Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy dla pozarządowców i społeczników
W środę, 31 lipca 2019 r., podczas uroczystej sesji Rady Miasta Warszawy wręczone zostały Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy. Wśród nagrodzonych znalazły się osoby związane z organizacjami pozarządowymi i docenione za swoją działalność społeczną.
31 lipca 2019 r., w przededniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, podczas uroczystej sesji Rady Miasta na Zamku Królewskim zasłużonym mieszkańcom Warszawy wręczono tytuły Honorowego Obywatela Warszawy oraz Nagrody m.st. Warszawy. W tym roku Rada m.st. warszawy zdecydowała o uhonorowaniu tą nagrodą 20 osób i dwóch organizacji społecznych. Wśród nagrodzonych znalazło się liczne grono działaczy społecznych. Gratulujemy!
Wojciech Boberski – historyk sztuki, pracownik Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, autor kilkudziesięciu publikacji. Społecznie prowadzi działania w zakresie edukacji, zwłaszcza historycznej. Od 2012 r. jest sekretarzem-koordynatorem Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który co roku organizuje w stolicy i podwarszawskich miejscowościach kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających podziemie niepodległościowe. W 2014 r. został członkiem Rady Nadzorczej Fundacji „Łączka”, która upamiętnia odkrywane miejsca spoczynku ofiar stalinowskiego terroru lat 40. i 50. Od 2016 r. przewodniczy Radzie Fundacji „Służba Niepodległej” organizującej m.in. Warszawskie Marsze Rotmistrza Pileckiego oraz akcje „Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego”.
Beata Chmiel –menedżerka kultury, aktywistka społeczna, a także analityczka mediów z dorobkiem edytorskim i dziennikarskim w prasie polskiej i europejskiej. W 1989 r. jako członkini Komitetu Organizacyjnego Lecha Wałęsy ds. Okrągłego Stołu pełniła funkcję sekretarza Tadeusza Mazowieckiego, a po jego nominacji na premiera była odpowiedzialna za stworzenie i pracę jego biura prasowego.
Założycielka i redaktor naczelna niezależnego dwutygodnika o książkach „Ex Libris”, twórczyni i dyrektor Festiwalu Literackiego Warszawa Pisarzy (osiem edycji od 1996 r.) oraz międzynarodowego programu literackiego Centrum Sztuki Współczesnej. Jest pomysłodawczynią i organizatorką środkowoeuropejskiego projektu „City Of Poets” oraz cyklu konferencji „Publishing Metropolis Warsaw-New York-Berlin”.
Współinicjatorka i jedna z liderek ruchu Obywatele Kultury. W 2015 r. zainicjowała kampanię przeciwko mowie nienawiści „Wybieram bez hejtu”. Współzałożycielka Kultury Niepodległej. Jest współautorką warszawskiego Programu Rozwoju Kultury oraz pomysłodawczynią Kongresu Kultury, który odbył się w Warszawie w 2016 r. Członkini Polskiego PEN Clubu. Odznaczona honorową odznaką Zasłużony Działacz Kultury.
Leyla Elsanova – działaczka społeczna. W czasie wojny w Czeczenii była pracownikiem społecznym. Przez sześć lat zajmowała się osobami przesiedlonymi z powodów wojennych. Trzy lata pracowała w Polskiej Akcji Humanitarnej, jako instruktorka krawiectwa, w ośrodku dla uchodźców w Lininie. Od 2013 r. jest mentorką w Fundacji Ocalenie.
Aktywnie uczestniczy w projektach, seminariach i dyskusjach na rzecz uchodźców, udziela się jako przedstawicielka warszawskiej społeczności czeczeńskiej i uchodźczej. Pomaga uchodźczyniom zapisywać dzieci do szkoły, znaleźć mieszkanie, załatwić sprawę w urzędzie. Swoje otoczenie stara się zmienić na lepsze – od klatki schodowej w praskiej kamienicy, którą wyremontowała sama dla siebie i reszty sąsiadów, po spotkania z pracownikami miejskich instytucji, którym tłumaczy sytuację uchodźców i sposoby pracy z nimi. W 2018 r. była nominowana przez mieszkańców Warszawy do tytułu Warszawianka Roku.
Ryszard Kalkhoff – wieloletni działacz samorządowy i społeczny. W Komitecie Obywatelskim „Solidarność”brał udział w przygotowaniu wyborów 4 czerwca 1989 r. Założyciel i przewodniczący koła Komitetu Obywatelskiego na Saskiej Kępie. Współorganizator Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy i jego wiceprzewodniczący przez cztery kolejne kadencje, do 2006 r. W latach 1994-2018 był radnym Dzielnicy Praga Południe. Jest wieloletnim członkiem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, a obecnie także społecznym członkiem Rady Seniorów. W czasie swojej działalności samorządowej zainicjował powstanie: pierwszego w dzielnicy Dziennego Domu Pomocy Społecznej oraz dzielnicowego Centrum Promocji Kultury, w tym filii Klub Kultury Seniora na Gocławiu i Klub Kultury Saska Kępa. Zainicjował także przekształcenie Klubu Kultury Saska Kępa w samodzielną instytucję kultury PROM Kultury Saska Kępa.
Roma Łojewska – założycielka i prezeska Stowarzyszenia Społeczników „ARIADNA”, które w listopadzie 2008 r. zostało członkiem Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu EAPN. Stowarzyszenie prowadzi działalność na rzecz najuboższych mieszkańców Warszawy, aktywnie promuje idę niemarnowania żywności, a także uczestniczy w dystrybucji żywności krótkoterminowej z supermarketów. Obecnie Stowarzyszenie przekazuje żywność niemal pięciuset mieszkańcom. Dodatkową jej działalnością jest prowadzenie korepetycji dla dzieci oraz młodzieży mających trudności w nauce i pochodzących z rodzin niezamożnych, czy dysfunkcyjnych. Skutecznie aktywizuje mieszkańców różnych grup wiekowych do wolontariatu na rzecz osób w potrzebie. Pani Roma Łojewska była wieloletnią przewodniczącą Komisji Dialogu Społecznego ds. Pomocy Najuboższym. Nie pozostawia ludzi mających problemy bez pomocy i do każdego podchodzi indywidualnie. W obecnym miejscu zamieszkania założyła komitet domowy, któremu przewodniczy i reprezentuje interesy lokatorów z ponad stu mieszkań. Jej marzeniem jest prawne uregulowanie problemu marnowania żywności tak, aby duże sklepy, które wyrzucają produkty o krótkiej dacie ważności były zobowiązane do ich przekazywania organizacjom pozarządowym.
Radosław Potrac – nauczyciel, współpracuje z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jego podopieczni realizują w czasie nauki projekty pozaszkolne, zdobywając w ten sposób niezbędną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, umożliwiające zakończenie z powodzeniem kolejnych etapów edukacyjnych oraz realizację pasji i zainteresowań na Warsztatach Terapii Zajęciowej. Jest współtwórcą i realizatorem m.in.: programów oraz innowacji metodycznych, programowych, pedagogicznych i wychowawczych w szkole i w prowadzonej przez siebie klasie, a także współautorem Szkolnego Programu Wychowawczego i Profilaktyki. Opiekuje się Centrum Wolontariatu przy SKKT DREPTAKI (Oddział Stołeczny), który we współpracy z samorządem szkolnym umożliwia uczniom rozwój i realizację zainteresowań oraz umiejętności. Otacza opieką także osoby starsze m.in. podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy ul. Robotniczej oraz mieszkańców Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Jest prezesem Stowarzyszenia Gwara Warszawska. Jest autorem „Rodzinnika Warszawskiego” i tras turystycznych po Pradze Północ i Warszawie, w tym Spaceru Tajemnicami Pragi i Spaceru Śladami Powstania Styczniowego. Od siedmiu lat jest kuratorem społecznym na terenie Pragi Północ.
Paula Sawicka – psycholożka, działaczka społeczna, nauczycielka akademicka oraz tłumaczka języka angielskiego. W latach 70. i 80. współpracowała z opozycją demokratyczną. Od 1991 do 1998 kierowała biurem stołecznych parlamentarzystów Unii Demokratycznej i Unii Wolności (w tym Jacka Kuronia i Bronisława Geremka). W III RP była zaangażowana w działalność organizacji pozarządowych. W 2004 r. została wybrana na prezeską stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, a następnie w 2014 wybrano ją na wiceprezeskę tej organizacji. Została również członkinią Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Była przyjaciółką Marka Edelmana, który w jej mieszkaniu spędził dwa ostatnie lata życia. Jest autorką jego relacji zatytułowanej „I była miłość w getcie” oraz współautorką publikacji „Prosto się mówi jak się wie”, składającej się z wybranych tekstów Marka Edelmana. W 2011 r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Dla organizacji
Nagrody otrzymały także dwie organizacje pozarządowe: Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER oraz Stowarzyszenie „Lekarze Nadziei” Oddział Warszawski Przychodnia dla Bezdomnych.
Fundacja STER powstała w 2014 r. Jej główną misją jest upowszechnianie historii kobiet i dorobku ruchu kobiecego, a także przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć i orientację seksualną, wiek i stan zdrowia, narodowość i rasę oraz działania na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn. Fundacja prowadzi działalność naukowo-badawcząi wydawniczą, łącząc ją z działaniami strażniczymi i rzecznictwem. Została utworzona przez grupę badaczek, prawniczek, dziennikarek i działaczek na rzecz praw kobiet. „STER” nieprzypadkowo pojawia się w nazwie – jest nawiązaniem do legendarnego „Steru”, czasopisma polskich emancypantek i sufrażystek, wydawanego przez Związek Równouprawnienia Kobiet Polskich.
Stowarzyszenie „Lekarze Nadziei” od 30 lat niesie charytatywno-humanitarną pomoc medyczną osobom bezdomnym, skrajnie ubogim oraz z niepełnosprawnościami – mającym na co dzień problem z uzyskaniem świadczeń ze strony publicznej opieki zdrowotnej. Od 1994 r. Stowarzyszenie prowadzi na terenie dzielnicy Wola przy ul. Wolskiej 172 Przychodnię Zdrowia dla osób nieubezpieczonych. Przychodnia jest jedynym tego typu miejscem na terenie Warszawy, gdzie osoby bezdomne i ubogie mogą otrzymać nie tylko pomoc medyczną i diagnozę, ale również konkretne wsparcie i wskazówki w wychodzeniu z kryzysu bezdomności. „Lekarze Nadziei” to organizacja pozarządowa non-profit, która w stosunku do tych osób podjęła się trudnego zadania leczenia doraźnego, zabiegów pielęgniarskich i profilaktycznych. Stowarzyszenie współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi. W 1992 r. współtworzyło Radę Opiekuńczą dla Bezdomnych przy Prezydencie m.st. Warszawy, w której pracuje nieprzerwanie do dziś.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl, materiały UM st. Warszawy
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23