Organizacja pozarządowa może być organizatorem wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Planując obóz lub kolonię powinna pamiętać o obowiązku zgłoszenia swoich planów do kuratorium oświaty. Właśnie trwa okres, w którym NGO-sy dopełniają formalności związanych z organizacją wakacyjnego wypoczynku.
Wczoraj zainicjowaliśmy tygodniowy cykl przedwakacyjnych informacji dla organizacji pozarządowych, które działają w obszarze turystyki, a w szczególności NGO-sów kierujących swoją ofertę do dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że znacie już zasady stosowania się NGO do ustawy o imprezach turystycznych. Dziś przechodzimy do organizacji wypoczynku wakacyjnego - kolejnej aktywności NGO-sów, która podlega konkretnym regulacjom.
Ustawa o systemie oświaty
NGO-sy organizując wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży muszą poznać regulacje zawarte w ustawie o systemie oświaty. Znajdą tam potwierdzenie tego, że w ogóle są podmiotami, które mogą organizować taki wypoczynek, a także jego definicję. Z definicji (zacytowanej poniżej) dowiedzą się m.in. że chodzi o działania, które prowadzimy w trakcie ferii letnich (wakacji) i zimowych. Definicja dotyczy wypoczynku, który trwa nieprzerwanie co najmniej dwa dni - krótsze formy nie będą więc podlegały tej regulacji (w tym m.in. obowiązkowi zgłoszenia do kuratorium).
Definicja wypoczynku
Art. 92a ustawy o systemie oświaty (ust 1 i 2)
1. Ilekroć (…) jest mowa o wypoczynku, należy przez to rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.
2. Przepisom ustawy nie podlega wypoczynek organizowany dla dzieci własnych lub dzieci znajomych przez rodzinę lub osoby znane rodzicom osobiście.
(zobacz ustawę)
Wypoczynek według definicji to nie tylko wyjazdowe kolonie czy obozy, ale także różne formy spędzania czasu z dziećmi w mieście – takie jak półkolonie, czy lato w mieście.
Definicja wypoczynku z ustawy stwierdza też ogólnie, że wypoczynek musi być zorganizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub w celu regeneracji sił fizycznych i psychicznych, ale może być połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych.
Zajrzyj do PORADNIK.NGO.PL i dowiedz się więcej o definicji wypoczynku oraz kto i na jakich zasadach go organizuje: Kto może zorganizować obóz lub kolonie?
Rejestracja w kuratorium oświaty
Organizację obozu lub kolonii obowiązkowo zgłaszamy do kuratorium.
Obowiązek zgłoszenia
Art. 92d ust 1 ustawy o systemie oświaty
Organizator wypoczynku jest obowiązany zgłosić kuratorowi oświaty właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku zamiar zorganizowania wypoczynku, z zastrzeżeniem art. 92e ust. 1. (w zastrzeżeniu chodzi o wypoczynek organizowany przez szkołę lub inną placówkę wymienioną w ustawie, trwający do 3 dni - dopisek red.)
(zobacz ustawę)
Aby zgłosić organizację obozu lub kolonii należy:
- wejść na stronę http://wypoczynek.men.gov.pl
- zarejestrować się
- przy pomocy aplikacji internetowej dokonać zgłoszenia.
Wypoczynek letni - organizowany w okresie ferii letnich oraz wiosennej przerwy świątecznej zgłaszamy od dnia 1 marca w roku szkolnym, w którym organizowany jest wypoczynek, jednak nie później niż na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku. W przypadku organizowania półkolonii lub wypoczynku za granicą wypoczynek zgłaszamy nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku.
przeczytaj koniecznie: Zgłoszenie obozu lub kolonii do kuratorium
Każdy rodzic lub opiekun może dowiedzieć się czy wypoczynek, na który wybiera się jego dziecko, został zgłoszony. Sprawdzi to w tym samym miejscu, w którym organizacje dokonują zgłoszenia - czyli w bazie MEN dostępnej pod adresem: https://wypoczynek.men.gov.pl.
Dzięki temu rodzic może sprawdzić wiarygodność organizatora albo zgłosić uwagi kuratorowi lub innym służbom, w sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości w organizacji obozu lub kolonii.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23