NGO-sy, które organizują dla dzieci i młodzieży obozy i kolonie muszą realizować obowiązki opisane w prawie oświatowym. Znaczna część z nich to wymagania wobec kadry - zarówno osób, które bezpośrednio będą zajmować się podopiecznymi, jak i kadry kierowniczej obozu.
W ubiegłym tygodniu zainicjowaliśmy cykl przedwakacyjnych informacji dla organizacji pozarządowych, które działają w obszarze turystyki, a w szczególności NGO-sów kierujących swoją ofertę do dzieci i młodzieży. Pisaliśmy już m.in. o podstawowym obowiązku ciążącym na organizatorach wypoczynku - obowiązku rejestracji obozu lub kolonii. Dziś kolejne obowiązki.
zobacz dwa wcześniejsze artykuły:
NGO-sy organizując wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży muszą poznać regulacje zawarte w ustawie o systemie oświaty.
Przepisy stanowią przede wszystkim, że organizator wypoczynku zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki wypoczynku. Oznacza to, między innymi, że wypoczynek musi zostać zorganizowany w obiekcie lub na terenie spełniającym wymagania ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz warunki higieniczno-sanitarne.
Przepisy stanowią także, że organizator ma obowiązek zapewnić wyżywienie zgodne z zasadami higieny żywienia.
Organizator ma też ogólny obowiązek przygotowania programu wypoczynku takiego, aby wszystkie zajęcia były dostosowane do wieku, zainteresowań i potrzeb uczestników, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej i umiejętności.
w PORADNIK.NGO.PL: Obowiązki organizatora obozu lub kolonii
Kadra
Znaczna część obowiązków, które będzie musiała spełnić organizacja pozarządowa zapewniająca dzieciom i młodzieży wypoczynek (przypomnij sobie czym jest wypoczynek>>) będzie dotyczyć kadry. Przepisy zawierają informację, jakie kwalifikacje musi mieć kadra każdego obozu lub kolonii. Kadrę wypoczynku stanowią:
- kierownik wypoczynku,
- wychowawcy wypoczynku,
- w zależności od programu wypoczynku i realizowanych zajęć – trenerzy i instruktorzy sportu, rekreacji, animacji kulturalno-oświatowej, lektorzy języka i inne osoby prowadzące zajęcia podczas wypoczynku.
Ważnym elementem będzie zapewnienie odpowiedniej ilości wychowawców - zależnej od ilości podopiecznych, dla których organizujemy wyjazd. Szczególne wymagania nałożono wobec kierownika obozu czy kolonii.
Część wymagań wobec kadry, opisanych w przepisach oświatowych, nie będzie dotyczyć nauczycieli, osób pracujących z dziećmi w placówkach wsparcia dziennego lub placówkach opiekuńczo-wychowawczych, które posiadają określone wykształcenie, oraz instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika lub równoważnym, nadanym w organizacji harcerskiej.
Więcej informacji o wymaganiach wobec kadry oraz innych obowiązkach organizatorów wypoczynku znajdziecie w PORADNIK.NGO.PL.
Przeczytajcie koniecznie: Obowiązki organizatora obozu lub kolonii
W tym roku szczególną uwagę należy zwrócić również na przepisy wprowadzone tzw. ustawą Kamilka. Przypominamy o nich w artykule: Ustawa Kamilka. Zostały 4 miesiące - pamiętaj o standardach ochrony małoletnich!
Obowiązki organizatorów wypoczynku. Fragment z #ngoplLIVE
Warto posłuchać co o powyższych obowiązkach mówił Artur Ponikiewski, prezes Towarzystwa Turystów Przyrodników i Krajoznawców, podczas #ngoplLIVE: Organizacja turystyki i wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Na co NGO-sy powinny zwrócić uwagę? [fragment od 40 do 45 minuty].
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23