Aktywność NGO-sów na polu turystyki. Na co organizacje pozarządowe powinny zwrócić uwagę? [film]
Mamy wakacje. W ich trakcie (ale nie tylko wtedy) NGO-sy organizują wypoczynek dzieci i młodzieży i szerzej - prowadzą działania na polu turystyki. Od intensywności tych działań będzie zależeć czy i jakich przepisów organizacje muszą przestrzegać. Przypominamy nagranie spotkania #ngoplLIVE, podczas którego rozmawialiśmy o organizowaniu turystyki i wypoczynku przez NGO.
"Organizacja turystyki i wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Na co NGO-sy powinny zwrócić uwagę". Tłumaczymy do jakich ustaw trzeba zajrzeć i jak działać zgodnie z prawem.
Opracowania o turystyce i wypoczynku w PORADNIK.NGO.PL
👉NGO a regulacje dotyczące organizowania turystyki
👉Kto może zorganizować obóz lub kolonie?
👉Obowiązki organizatora obozu lub kolonii
👉Zgłoszenie obozu lub kolonii do kuratorium
PRZEJDŹ DO WYBRANEJ CZĘŚCI SPOTKANIA
00:00:00 | Powitanie, przedstawienie eksperta, wprowadzenie w tematykę spotkania
00:03:00 | Co to jest turystyka. Podstawowe regulacje dla NGO-sów działających na polu turystyki i definicje w nich zawarte. Co to jest impreza turystyczna i usługa turystyczna
00:19:32 | Kiedy NGO staje się organizatorem turystyki i jakie ma to konsekwencje
00:29:24 | Wypoczynek dzieci i młodzieży – co to jest i jakiej regulacji podlega. Obowiązek rejestracji. Kiedy i jak zgłaszamy wypoczynek
00:40:08 | Obowiązki organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży (poza rejestracją). Wymagania dotyczące kadry i inne obowiązki
00:45:42 | Nowe obowiązki dla NGO-sów, które pracują z dziećmi i młodzieżą – małoletnimi (tzw. ustawa Kamilka). Kiedy zaczynamy stosować i co musimy zrobić. Standardy ochrony małoletnich
00:54:05 | Odpowiedzi na pytania z komentarzy. Czy NGO-sy działają w "szarej strefie"?
O ekspercie
Regulacje dotyczące turystyki i wypoczynku przybliżył nam Artur Ponikiewski, prezes Towarzystwa Turystów Przyrodników i Krajoznawców, biegły sądowy w zakresie turystyki, turystyki w prawie oświatowym, nauki o kulturze fizycznej.
Wypoczynek dzieci i młodzieży - definicja
Organizacja pozarządowa może być organizatorem wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Planując obóz lub kolonię powinna pamiętać o obowiązku zgłoszenia swoich planów do kuratorium oświaty.
Definicja wypoczynku
Art. 92a ustawy o systemie oświaty (ust 1 i 2)
1. Ilekroć (…) jest mowa o wypoczynku, należy przez to rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.
2. Przepisom ustawy nie podlega wypoczynek organizowany dla dzieci własnych lub dzieci znajomych przez rodzinę lub osoby znane rodzicom osobiście.
(zobacz ustawę)
KONIECZNIE Zajrzyj do PORADNIK.NGO.PL i dowiedz się więcej o definicji wypoczynku oraz kto i na jakich zasadach go organizuje: Kto może zorganizować obóz lub kolonie?
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.