Najpilniejsze sprawy dla organizacji: Trzeci sektor traktowany poważnie
Premier Tusk już w exposé dostrzegł rolę III Sektora, a organizacje doczekały się ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego. Konieczne jest dalsze partnerskie traktowanie sektora, czerpanie z dorobku organizacji pozarządowych, myślenie strategicznie, bez stracenia z oczu bieżących problemów.
DEBATA „Po wyborach. Najpilniejsze sprawy dla organizacji” jest częścią cyklu portalu ngo.pl „Wybory 2023. Co dalej?”, w którym monitorujemy wydarzenia w powyborczym życiu publicznym, szczególnie te dotyczące organizacji pozarządowych i ich przedwyborczych postulatów.
W tekście na temat postulatów Koalicji Obywatelskiej przedstawiłem główne kierunki działań w sprawie organizacji pozarządowych: słuchać, uprościć, odpolitycznić, uniezależnić. Te cztery filary przyświecają mi w pracy na rzecz polityki wobec III sektora. Dziś jednak warto skupić się na najpilniejszych kwestiach do wyjaśnienia i dostrzeżenia tego, co już udało się osiągnąć.
→ Przeczytaj: „KO dla NGO – słuchać, uprościć, odpolitycznić, uniezależnić”
Organizacje pozarządowe z ministerstwem w rządzie Donalda Tuska
Tusk powołał ministrę ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszkę Buczyńską, która będzie pełniła jednocześnie rolę Przewodniczącej Komitetu ds. Pożytku Publicznego. To znamienne, że funkcja ta nie jest łączona z teką innego ministra. Wcześniej przewodniczącym był minister kultury pan Piotr Gliński, który Komitet zwołał przez cztery lata jedynie… cztery razy.
Donald Tusk w swoim expose prezentując ministrę Buczyńską powiedział jasno: „Społeczeństwo obywatelskie wraca do rzeczywiści życia publicznego”, a fakt wyznaczenia ministry ds. społeczeństwa obywatelskiego nazwał rangą „najwyższą z możliwych". Trudno o lepszy wstęp do „podniesienia jakości dialogu obywatelskiego i jego realnego prowadzenia: wysłuchiwania i uwzględniania głosu organizacji w sprawach publicznych” (Deklaracja wsparcia społeczeństwa obywatelskiego). Znamienne też, że funkcję powierzono osobie, które debiutuje w polityce, ale jest bardzo doświadczoną i cenioną działaczką organizacji pozarządowych z wieloletnim doświadczeniem.
Stały dialog z organizacjami pozarządowymi w Parlamencie
Powstał już Parlamentarny Zespół ds. Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego, wkrótce odbędzie się pierwsze posiedzenie. Zespół ma stać się miejscem analizy pomysłów na zmiany w prawodawstwie i spotkań sektora z parlamentarzystami. To tutaj analizowane winny być propozycje zniesienia utrudnień biurokratycznych i tworzenia prawa opierającego się na zaufaniu do obywateli.
Patrzenie we wspólną przyszłość
Niezwykle ważnym wyzwaniem dla nowego rządu jest to, aby nie utknąć w bieżących sprawach „sprzątania po PiS-ie”. Konieczność audytu, rozliczenia, naprawy instytucji jest oczywista, ale nie może przyćmić strategicznego podejścia do rozwoju sektora. Poszukiwanie nowych rozwiązań musi dokonać się w dialogu organizacji pozarządowych z różnych środowisk.
Czerpanie z dorobku organizacji pozarządowych
Nowy parlament i rząd nie muszą wyważać otwartych drzwi. Organizacje pozarządowe wiedzą najlepiej, czego im potrzeba – przez ostatnie osiem lat wykonały ogrom pracy. Politycy i rządowi eksperci wezmą te postulaty na warsztat. Postulaty zgłaszane przez OFOP, Forum Darczyńców czy też Konwent Wojewódzkich RDPP stanowić będą ważną podstawę prac nad zmianami w prawie.
Pilne działania m.in. widmo VAT od dotacji
Rząd musi reagować na bieżące, pojawiające się wyzwania, z którymi mierzą się organizacje. Jedną z najważniejszych rzeczy, nad którymi musimy się pochylić, to wyjaśnienie obaw o konieczność płacenia podatku VAT od otrzymywanych dotacji. Uchronienie organizacji przed takimi interpretacjami przepisów i sprawianie, żeby prawodawstwo jednoznacznie chroniło organizacje przez zakusami fiskusa.
Michał Braun – praktyk w dziedzinie partycypacji publicznej. Radny Miasta Kielce. Odpowiada za współpracę Koalicji Obywatelskiej i Instytutu Obywatelskiego z organizacjami pozarządowymi i propozycje programowe dla III sektora. Zarządzał wieloma organizacjami pozarządowymi, pracuje jako ekspert m.in. dla Komisji Europejskiej i organizacji pozarządowych w wielu krajach. Absolwent Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Managerów III Sektora Collegium Civitas, XXVI Szkoły Liderów Politycznych oraz Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego.
Masz swoją opinię w tej sprawie? Doświadczenia? Teorie? Rady? Chcesz się nimi podzielić? Zapraszamy! Pisz na adres: redakcja@portal.ngo.pl.
Ten artykuł ukazał się w cyklu „Wybory 2023. Co dalej?”.
Źródło: informacja własna ngo.pl