Szykujecie się do wakacji tzn. planujecie w waszej NGO zorganizowanie obozu dla dzieci i młodzieży, bo stale pracujecie z tą grupą? A może przez cały rok oferujecie swoim podopiecznym - mogą to być np. seniorzy - wycieczki do muzeów czy w ciekawe przyrodniczo miejsca? Niezależnie od tego jakie to atrakcje i dla kogo, działając w obszarze turystyki, musicie stosować się do określonych regulacji prawnych.
Wiosna, a w niedalekiej perspektywie wakacje, to dobry moment żeby przypomnieć NGO-som o ważnych regulacjach. Zasady dotyczące organizowania turystyki oraz wypoczynku dzieci i młodzieży powinny poznać i stosować wszystkie organizacje prowadzące aktywność w tym zakresie. Najważniejsze wskazówki zbieramy w PORADNIK.NGO.PL.
Zwracamy Waszą uwagę na dwie rzeczy. PIERWSZA: Organizacje pozarządowe działające na polu turystyki muszą poznać i nauczyć się stosować (do siebie) regulacje z ustawy o imprezach turystycznych. Nawet jeśli w praktyce okaże się, że niewiele zapisów tego aktu prawnego nas dotyczy, to trzeba się o tym przekonać i mieć co do tego pewność. DRUGA rzecz: Jeśli pracujecie z dziećmi i młodzieżą to dotyczą Was specjalne zasady - np. rejestracja obozu lub kolonii. Zasady te zbiera prawo oświatowe.
Jak NGO stosują regulacje w zakresie turystyki
1 lipca 2018 r. weszła w życie ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Jest ona przeniesieniem do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2015/2302.
Przepisy z 2018 roku ważne są dla organizacji pozarządowych działających na tym polu, czyli np. organizujących wakacyjny wypoczynek młodzieży, ale też takich, które np. w ramach uniwersytetu trzeciego wieku planują dla swoich absolwentów wycieczkę.
Organizacje pozarządowe muszą wiedzieć kiedy ustawa o imprezach turystycznych ich dotyczy oraz jakie obowiązki na nie nakłada. Nie każda organizacja, która wychodzi z grupą swoich podopiecznych do muzeum czy zaprowadzi dzieci do ZOO musi stosować przepisy. Znajomość ustawy jest ważna dla NGO wtedy - może właśnie głównie wtedy - kiedy chce skorzystać z wyłączeń.
zobacz koniecznie w PORADNIK: NGO a regulacje dotyczące organizowania turystyki
Organizowanie wypoczynku dla dzieci lub młodzieży
Definicja wypoczynku
Art. 92a ustawy o systemie oświaty (ust 1 i 2)
1. Ilekroć (…) jest mowa o wypoczynku, należy przez to rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.
2. Przepisom ustawy nie podlega wypoczynek organizowany dla dzieci własnych lub dzieci znajomych przez rodzinę lub osoby znane rodzicom osobiście.
(zobacz ustawę)
Organizacja pozarządowa – jako osoba prawna, może być organizatorem obozu lub kolonii dla dzieci i młodzieży. Co więcej, organizatorem może być w zasadzie każdy – więc także nieformalnie związana ze sobą grupa osób.
Kiedy organizacja pozarządowa wie już, że może być organizatorem wypoczynku, powinna wypoczynek (obóz, kolonię) zgłosić do kuratorium oświaty. Musi też spełnić szereg warunków np. dotyczących kierownictwa, wychowawców, zajęć, opieki medyczne etc.
Ważne w 2024 roku
Pracując z dziećmi i młodzieżą, a więc również organizując wypoczynek, który z definicji skierowany jest do tych grup, należy pamiętać o nowych regulacjach dotyczących ochrony małoletnich. Przypominamy o nich w artykule: Zostały 4 miesiące. Pamiętaj o standardach ochrony małoletnich.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.