Wakacje. W ich trakcie NGO-sy organizują wypoczynek dzieci i młodzieży i szerzej - prowadzą działania na polu turystyki. Od intensywności tych działań będzie zależeć czy i jakich przepisów organizacje muszą przestrzegać. Chcesz się upewnić czy działasz zgodnie z prawem? Sprawdź informacje zebrane w PORADNIK.
W skrócie
🟠Organizacje pozarządowe działające na polu turystyki muszą poznać i nauczyć się stosować (do siebie) regulacje z ustawy o imprezach turystycznych. Nawet jeśli w praktyce okaże się, że niewiele zapisów tego aktu prawnego nas dotyczy, to trzeba się o tym przekonać i mieć co do tego pewność.
🟠Jeśli pracujecie z dziećmi i młodzieżą to dotyczą Was specjalne zasady - np. rejestracja obozu lub kolonii. Zasady te zbiera prawo oświatowe.
Jak NGO stosują regulacje w zakresie turystyki
Już od kilku lat (od 1 lipca 2018 r.) organizacje pozarządowe muszą stosować się do ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Jest ona przeniesieniem do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2015/2302.
Przepisy te ważne są również dla organizacji pozarządowych działających na tym polu, czyli np. organizujących wakacyjny wypoczynek młodzieży, ale też takich, które np. w ramach uniwersytetu trzeciego wieku planują dla swoich absolwentów wycieczkę.
Organizacje pozarządowe muszą wiedzieć kiedy ustawa o imprezach turystycznych ich dotyczy oraz jakie obowiązki na nie nakłada.
Przeczytaj koniecznie: NGO a regulacje dotyczące organizowania turystyki
Wypoczynek, obozy, kolonie
Art. 92a ustawy o systemie oświaty (ust 1 i 2)
1. Ilekroć (…) jest mowa o wypoczynku, należy przez to rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.
2. Przepisom ustawy nie podlega wypoczynek organizowany dla dzieci własnych lub dzieci znajomych przez rodzinę lub osoby znane rodzicom osobiście.
Organizacja pozarządowa – jako osoba prawna, może być organizatorem obozu lub kolonii dla dzieci i młodzieży.
Organizujecie obóz lub kolonię? Przeczytajcie koniecznie w PORADNIK i zastosujcie się do opisanych zaleceń:
Kto może zorganizować obóz lub kolonie?
POZNAJ USTAWĘ
👉ustawa o systemie oświaty [KLIKNIJ]
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23