Jako ngo.pl, chcielibyśmy, w ramach lutowej debaty, przeprowadzić nasze własne „konsultacje”, by poznać Wasze opinie na temat tak zwanych Funduszy Norweskich. Jakie są Wasze nadzieje i oczekiwania w stosunku do nowej edycji?
Już za chwilę ruszają konkursy na dofinansowania z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Funduszy EOG i Funduszy Norweskich). Na stronie Aktywni Obywatele znajdziemy wyszczególnione informacje, dotyczące organizacji konkursów.
To skomplikowane…
Środki zostały podzielone na dwa programy: Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy oraz Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny. W konkursach funduszu regionalnego startować mogą wyłącznie organizacje spoza Warszawy, co więcej, ten sam projekt może otrzymać dotację wyłącznie z jednego funduszu.
W ramach części krajowej można uzyskać wsparcie na działanie w ramach czterech obszarów tematycznych: zaangażowanie obywatelskie, ochrona praw człowieka i równe traktowanie, wzmacnianie grup narażonych na wykluczenie oraz wsparcie rozwoju sektora obywatelskiego. Dwa z wymienionych obszarów koordynuje Fundacja im. Stefana Batorego, pozostałe dwa – Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich.
Organizacje będą mogły otrzymać wsparcie w ramach trzech konkursów dotacyjnych – dwóch na projekty tematyczne (w trzech pierwszych obszarach tematycznych) i jednym na projekty sektorowe (ostatni obszar tematyczny). Organizacje startujące w każdym z konkursów mogą również wnioskować o dodatkową kwotę na rozwój instytucjonalny. Wnioski wstępne w pierwszym konkursie tematycznym można składać już w lutym, zaś konkurs na projekty sektorowe rusza w kwietniu.
Gra toczy się o dużą stawkę (sumaryczny budżet funduszu krajowego i regionalnego, to 53 miliony euro), a już nawet powyższe informacje, dotyczące samej organizacji konkursów mogą na pierwszy rzut oka wydać się nieco skomplikowane.
Jednak, jak zapowiadały w rozmowie z Ignacym Dudkiewiczem Zofia Komorowska i Sylwia Sobiepan – przedstawicielki Fundacji Badań i Inicjatyw Społecznych Stocznia oraz Fundacji im. Stefana Batorego, organizatorom zależy, by z zaproszeniem do konkursu dotrzeć jak najszerzej i zachęcić do udziału jak najwięcej organizacji. „Postaramy się, by nikt nie pomyślał na wstępie, że 'to nie dla nas, jesteśmy za mali czy za mało doświadczeni'” – mówi Komorowska. „Zdajemy sobie sprawę, że małej organizacji nasz program może wydawać się niełatwy. Dlatego zrobimy wszystko, co będziemy mogli, żeby taką organizację wesprzeć. (…) Chcemy maksymalnie ułatwić przystąpienie do konkursu i składanie wniosków” – wtóruje jej Sobiepan.
Kształt programu jest wynikiem szeroko zakrojonych konsultacji. Jak tłumaczy Zofia Komorowska, w ogólnopolskich, regionalnych i branżowych spotkaniach wzięli udział przedstawiciele i przedstawicielki prawie stu organizacji, a kolejne 200 wypowiedziało się w ankiecie internetowej.
Jako ngo.pl, chcielibyśmy, w ramach lutowej debaty, przeprowadzić nasze własne „konsultacje”, by poznać Wasze opinie na temat tak zwanych Funduszy Norweskich.
Jakie są Wasze nadzieje i oczekiwania w stosunku do nowej edycji? Czy formuła konkursu jest wystarczająco inkluzywna? A może macie dla organizatorów rady i przestrogi – czego powinni się wystrzegać, jakie błędy popełniają, co mogliby zrobić inaczej? Jak zwykle, z ciekawością czekamy na Wasze głosy i zapraszamy do dyskusji!
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.