Autorytety sektora są dziś tam, gdzie powinny. Przy protestujących w Sejmie
DUDKIEWICZ: Liderzy i liderki sektora jednoznacznie stają po stronie protestujących. Ich wsparcie jest tym ważniejsze, że cieszą się wyjątkowym szacunkiem w społeczeństwie. Dlatego słowa poparcia od Owsiaka, Ochojskiej, Dymnej czy siostry Chmielewskiej są bezcenne.
Nie zaczęło się kolorowo – porozumienie podpisane z rządem przez część organizacji pozarządowych bez udziału protestujących na sejmowych korytarzach opiekunów i opiekunek osób z niepełnosprawnościami oraz ich samych okazało się dla NGO gorzką lekcją. Fala krytyki, która na nie spadła – zarówno w mediach tradycyjnych i społecznościowych, jak również podczas manifestacji pod parlamentem – została na szczęście zrozumiana. Organizacje solidarnie zaapelowały o niedzielenie środowiska oraz niewykorzystywanie ich przeciwko protestującym, a także poparły ich postulaty.
Popularniejsi niż Małysz i królowa Elżbieta
Mimo nie najlepszego początku, zachowanie działaczy i działaczek sektora pozarządowego – zwłaszcza jego czołowych postaci – może napawać optymizmem. Cieszy, że nie uciekają od odpowiedzialności i jednoznacznie stają po stronie protestujących, wskazując zarówno na ich codzienny heroizm, jak i na racjonalność i umiarkowanie postulatów. Celnie pokazują również, dlaczego w tej sprawie pomysły protestujących są znacznie lepsze niż propozycje rządu.
Wsparcie liderów i liderek sektora społecznego jest tym ważniejsze, że cieszą się oni wyjątkowym szacunkiem w polskim społeczeństwie. Również dlatego słowa poparcia od takich postaci jak Jerzy Owsiak, Janina Ochojska, Anna Dymna czy siostra Małgorzata Chmielewska są bezcenne. Według badań brytyjskiej firmy YouGov Jerzy Owsiak jest w Polsce najbardziej podziwianym mężczyzną z całego świata – wyprzedza Roberta Lewandowskiego, Adama Małysza, Billa Gatesa i Dalajlamę. Wśród kobiet pierwsze miejsce – przed Justyną Kowalczyk i Martyną Wojciechowską – zajmuje Anna Dymna, a czwarta jest Janina Ochojska, wyprzedzająca królową Elżbietę II i Angelinę Jolie. Z głosem tych osób ludzie w Polsce się po prostu liczą.
Wiedzą, co mówią
Co więcej, nie bez znaczenia jest to, że wszystkie te osoby wiedzą, co mówią. Owsiak dobrze zna bolączki polskiego systemu ochrony zdrowia, w tym kolejki – także do rehabilitacji. Ponadto potwierdził swoje słowa czynami – przekazując na rzecz protestujących kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ochojska od lat sama mierzy się z niepełnosprawnością. Dymna poświęciła się opiece nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. A siostra Chmielewska od wielu lat wychowuje adoptowanego syna ze zdiagnozowanym autyzmem oraz pomaga ubogim rodzinom. Któremukolwiek z nich trudno zarzucić, że nie wiedzą, co mówią, gdy wypowiadają się o życiu osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz opiekunek.
Protestujący w Sejmie wyraźnie doceniają to wsparcie. Wsparcie, które – inaczej niż wspomniane na początku porozumienie – dobrze służy i sprawie, i sektorowi. Najbardziej rozpoznawalnym postaciom polskiego sektora należą się za to podziękowania.
MASZ ZDANIE? CZEKAMY NA WASZE GŁOSY (MAKS. 4500 ZNAKÓW) PLUS ZDJĘCIE NA ADRES: REDAKCJA@PORTAL.NGO.PL
Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.
Protestujący w Sejmie wyraźnie doceniają wsparcie liderów NGO. Wsparcie, które dobrze służy i sprawie, i sektorowi.