Działalność turystyczna organizacji pozarządowych po 1 lipca 2018
1 lipca 2018 r. weszła w życie ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, która ograniczy działalność w zakresie turystyki, rekreacji, sportu i wypoczynku organizacjom pozarządowym. Jak NGO-sy mają szanse poradzić sobie w nowej rzeczywistości?
Wyłączenia – pierwsza reguła. Okazjonalność, ograniczona grupa i niekomercyjność
1) imprez turystycznych oraz powiązanych usług turystycznych, które są oferowane oraz których zamawianie i realizowanie jest ułatwiane okazjonalnie, na zasadach niezarobkowych i wyłącznie ograniczonej grupie podróżnych;
Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie podczas jednej imprezy turystycznej.
Wyłączenia – druga reguła. Imprezy jednodniowe
(…)
3) imprez turystycznych oraz powiązanych usług turystycznych trwających krócej niż 24 godziny, chyba że obejmują nocleg.
Zapis ten daje możliwość organizowania dowolnej liczby imprez turystycznych, tzw. jednodniowych, o ile program imprezy nie obejmuje noclegu w jakiejkolwiek formie.
Wyłączenia – trzecia reguła. Usługi turystyczne – nie imprezy
Jak łączyć usługi, żeby nie tworzyć imprezy turystycznej?
Podstawowe usługi (transport i zakwaterowanie) mogą być łączone z innymi, nie stanowiącymi integralnej części transportu i zakwaterowania. Połączenie to nie zawsze doprowadzi do powstania imprezy turystycznej pomimo zespolenia dwóch usług. Sytuacja taka nastąpi, gdy inna usługa (lub usługi) będzie stanowiła mniej niż 25% łącznej wartości połączonych usług. Drugim warunkiem jest to, aby inna usługa nie była głównym powodem wyboru usługi podstawowej. Należy tu dodać, iż usługi świadczone w ramach zakwaterowania, które nie są objęte osobną ceną (np. wyżywienie, korzystanie z basenu, boiska, sauny, kortów, organizacja ogniska i in.) nie stanowią innej usługi turystycznej.
Zatem w przypadku, gdy rodzice dowożą dzieci do ośrodka wypoczynkowego, gdzie realizowana jest usługa zakwaterowania i opieki wychowawców oraz stacjonarny (!) program wypoczynkowy nie powstanie impreza turystyczna.
Innym przykładem może być organizacja wyjazdu członków Uczniowskiego Klubu Sportowego na 2-3 dniowe zawody, gdzie uczestnicy dowożeni są własnym transportem (przez rodziców) lub należącym do klubu, którego koszty pokrywa klub w ramach działań statutowych. W takiej sytuacji jedyną świadczoną usługą będzie zakwaterowanie z wyżywieniem, a więc będzie to jedna usługa. Nie dojdzie tu do powstania imprezy turystycznej.
Wskazane byłoby, aby w przypadku organizacji wielu imprez turystycznych przez dany podmiot, te których lokalizacja jest odległa zawrzeć w wykluczeniach ustawowych, dotyczących okazjonalności, zaś bliższe, umożliwiające samodzielny dojazd uczestników, realizować już wyłącznie jako usługi turystyczne, nie tworzące po połączeniu imprezy turystycznej.
Łączenie innych niż podstawowe usług turystycznych, niezależnie od ich liczby, nie doprowadzi do powstania imprezy turystycznej, nawet jeśli obciążone są osobnymi cenami, np. usługa przewodnicka + wstęp do muzeum + warsztaty przyrodnicze.
Odmiennym przykładem pokazującym mechanizm powstawania imprezy turystycznej jest organizacja wycieczki, w której podróżnemu oferowany jest transport i bilet do teatru. Koszt biletu stanowi co prawda mniej niż 25% wartości usługi podstawowej (tu: transportu), ale z racji, że zakup biletu jest głównym powodem podjęcia podróży, a tym samym zakupienia usługi transportowej, dochodzi do powstania imprezy turystycznej.
Organizacje pozarządowe, chcąc pozostać poza regulacjami ustawy, powinny ograniczyć wspólne świadczenie usług podstawowych (transportu i zakwaterowania), które zawsze stworzą imprezę turystyczną i będą każdorazowo redukowały nam pulę „okazjonalności”.
zakwaterowanie + transport = imprez turystyczna
zakwaterowanie + inna usługa = brak imprezy turystycznej, jeśli inna usługa (usługi) stanowi mniej niż 25% zakwaterowania i nie stanowi istotnego elementu nabycia usługi zakwaterowania
transport + inna usługa = brak imprezy turystycznej, jeśli inna usługa (usługi) stanowi mniej niż 25% transportu i nie stanowi istotnego elementu nabycia usługi transportu
inna usługa + inna usługa = brak imprezy turystycznej
Kiedy NGO nie jest przedsiębiorcą turystycznym
W myśl powyższej definicji każda organizacja pozarządowa prowadząca działalność odpłatną staje się przedsiębiorcą turystycznym i musi stosować ustawę (choć oczywiście może zastosować opisane na początku wyłączenia z art. 3). W ramach działań statutowych organizacje pozarządowe prowadzą także działalność nieodpłatną – nie pobierają opłat. Taka działalność nie jest objętą regulacjami ustawy.
W tym rozwiązaniu całkowite koszty uczestnictwa w imprezie muszą być poniesione przez organizatora z uzyskanych środków własnych, np. składek członkowskich, darowizn celowych czy projektów., w których brak jest finansowania z wpłat własnych uczestników.W nowych realiach możliwe będzie jednoczesne wykorzystanie obu form działalność, tzn. organizacji wycieczek odpłatnych, mieszczących się w wyłączeniach ustawowych, a także organizacji imprez niekomercyjnych w ramach działalności nieodpłatnej.
Agnieszka Ponikiewska, Artur Ponikiewski
Towarzystwo Turystów Przyrodników i Krajoznawców - organizacja statutowo, zajmująca się turystyką i krajoznawstwem, uczestnik konsultacji publicznych projektu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych
www.ttpik.pl
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23