W świecie organizacji pozarządowych nie można było w tym roku narzekać na nudę. Czy liczne inicjatywy i wydarzenia pomogły nam rozmawiać ponad podziałami? Czego nauczył nas mijający rok? Jakie wnioski na przyszłość możemy z niego wyciągnąć?
Do podsumowań może skłaniać wiele okazji. W zeszłym miesiącu takim pretekstem było stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcieliśmy usłyszeć od Was, jaką rolę w naszym kraju odegrały przez ostatnie sto lat organizacje społeczne i pozarządowe. Grudzień również zachęca do spojrzenia z dystansem, ale na znacznie krótszy okres, bo na ostatni rok.
Społeczne poruszenia
Kolejne demonstracje w obronie sądów i przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, protest Rodziców Osób Niepełnosprawnych, Marsz Niepodległości czy lokalne i oddolne obchody pod hasłem „Nasza Niepodległa” – to tylko niektóre z wydarzeń, które aktywizowały rzesze obywateli i obywatelek w mijającym roku i mobilizowały ich do wyjścia na ulice. Czy coś się zmieniło pod tym względem w stosunku do poprzednich lat? Czy owe ruchy obywatelskie wniosły jakąś nową jakość do debaty publicznej, czy stanowiły po prostu kolejne akty rytualnego tańca pomiędzy przeciwległymi biegunami politycznego sporu?
Dyskusje przy wielu niedzielnych stołach rozgrzewały do czerwoności również między innymi coraz bardziej alarmujące dane dotyczące zmian klimatu i pytanie o to, co w ich obliczu należy zrobić, dwuznaczne relacje obecnej władzy ze skrajną prawicą, a także stosunek do Unii Europejskiej.
Były też jaskółki szerszych zmian społecznych, jak na przykład afera wokół osoby księdza Jacka Stryczka i jego praktyk zarządczych w Szlachetnej Paczce, która wywołała dawno niepodejmowaną dyskusję o mobbingu w pracy oraz poszanowaniu praw pracowniczych. Czy zainteresowanie tym tematem ma szanse przynieść systemowe rozwiązania problemu w kolejnych latach? Czy może jest to po prostu jedna z wielu afer dziennikarskich, które znikną równie szybko (choć mniej spektakularnie), co się pojawiły?
Również w świecie organizacji pozarządowych nie można było narzekać na nudę. Programy Narodowego Instytutu Wolności, nowa edycja Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Zlot w Niepołomicach – te i wiele innych inicjatyw wzbudzały w naszym środowisku w ciągu ostatniego roku dyskusje, spajały nas wokół ważnych dla nas problemów oraz idei, uczyły nas szukać przestrzeni porozumienia i punktów wspólnych. Czy pomogły nam rozmawiać ponad podziałami? Czego nauczył nas mijający rok? Jakie wnioski na przyszłość możemy z niego wyciągnąć?
Choć stwierdzenie, że przyglądając się przeszłości i analizując ją, można lepiej przewidzieć przyszłość, wydaje się truizmem, może warto je tu powtórzyć. Chcielibyśmy zachęcić Was do podsumowania mijającego roku, przyjrzenia się trendom i wydarzeniom, które kształtowały debatę publiczną, wyszczególnienia tych, które wydają się Wam kluczowe. Czy na ich podstawie jesteśmy w stanie przewidzieć tendencje i kierunki, które będą formowały nasze społeczeństwo w kolejnych latach?
Czy zmiany zapoczątkowane w roku 2018 będą kontynuowane w 2019? Jakie są nasze marzenia na kolejny rok, dotyczące sektora? Na te i wiele innych pytań chcemy poszukać razem z Wami odpowiedzi. Zapraszamy do debaty!
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.