Jak związać koniec z końcem? Bezpieczeństwo finansowe organizacji. Anna Jadwiga Orzech: To nie pieniądze muszą być problemem, a mała elastyczność w organizacjach [debata]
W przypadku tak wielu kryzysów, z którymi musimy się jako społeczeństwo zmagać, jeszcze ważniejsze staje się to, na co zwracałam już uwagę w poprzednich debatach – bezpieczeństwo emocjonalne pracowników i poczucie, że zarządy organizacji mają pomysł na przyszłość i ten pomysł skutecznie realizują.
Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja. Jak w stanie permanentnego kryzysu zapewnić bezpieczeństwo finansowe organizacji, a tym samym jej pracowników? Gdzie szukać pomocy, kto powinien być jej gwarantem? Państwo? Profesjonalizacja? Zrzutki? W listopadzie w ramach cyklu Pod lupą: "Czy tu zaszła zmiana? Sektor społeczny w XXI wieku" zapraszamy do debaty o tym, jak związać koniec z końcem. Otwiera ją Anna Jadwiga-Orzech.
Na teksty (do 2 tys. znaków) czekamy pod adresem: redakcja@portal.ngo.pl
Ostatnie trzy lata to sprawdzian naszej wytrzymałości i samozaparcia. Kryzys goni kolejny kryzys i pewnie większość z nas zadaje sobie pytanie: co dalej?
Nie jest to sprawiedliwe, ale tak jest
Mam jednak silne poczucie, że sektorowi nie grożą masowe odejścia w związku z obecnymi kryzysami i problemami finansowymi, które one przynoszą. Dlaczego? Po pierwsze, zarobki już wcześniej nie mogły konkurować z sektorem prywatnym. Postawię odważną tezę: jeśli ktoś pracuje w trzecim sektorze, to jest tego świadomy i niestety, przyzwyczajony do takiego stanu rzeczy, ale też często gotowy do szukania innych źródeł zarobkowania, łączenia projektów, brania dodatkowych zleceń. Nie jest to sprawiedliwe, ale tak jest.
W obecnej sytuacji to nie pieniądze muszą być problemem, a mała elastyczność w organizacjach: niechęć do pracy hybrydowej, częściowych etatów (w praktyce, a nie tylko na papierze), trzymanie się umów cywilnoprawnych czy przepracowanie, które utrudnia łatanie domowych budżetów.
W przypadku tak wielu kryzysów, z którymi musimy się jako społeczeństwo zmagać, jeszcze ważniejsze staje się to, na co zwracałam już uwagę w poprzednich debatach – bezpieczeństwo emocjonalne pracowników i poczucie, że zarządy organizacji mają pomysł na przyszłość i ten pomysł skutecznie realizują.
Najgorsze to, co możemy teraz robić, to działać ad hoc
Wydaje mi się, że najgorsze to, co możemy teraz robić, to działać ad hoc, na szybko wyszukiwać byle jakie granty (często pożerające czas i energię, a nie przynoszące wymiernych wpływów) czy redukować koszty, które wydają nam się najmniej istotne w kontekście misji naszej organizacji – w takich sytuacjach zawsze drżę o najbliższe memu sercu działy lub stanowiska komunikacji czy marketingu w organizacjach. Niestety, pierwsze miesiące pandemii dostarczyły już nam przypadków takich działań.
Kryzysowe zrzutki może i mają potencjał, ale nie dla wszystkich
Nie boję się też o zaangażowanie darczyńców. Badania i doświadczenia różnych organizacji pokazują, że jeśli do tej pory fundraising był prowadzony w sposób stały i przemyślany, to nawet, jeśli część darczyńców musi zrezygnować ze wsparcia lub przekazuje mniejsze środki, to jednocześnie pojawia się na horyzoncie inna grupa, której kryzys aż tak bardzo nie dotknął i która widzi, jak ważne w takiej sytuacji są zwiększone donacje.
Jest to możliwe jednak tylko w przypadku, gdy społeczność dookoła organizacji już została zbudowana i zaangażowana w jej działania. Kryzysowe zrzutki może i mają potencjał, ale nie dla wszystkich.
Nie ukrywajmy – trofeum może zgarnąć tylko kilka organizacji z dobrym story i szczęśliwym wyczuciem czasu. Długofalowy e-fundraising daje o wiele większe możliwości (nawet jeśli są mniej spektakularne). Jeśli to jeszcze przed Wami - to jest właśnie czas na pierwszy, stabilny krok.
„Robię misję i robię to w fundacji z działalnością gospodarczą!”
To czemu bardzo mocno dzisiaj kibicuje, to profesjonalizacja organizacji – sięganie po nowe narzędzia i proponowanie usług, które po prostu są potrzebne na rynku. Kilka tygodni temu Sieć Przedsiębiorczych Kobiet uruchomiła możliwości zakupu członkostwa, które daje dostęp do wiedzy, networkingu i promocji, Fundacja Kultury bez Barier świadczy usługi wspierające firmy i wydarzenia by były bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Fundacja Bochińskich wspiera firmy, które chcą urozmaicić swoje imprezy integracyjne czy eventy dla klientów. Zresztą pozwolę sobie zacytować Anię Żórawską, prezeskę Fundacji Kultury bez Barier: "Robię misję i robię to w fundacji z działalnością gospodarczą! Dlaczego tak? Dlatego, że chcę misję naszej fundacji, czyli dostępność – robić przez lata z kompetentnym i silnym zespołem. Nie chcę działać od grantu do grantu, z lękiem o przyszłość moją i mojego zespołu, za który czuję się odpowiedzialna. Chcę realizować skutecznie misję, realizować strategię i dbać o ludzi! Dlatego sprzedajemy naszą wiedzę i doświadczenie, naszą eksperckość, ale także usługi dostępnościowe: tłumaczenie na język migowy, audiodeskrypcję, pętlę indukcyjną, napisy dla niesłyszących, informacje w łatwym tekście, prowadzimy wiele szkoleń z zakresu dostępności i zapewniamy dostępność kompleksowo albo częściowo na wydarzeniach, festiwalach".
I tego właśnie Wam i sobie życzę! Odwagi w dbaniu o misję organizacji i jej zespół. Jestem przekonana, że mimo trudności, które zapewne czekają na nas wszystkich w najbliższych miesiącach, ostatecznie wyjdziemy na swoje.
Anna Jadwiga Orzech – zajmuje się promowaniem dobrych idei w Internecie. Strateżka i trenerka komunikacji, #girlboss agencji Láska nebeská, dyrektorka komunikacji Fundacji WOŚP na urlopie macierzyńskim. Odpowiada za social media Festiwalu Sektor 3.0 – największej w Polsce konferencji #TechForGood oraz wspiera działania ogólnopolskiego Programu Projektor, w ramach którego zrealizowano ponad 41 000 projektów edukacyjnych w całej Polsce. Współpracuje z licznymi organizacjami pozarządowymi, którym doradza i szkoli w zakresie komunikacji internetowej, employer brandingu w NGO i nowych technologii w działaniach HR.
POD LUPĄ to cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych. Zapraszamy na jego dziewiątą odsłonę: "Czy tu zaszła zmiana? Sektor społeczny w XXI wieku".
Poznaj wcześniejsze odsłony cyklu „Pod lupą”:
· Pod lupą ngo.pl: Jacy jesteśmy? Kondycja III sektora
· Pod lupą ngo.pl: Style zarządzania
· Pod lupą ngo.pl: Organizacje wobec pandemii
· Pod lupą ngo.pl: Praca wzbogaca? O pracy w NGO
· Pod lupą ngo.pl: Jak Polki i Polacy widzą organizacje społeczne?
· Pod lupą ngo.pl: Rok w pandemii
· Pod lupą ngo.pl: Wieś, obywatele, działanie
· Pod Lupą ngo.pl: Postfilantropia? Jak pomagamy w XXI wieku
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.