań (wyłączenia - czyli brak konieczności stosowania się do zapisów ustawy). Dzięki temu wśród organizacji mogą występować dwie grupy:
- NGO-sy, których działania w zakresie turystyki są tak intensywne i mają taki charakter, że niewiele różnią się od innych podmiotów działających w branży turystycznej (przedsiębiorców) i muszą stosować większość lub wszystkie zapisy ustawy.
- NGO-sy, których działania w zakresie turystyki nie są na tyle intensywne, na tyle częste lub nie są dochodowe - takie organizacje mogą zostać zwolnione z konieczności stosowania opisanej regulacji.
"System" wyłączeń nie jest prosty. Został opisany w artykule 3 ustawy. Żeby go zastosować musimy poznać i zrozumieć definicje zawarte w ustawie, np. definicję imprezy i usługi turystycznej.
Pamiętajcie: stosując wyłączenia działacie zgodnie z prawem! Nie dajcie sobie wmówić, że to szara strefa, że to coś złego (zob. cytowany wcześniej artykuł).
Jak zdobyć wiedzą o wyłączeniach? Polecamy dwa poniższe artykuły.
Organizacje bez wyłączeń
Prowadząc intensywną i odpłatną działalność na polu turystyki organizacje pozarządowe mogą też nie podlegać wyłączeniom. Jak się łatwo domyśleć oznacza to dla nich konieczność lepszego poznania samej ustawy, ale też m.in.:
- więcej obowiązków formalnych i obowiązków wobec adresatów działań,
- konieczność stosowania zabezpieczeń (nie zawsze łatwych do uzyskania dla NGO i wpływających m.in. na koszt/cenę),
- obowiązek uzyskania wpisu do powstałych na mocy ustawy rejestrów.
Jesteśmy właśnie w trakcie przygotowywania materiałów bardziej szczegółowo opisującego co dla NGO oznacza działanie wykraczające poza wyłączenia z ustawy i obowiązek rejestracji. Materiał zostanie opublikowany już wkrótce!
zobacz też w PORADNIK.NGO.PL: NGO, a regulacje dotyczące organizowania turystyki
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.