Jak zrobić film w Canvie w 15 minut? Łatwy sposób na rolkę na Instagrama lub Facebooka
Canva zaskakuje nas na każdym kroku. Można mieć wrażenie, że praktycznie każde kolejne włączenie aplikacji oznacza konieczność zapoznawania się z nowymi funkcjami. Dynamicznie rozwijające się narzędzie do tworzenia grafik obrało kolejny kierunek, który będzie rozwijać: łatwy, przystępny montaż filmów w przeglądarce. Jak zrobić filmik ze zdjęciami i muzyką, dodać przejścia, coś przyciąć, a coś przyspieszyć? Pokażemy krok po kroku!
Każdy, kto choć raz korzystał z Canvy wie, że jest to rozwiązanie intuicyjne i darmowe. Jeśli pracujemy w organizacji społecznej (która jest zarejestrowana w KRS) możemy ubiegać o bezpłatny dostęp do rozszerzonej wersji aplikacji. Dzięki niej będziemy mieć dostęp do większej ilości zasobów i nie tylko.
→ Przeczytaj też „Canva PRO dla NGO – projektuj grafiki szybciej i sprawniej”
Krótkie filmy w Canva: bezpłatny kreator wideo dla NGO
Dzięki Canvie nie potrzebujemy grafika, drogiego programu i wielkich umiejętności. W przypadku dużych, poważnych kampanii przyda się oczywiście wsparcie, ale z zaprojektowaniem zdjęcia w tle poradzimy sobie sami. Co jeszcze można stworzyć w Canvie? Lista jest bardzo długa. Wizytówki, plakaty, CV, tabele i infografiki. W każdym przypadku posiłkować możemy się bogatą bazą dedykowanych szablonów. Poniżej przykłady nawiązujące do naszych tytułowych rolek i relacji na Instagramie.
W aplikacji Canva możemy także wskoczyć w montaż wideo. Na wstępie warto powiedzieć, że nie jest to edytor, który ma wszelkie funkcje, o jakich tylko jesteśmy w stanie pomyśleć. Możemy jednakże wykorzystać go, by zrobić filmik ze zdjęciami i muzyką, lub profesjonalnie wyglądające krótkie filmy promocyjne. Mogą one przyjąć choćby formę rolki na Facebooka lub Instagrama, takiej jak ta:
Jeśli chcemy porwać się na większy projekt i nie znajdziemy w Canvie potrzebnych funkcji, możemy zawsze użyć bezpłatnego DaVinci Resolve.
→ Przeczytaj też „DaVinci Resolve – najlepszy darmowy program do montowania filmów”
Jak stworzyć film w Canvie – podstawy
Jeśli mamy doświadczenie w pracy z grafikami w Canvie, będzie to dla nas ogromnym ułatwieniem. W przypadku filmów wszystko działa na podobnej zasadzie – przeciągnij i upuść lub klikaj. W wersji wideo edytora aplikacja nadal jest przyjazna i daje się lubić.
Jakie formaty możemy przesłać? Przyjmowane są: MOV, GIF, MP4, MPEG, MKV, czy WEBM. W wersji free przesyłane klipy powinny mieć poniżej 250 Mb. Więcej o tym, co możemy wykorzystywać w projektach, znajdziecie tutaj.
Żeby nasza praca poszła sprawnie, powinniśmy mieć już nagrane materiały. Warto już na etapie nagrywania pomyśleć o formacie, do jakiego posłużą nam te klipy. Na przykład: jeśli chcemy stworzyć rolkę, będziemy potrzebować wideo w formacie pionowym, najlepiej 1920x1080.
Canva daje nam do wyboru różne opcje importu multimediów: przesłanie z komputera, z Google Drive, Dropboxa i z mediów społecznościowych. Po załadowaniu możemy je znaleźć w zakładce „Przesyłane”. Co ważne są one posortowane na zdjęcia, wideo i audio.
→ Przeczytaj też „Identyfikacja wizualna organizacji w Canva PRO dla NGO”
Rolka na Instagram w 6 krokach – jak to zmontować w Canva?
Złożenie z naszych klipów filmu promocyjnego nie potrwa długo, jeśli opanujemy podstawy programu. Musimy pamiętać o celu, grupie docelowej i jakości. Czasem bardziej niż efekty liczy się pomysł i forma.
Ważne: wideo w Canvie można edytować także w wersji mobilnej! Do montażu filmu w przeglądarce i na komórce potrzebujemy połączenia z Internetem, ale w wersji desktopowej (instalowanej na komputerze) nie musimy być online.
By lepiej poznać edytor wideo Canvy, zapraszamy na krótki tutorial w formie nagrania. Dowiesz się z niego:
- 00:11 Gdzie szukać bezpłatnego kreatora filmów w Canva?
- 01:10 W którym miejscu i jak wybrać format filmu?
- 02:29 Jak importować pliki?
- 04:00 Jak wygląda i działa interfejs Canva?
- 04:47 Jak dzielić i łączyć klipy oraz jak przyspieszyć film w Canvie?
- 07:48 Jak zrobić przejścia w Canvie, jak dodawać napisy i naklejki?
- 12:08 Gdzie dodać muzykę i kontrolować jej głośność?
- 14:09 Jak wygląda od środka rolka na Instagram, którą przygotowaliśmy?
- 17:14 Jak stworzyć film w Canva – podsumowanie
Przeczytaj także:
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy!
Źródło: Sektor 3.0